Joriy yilning 11-12 fevral kunlari boshqaruv tizimini shakllantirish, klasterlarni yaratish va rivojlantirish tajribasini o‘rnatish maqsadida Boshqirdiston Respublikasi Savdo va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish Davlat Qo‘mitasi raisi Aleksey Gusev boshchiligidagi delegatsiya Samarqand viloyatiga tashrif buyurdi.
Samarqand xalqaro aeroportida mehmonlarni Savdo-sanoat palatasi viloyat hududiy boshqarmasi boshlig‘i Sh.Yuldashev kutib oldi.
Tashrif doirasida delegatsiya vakillari Samarqand viloyatida faoliyat ko‘rsatuvchi ishlab chiqarish korxonalari, intensiv bog‘lar va meva-sabzavotlarni qayta ishlash korxonalari faoliyati bilan tanishtirildi.
Boshqirdiston Respublikasi delegatsiyasi shuningdek, Savdo-sanoat palatasi Samarqand viloyat hududiy boshqarmasida bo‘ldi. Ular Savdo-sanoat palatasi faoliyati bilan yaqindan tanishib, ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini rivojlantirish masalalarini korib chiqdilar va kelgusida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasini belgilab oldilar.
Savdo-sanoat palatasi Samarqand viloyat hududiy boshqarmasi bo‘lib o‘tgan uchrashuv doirasida “Siyob Shavkat Orzu” fermer xo‘jaligi (O‘zbekiston) va “Sentr Pitaniya” MChJ (Boshqirdiston) korxonalari o‘rtasida quruq meva mahsulotlarini yetkazib berish yuzasidan 1.8 mln. AQSh dollarlik shartnoma imzolandi.

В рамках визита делегации Республики Башкирия было подписано соглашение на сумму 1.8 млн. долл. США.
11-12 февраля текущего года с целью создания системы управления, опыта создания и развития кластеров, делегация Государственного комитета по торговле и защите прав потребителей Республики Башкирия Алексей Гусев посетил Самаркандскую область.
Гостей, в Самаркандском международном аэропорту, встретил руководитель территориального управления Торгово-промышленной палаты Ш. Юлдашев.
В ходе визита делегация ознакомилась с деятельностью промышленных предприятий Самаркандской области, интенсивных садов и предприятий по переработке фруктов и овощей.
Делегация Республики Башкирия также посетила территориальное управление Торгово-промышленной палаты Самаркандской области. Они ознакомились с деятельностью Торгово-промышленной палаты, рассмотрели вопросы развития двустороннего сотрудничества и обсудили планы дальнейшего сотрудничества.
В ходе встречи в территориальном управлении ТПП Самаркандской области, между фермерским хозяйством “Сиёб Шавкат Орзу” (Узбекистан) и ООО «Центр Питания» (Башкирия) было подписано соглашение о поставке сухофруктов на сумму 1.8 млн. долл. США.