Savdo-sanoat palatasi Koreyaning «KOICA» agentligi bilan hamkorlikda Toshkentda “Start-up”lar uchun biznes-inkubatorlar tashkil qiladi.
2020 yil 28 yanvar kuni Savdo-sanoat palatasi va Koreya Respublikasining xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) o‘rtasida qiymati 5,5 million AQSh dollari miqdorida bo‘lgan "O‘zbekistonda biznes inkubasiya tizimini rivojlantirishni rag‘batlantirish" loyihasini ishga tushirish to‘g‘risida bitim imzolandi.
Loyiha Koreyaning eng yaxshi tajribasini hisobga olgan holda, yangi ish boshlagan tadbirkorlarga o‘z biznes g‘oyalari va loyihalarini amalga oshirishda har tomonlama yordam ko‘rsatish tizimini ishlab chiqishga qaratilgan.
Ushbu loyiha doirasida koreyalik mutaxassislarni jalb qilish rejalashtirilgan bo‘lib, ular bilan keyingi 4 yil ichida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha ish olib boriladi:
- Toshkent shahrida yangi ishbilarmonlarga o‘zlarining biznes g‘oyalarini amalga oshirishda malakali mutaxassislardan amaliy yordam olishlari mumkin bo‘lgan namunali biznes-inkubatorni yaratish;
- boshlang‘ich tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning faoliyatini rivojlantirishni rag‘batlantirish, shuningdek,  O‘zbekistonda innovasion biznes ekotizimini rivojlantirish sohasidagi me'yoriy-huquqiy bazani takomillashtirish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
- yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishni rag‘batlantirishga yo‘naltirilgan tashkilotlarning (loyihalarning) institusional rivojlanishiga ko‘maklashish;
- Koreya Respublikasida o‘quv amaliyotini tashkil etish orqali yoshlar va innovasion biznesni rivojlantirish bilan shug‘ullanuvchi idora va tashkilotlar xodimlarining malakasini oshirish;
- o‘z biznesini tashkil etish va yuritish to‘g‘risidagi boshlang‘ich tadbirkorlar uchun barcha zarur ma'lumotlarni o‘z ichiga olgan yaxlit axborot tizimini yaratish.
Bugungi kunda Koreya Respublikasi dunyo iqtisodiyotining innovatsion rivojlanish darajasini baholab, ko‘plab xalqaro reytinglarda etakchi o‘rinni egallab turibdi.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning Koreya Respublikasiga (2017 yil 22-25 noyabr) davlat tashrifi chog‘ida KOICA koreys agentligi ko‘magida O‘zbekistonda Koreyaning yuksak tajribasini hisobga olgan holda, biznes inkubatsiya tizimini rivojlantirishga qaratilgan loyihani amalga oshirish to‘g‘risida kelishuvlarga erishildi.

ТПП совместно с корейским агентством KOICA открывает в Ташкенте бизнес-инкубатор для стартапов
28 января 2020 года между Торгово-промышленной палатой и Международным агентством по сотрудничеству Республики Корея (KOICA) было подписано соглашение о запуске проекта «Содействие развитию системы бизнес-инкубирования в Узбекистане» с бюджетом 5,5 млн. долл. США.
Проект нацелен на развитие системы оказания всестороннего содействия начинающим предпринимателям в реализации их бизнес идей и проектов с учетом передового корейского опыта.
В рамках данного проекта планируется привлечение корейских экспертов, совместно с которыми на протяжении 4-х лет будет организована работа по следующим направлениям:
- создание в Ташкенте образцового бизнес-инкубатора, в котором начинающие предприниматели смогут получить практическую помощь в реализации их бизнес идей от квалифицированных специалистов;
- подготовка предложений по совершенствованию нормативно-правовой базы в области поддержки начинающих предпринимателей, стимулирования развития их деятельности, а также развития экосистемы инновационного бизнеса в Узбекистане в целом;
- оказание содействия в институциональном развитии организациям (проектам), деятельность которых направлена на стимулирование развития молодежного предпринимательства;
- повышение квалификации кадров ведомств и организаций, причастных к вопросам развития молодежного и инновационного бизнеса, путем организации для них образовательных стажировок в Республике Корея;
- создание интегрированной информационной системы, содержащей всю необходимую для начинающих предпринимателей информацию по вопросам создания и ведения бизнеса.
Сегодня Республика Корея занимает лидирующие позиции по многим международным рейтингам, оценивающим степень инновационного развития экономик стран мира.
В этой связи в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Республику Корея (22-25 ноября 2017 года) были достигнуты договоренности о реализации, при содействии корейского агентства KOICA, в Узбекистане проекта, направленного на развитие системы бизнес-инкубирования с учетом передового корейского опыта.