Yangi mahsulotlar va manfaatli shartnomalar
“O‘zekspomarkaz”da geologiya, yoqilg‘i-energetika, kimyo, neft-kimyo va metallurgiya sanoati masalalari kompleksi tarmoq sanoat yarmarkasi ochildi. Unda 380 dan ziyod korxona o‘z mahsulotlarini namoyish etmoqda.
Geologiya, yoqilg‘i-energetika, kimyo, neft-kimyo va metallurgiya tarmoqlari mamlakatimizning jadal rivojlanayotgan ishlab chiqarish sohalari hisoblanadi. Buni tarmoq yarmarkasiga qiziqish tobora ortib borayotganida ham kuzatish mumkin. 2014-yili mazkur ko‘rgazmada 250 dan ziyod korxona ishtirok etgan bo‘lsa, o‘tgan yili 330 dan ziyod biznes subyekti unda qatnashgan. Ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan chora-tadbirlar samarasida ko‘rgazma stendlarida “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” belgisi ostidagi eksportbop mahsulotlar turi tobora ko‘payib borayotgani e’tiborlidir.
Joriy yilgi yarmarkada “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi, “O‘zbekenergo”, “O‘zbekko‘mir”, “O‘zkimyosanoat”, “O‘zmetkombinat” aksiyadorlik jamiyatlari, Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi, Navoiy kon-metallurgiya kombinati, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Toshkent rangli metall parchalari va rezgi-chiqitlarni tayyorlash va qayta ishlash zavodi, O‘zbekiston qattiq qotishmalar va o‘tga chidamli metallar kombinati hamda ular tarkibiga kiruvchi korxonalar, shuningdek, elektrotexnika, mebel, qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi korxonalar hamda tadbirkorlik subyektlari ishtirok etmoqda.
Yarmarka stendlari orasida “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi tarkibidagi korxonalar alohida ajralib turibdi. Sohada ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, texnik va texnologik qayta jihozlash ishlari amalga oshirilib, tayyor mahsulotlarni mahalliylashtirish bo‘yicha loyihalar hayotga tatbiq etilayotir.
Sanoat forumida “O‘zbekneftgazqazibchiqarish”, “O‘zgeoburg‘uneftgaz”, “O‘ztransgaz”, “O‘zneftmahsulot”, “O‘zneftgazmash”, “O‘zneftgazqurilishinvest” korxonalari faol ishtirok etmoqda. Ular tomonidan geologiya-qidiruv ishlari, uglevodorod xomashyosini qazib olish, qayta ishlash va transportirovka qilish, neft-gaz obyektlarini qurish, mashinasozlik mahsulotlarini ishlab chiqarishdan tortib ilmiy-tadqiqot va loyiha-qidiruv ishlari va tayyor mahsulotlarni ichki hamda tashqi bozorda sotishgacha bo‘lgan barcha turdagi neft-gaz amaliyotlari bajarilmoqda.
Yarmarkada “O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati tizimidagi korxonalar imkoniyatlari keng namoyish etilmoqda. Bu yerda “Farg‘onaazot”, “Navoiyazot”, “Ammofos-Maksam”, “Maksam-Chirchiq”, “Samarqandkimyo” aksiyadorlik jamiyatlari, Qo‘ng‘irot soda zavodi, Qo‘qon superfosfat zavodi singari 15 ga yaqin ishlab chiqaruvchi tomonidan eksportga mo‘ljallab ishlab chiqarilgan tovarlar, shuningdek, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va kooperatsion aloqalarni yanada kengaytirish asosida o‘zlashtirish uchun istiqbolli bo‘lgan mahsulotlar bilan tanishish mumkin.
«Samarqand NPK» qo‘shma korxonasi yarmarkada birinchi marta qatnashmoqda. Jiangsu Right Mashinery Group (Xitoy) bilan hamkorlikda «Samarqandkimyo» aksiyadorlik jamiyati qoshida tashkil etilgan mazkur korxona yiliga 240 ming tonna azot, fosfor va kaliy moddalarini turli nisbatda o‘zida birlashtirgan NPK o‘g‘itini ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Kompaniya mutaxassislarining ta’kidlashicha, joriy yilda to‘la quvvatda ishga tushadigan mazkur korxona mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan o‘g‘itlardan yuqori qiymatga ega mahsulotni ishlab chiqarish o‘zlashtirilishiga xizmat qiladi.
Mamlakatimiz metallurgiya tarmog‘ining yetakchi korxonasi – «O‘zbekiston metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi ham ko‘pchilikda qiziqish uyg‘otmoqda. Bu yerda kombinatda ishlab chiqarilgan ko‘plab mahsulotlar bilan tanishish mumkin. Ularning 12 tasi mahalliylashtirish dasturlari doirasida ishlab chiqarilgan bo‘lib, har bir loyiha bo‘yicha batafsil ma’lumot olish mumkin.
– Tarmoq yarmarkalari o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, tarmoq ichida va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirishda muhim omil bo‘lmoqda, – deydi «O‘zmetkombinat» AJ bosh muhandis xizmati rahbari Akmal Sharipov. – O‘tgan yilgi yarmarkada mahsulotlarni sotish bo‘yicha 187 milliard so‘mlikdan ziyod shartnomalar imzolagan edik. Bu yil bu ko‘rsatkichni 200 milliard so‘mdan oshirishni rejalashtirganmiz.
Yarmarkada «Olmaliq kon-metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati tizimidagi korxonalar tomonidan 150 turdan ortiq mahsulotlar taklif etilmoqda. Ular orasida Jizzax sement zavodi, Angren truba zavodi mahsulotlari ko‘pchilikning diqqatini tortmoqda. Xususan, 2013-yilda «Angren» maxsus industrial zonasida tashkil etilgan «Angren truba zavodi» unitar korxonasida mahalliy xomashyodan yuqori qiymatga ega mis trubalar ishlab chiqarilmoqda. Mahsulotning 85 foizini eksportga chiqarish ko‘zda tutilgan.
Jamiyat ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilda Mahalliylashtirish dasturiga muvofiq 34 loyihaning amalga oshirilishi 23,9 million dollar hajmdagi mablag‘ni tejab qolish imkonini beradi.
Tarmoq yarmarkasida kichik biznes subyektlari ham faol ishtirok etmoqda. «Jizzax» maxsus industrial zonasida faoliyat ko‘rsatayotgan «Yorqin chiroqlar» O‘zbekiston – Koreya qo‘shma korxonasi iqtisodiyot tarmoqlari uchun mo‘ljallangan svetodiodli lampalarni namoyish etmoqda.
– Korxonamiz 2015-yilda tashkil etilgan bo‘lib, 7 vattli svetodiodli lampalar, 100 vattli ko‘chalarni yoritish moslamalari ishlab chiqarmoqda, – deydi korxona rahbari Xayrullo Otaboyev. – Yarmarkada ishlab chiqarishni kengaytirish yuzasidan yangi hamkorlar topishni mo‘ljallaganmiz.
Tadbirda mamlakatimizning yirik sanoat korxonalari tomonidan kooperatsiya aloqalarini kengaytirish, mahalliylashtirish loyihalarida ishtirok etish istiqbollariga bag‘ishlangan taqdimotlar o‘tkazilmoqda.
Yarmarkaning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari G‘.Ibragimov so‘zga chiqdi.

Новая продукция и выгодные договоры
В Узэкспоцентре открылась отраслевая промышленная ярмарка комплекса по вопросам геологии, топливно-энергетической, химической, нефтехимической и металлургической промышленности. На ней свою продукцию демонстрируют более 380 предприятий.
В Узбекистане динамично развиваются сферы геологии, топливно-энергетического комплекса, химическая, нефтехимическая и металлургическая промышленность. Это можно видеть на примере повышающегося из года в год интереса к отраслевой ярмарке. В выставке 2014 года участвовало более 250 предприятий, а в прошлом году – более 330 бизнес-субъектов. В результате реализуемых мер по локализации производства на стендах выставки увеличиваются виды экспортоориентированной продукции под маркой “Сделано в Узбекистане”.
В нынешней ярмарке участвуют национальная холдинговая компания “Узбекнефтегаз”, акционерные общества “Узбекэнерго”, “Узбеккумир”, “Узкимёсаноат”, “Узметкомбинат”, Государственный комитет по геологии и минеральным ресурсам, Навоийский горно-металлургический комбинат, Алмалыкский горно-металлургический комбинат, Ташкентский завод по заготовке и переработке лома и отходов цветных металлов, Узбекский комбинат тугоплавких и жаропрочных металлов и предприятия, входящие в их состав, а также предприятия по производству электротехники, мебели, строительных материалов, субъекты предпринимательства.
Среди стендов ярмарки особо выделяются те, которые представляют предприятия в составе НХК "Узбекнефтегаз". В отрасли реализуются проекты по модернизации, техническому и технологическому перевооружению производства, локализации готовой продукции.
В промышленном форуме активно участвуют предприятия "Узбекнефтгазказибчикариш", "Узгеобургунефтгаз", "Узтрансгаз", "Узнефтмахсулот", "Узнефтгазмаш", "Узнефтгазкурилишинвест". Этими предприятиями выполняется весь спектр связанных с нефтегазовой промышленностью работ – от геолого-разведовательных работ, добычи, переработки и транспортировки углеводородного сырья, строительства нефтегазовых объектов, производства машиностроительной продукции до научно-исследовательских и проектно-изыскательских работ и реализации готовой продукции на внутреннем и внешнем рынках.
На ярмарке широко представлены возможности предприятий, входящих в систему акционерного общества "Узкимёсаноат". Здесь можно ознакомиться с экспортоориентированной продукцией около 15 таких производителей, как акционерные общества "Ферганаазот", "Навоийазот", "Аммофос-Максам", "Максам-Чирчик", "Самаркандкимё", Кунградский содовый завод, Кокандский суперфосфатный завод, а также продукцией, перспективной для производства на основе локализации и кооперационных связей.
Впервые в ярмарке участвует СП «Samarкand NPK». Это предприятие, организованное при АО "Самаркандкимё" совместно с компанией «Jiangsu Right Mashinery Group» (Китай), способно производить в год 240 тонн удобрения «NPK», в состав которого входят в различных пропорциях азотные, фосфорные и калийные удобрения.
По словам специалистов компании, предприятие выйдет на полную мощность в текущем году, что будет способствовать налаживанию выпуска продукции с добавленной стоимостью на базе удобрений отечественного производства.
Внимание многих участников привлекает и выставка продукции, выпускаемой лидером металлургической отрасли нашей страны – АО "Узбекский металлургический комбинат". Здесь можно ознакомиться с широким ассортиментом продукции комбината, 12 наименований товаров произведены в рамках программ локализации. По каждому проекту можно получить подробную информацию.
- Отраслевые ярмарки служат важным фактором налаживания взаимовыгодного партнерства, дальнейшего углубления внутри- и межотраслевой промышленной кооперации, - говорит руководитель службы главного инженера АО "Узметкомбинат" Акмал Шарипов. - На прошлогодней ярмарке были заключены договоры о реализации нашей продукции на 187 миллиардов сумов. В нынешнем году намерены достичь показателя более 200 миллиардов сумов.
Предприятия, действующие в системе акционерного общества "Алмалыкский горно-металлургический комбинат", представляют на ярмарке более 150 видов продукции. Участники ярмарки проявляют большое внимание к продукции Джизакского цементного завода и Ангренского трубного завода. В частности, на унитарном предприятии "Ангренский трубный завод", созданном в 2013 году в специальной индустриальной зоне "Ангрен", из местного сырья изготавливаются медные трубы с высокой добавленной стоимостью. Запланировано экспортировать 85 процентов продукции.
По данным, полученным из акционерного общества, в нынешнем году в соответствии с Программой локализации намечено реализовать 34 проекта, что позволит сэкономить 23,9 миллиона долларов.
Активно участвуют в отраслевой ярмарке и субъекты малого бизнеса. Узбекско-корейское совместное предприятие "Ёркин чироклар", действующее в СИЗ "Джизак", демонстрирует светодиодные лампы, предназначенные для использования в различных отраслях экономики.
- Наше предприятие начало работу в 2015 году и выпускает 7-ваттные светодиодные лампочки и 100-ваттные лампы уличного освещения, - говорит Хайрулло Отабоев. - Участвуем в ярмарке в поиске новых партнеров для расширения производства.
На мероприятии крупными промышленными предприятиями нашей страны проводятся презентации, посвященные вопросам расширения кооперационных связей и перспективам участия в проектах локализации.