Toshkentda Turkiya Iqtisodiyot va texnologiyalar universitetining filiali ochiladi
O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi Turkiya Iqtisodiyot va texnologiyalar universitetining Toshkentdagi filialini ochish yuzasidan memorandum imzoladi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiyaga qilgan rasmiy tashrifi doirasida 19-fevral kuni Anqara shahrida o’tkazilgan Oliy darajadagi O’zbekiston – Turkiya birinchi strategik hamkorlik yig’ilishi natijalari bo’yicha qo’shma bayonot imzolandi.
Ta’kidlab o’tish joiz, Turkiya yurtimizning yetakchi savdo sheriklaridan biri hisoblanadi. Keyingi yillarda qulay investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhiti samarasida turk biznesi vakillari O’zbekistondagi faoliyatini yanada kengaytirdi. Jumladan, 2019-yilda oʻzaro savdo aylanmasining hajmi 2,5 milliard AQSH dollaridan oshdi.
Tadbir doirasida ikki davlat o’rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar bo’yicha ham qator kelishuvlar o’rin olgan. Xususan, O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Turkiya Palatalari va birjalari ittifoqi “TOBB” qoshidagi Turkiya Iqtisodiyot va texnologiyalar universitetining Toshkentdagi filialini ochish yuzasidan memorandum imzoladi.
O’zbekiston Savdo-sanoat palatasining Turkiya Iqtisodiyot va texnologiyalar universitetining filialini ochish tashabbusi 2019-yilning oktyabr oyida Toshkentda bo’lib o’tgan Turkiy tilli davlatlar Ishbilarmonlar kengashi doirasida o’tkazilgan muzokaralarda ilgari surilgan va kelishilgan edi.
Poytaxtimizda ochilishi ko’zda tutilgan universitet filiali dual ta’lim tizimi asosida biznes va tadbirkorlik yo’nalishlarida mutaxassislar tayyorlaydi.

В Ташкенте откроется филиал Университета экономики и технологии Турции
Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан подписала Меморандум об открытии в Ташкенте филиала Университета экономики и технологии Турции при Союзе торговых палат и товарных бирж Турции.
В ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию, 19 февраля в Анкаре прошло первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня, по итогам которого было подписано совместное заявление.
Стоит отметить, что Турция является одним из ведущих торговых партнеров нашей страны. За последние годы в результате благоприятного инвестиционного и делового климата, турецкие предприниматели ещё больше расширили свою деятельность в Узбекистане. В частности, товарооборот между двумя странами в 2019 году превысил 2,5 млрд. долл. США.
Также на заседании подписано ряд соглашений о торгово-экономических отношениях между двумя странами. В частности, Торгово-промышленная палата Узбекистана подписала Меморандум об открытии Ташкентского филиала Университета экономики и технологии Турции при Союзе торговых палат и товарных бирж Турции «TOBB».
Инициатива об открытии филиала Университета экономики и технологии Турции была выдвинута Торгово-промышленной палатой Узбекистана в ходе переговоров  Делового совета Тюркоязычных государств, состоявшегося в октябре 2019 года в Ташкенте.
Филиал университета, который планируется открыть в столице, будет готовить специалистов по направлению бизнеса и предпринимательства на основе системы дуального образования.