SSP raisi Germaniya iqtisodiyotining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari bilan uchrashdi
Uchrashuv davomida SSP rahbari Savdo-sanoat palatasining faoliyati shuningdek, O‘zbekistonda investisiya muhitini yaxshilash, iqtisodiyotni liberallashtirish, tadbirkorlar va investorlarning qonuniy huquqlari va manfaatlarini himoya qilishni ta'minlash borasida olib borilayotgan islohotlar to‘g‘risida ma'lumot berdi.
Germaniya iqtisodiyotining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari X.Voskanyan O‘zbekistonga tashrifidan ko‘zlangan maqsad - kelgusi ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik masalalarini muhokama qilish, qo‘shma tadbirlarni, shu jumladan Germaniya va O‘zbekiston Respublikasi ishbilarmon doiralari vakillarining tashrifini tashkil etish ekanligini ta'kidladi.
Tomonlar, shuningdek, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning rivojlanish tendensiyalarini alohida qayd etishdi. Ta'kidlash kerakki, 2019 yilda o‘zaro tovar aylanmasi hajmi 980 million AQSh dollarini tashkil etdi va bu 2018 yilgi ko‘rsatkichlardan 26 foizga ko‘payganini ko‘rsatadi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Germaniyaga davlat tashrifi arafasida, 2019 yil 14 yanvar kuni Berlinda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Germaniya biznes-forumi natijalarini ham muhokama qildilar.
Bunday hamkorlik mamlakatlar va kompaniyalar o‘rtasida ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochishi ta'kidlandi. Markaziy Osiyodagi Germaniya iqtisodiyoti vakolatxonasining vakili O‘zbekistonning ulkan iqtisodiy salohiyati ikki mamlakat o‘rtasida yaqin aloqalarni rivojlantirishga asos bo‘lishini ta'kidladi. Tomonlar o‘z navbatida uchrashuv davomida, Toshkentda Germaniya iqtisodiyoti vakolatxonasini ochish masalasini ham muhokama qilib, aniq chora-tadbirlarni belgilab oldilar.

Председатель ТПП встретился с Главой Представительства Германской Экономики в Центральной Азии
В ходе встречи глава ТПП проинформировал о деятельности Торгово-промышленной палаты, а также о проводимых реформах в Узбекистане по улучшению инвестиционного климата, либерализации экономики, а также обеспечении защиты законных прав и интересов предпринимателей и инвесторов.
Глава Представительства Германской Экономики в Центральной Азии Х. Восканян отметил, что целью его визита является обсуждение вопросов дальнейшего двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, организация совместных мероприятий, включая поездку представителей деловых кругов ФРГ и Республики Узбекистан.
Стороны также особо подчеркнули тенденции развития двустороннего сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сфере. Надо отметить, что по итогам 2019г. объем двусторонней торговли составил 980 млн. долл., превысив на 26% показатели прошлого года. По темпам роста товарооборота это один из самых высоких показателей в статистике торговли ФРГ со странами Восточной Европы и СНГ.
В ходе переговоров стороны обсудили итоги узбекско-германского бизнес форума, который состоялся 14 января 2019 года в Берлине в преддверии Госвизита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в ФРГ.
Такого рода сотрудничество открывает новые возможности для развития двусторонних отношений между компаниями и предпринимателями стран. Со стороны Представителей Германской Экономики в Центральной Азии было отмечено, что значительный экономический потенциал Узбекистана способствует дальнейшему развитию тесного контакта с коллегами. В связи с этим также обсуждался вопрос открытия Представительства Германской Экономики в Ташкенте.