O‘zbekiston Respublikasida oxirgi uch yilda real iqtisodiy islohotlarning chuqurlashtirilishi, hududlarda tadbirkorlik muhitini tubdan yaxshilash, aholining keng qatlamlarini tadbirkorlikka jalb qilish hamda ushbu yo‘nalishda tadbirkorlarning zarur iqtisodiy-moliyaviy bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishlari borasida ustuvor davlat siyosati yuritilmoqda. Tadbirkorlik ta'limini institusional rivojlantirishda O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi muhim o‘ringa ega hamda bu borada olib borilayotgan davlat siyosatining markaziy bo‘g‘iniga aylanib ulgurdi.
Xususan, tuman (shahar) darajasida aholi va tadbirkorlik sub'ektlari vakillari uchun 22-soatli “Tadbirkorlik faoliyati asoslari” kurslari va “Moliyaviy savodxonlik asoslari” masofaviy (on-layn) kurslarini o‘tkazish izchil davom ettirilmoqda. Hozirgi vaqtda Palata tizimidagi Tadbirkorlik faoliyati asoslarini o‘qitish respublika markazi hamda uning 13 ta hududiy filiallari tomonidan, yil boshidan, jami 132 ta shunday bepul o‘quv kurslari tashkil etilgan.
Tashkil etilgan o‘quv kurslarida 6740 nafar  tadbirkorlik sub'ektlari vakillari va aholi bepul o‘qitilgan bo‘lib, ularning 6204 nafari sertifikatlar bilan taqdirlanganlar. Mahallalar aholisi uchun qisqa muddatli “Biznesni boshlash uchun yetti qadam” mavzusida seminarlar “pilot” tariqasida jami 118 ta mahallalarda tashkil etildi, 10,6 ming nafar aholiga tadbirkorlik haqida dastlabki tushunchalar berildi.
Shuningdek, “Yoshlar - kelajagimiz” Davlat dasturi doirasida oliygohlarning 2-4-bosqich talabalari 50% auditoriya va mahorat darslari, 50% on-layn kurslariga  asosiy o‘qishdan bo‘sh paytida qamrab olinmoqda. Bunda, yil boshidan jami 1763 talabalar faol qatnashdilar va Markazning maxsus sertifikatlari bilan taqdirlandilar.
Shu bilan birgalikda, olib borilayotgan tadbirkorlik ta'limi jarayonining uzluksizligi ta'minlash hamda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan 2020 yilning 15 mart kuni belgilangan, O‘zbekistonga koronavirus infeksiyasi kirib kelishining oldini olish chora-tadbirlari ijrosini ta'minlash maqsadida, Palata tizimida buyruq qabul qilinib, tadbirkorlarni va aholini tadbirkorlikka o‘qitish masofaviy rejimga o‘tkazildi.
Eng avvalo, aholi va tadbirkorlarni masofaviy o‘qitishni yo‘lga qo‘yishda Palataning businessinfo.uz, Markazning alternatus.uz hamda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari savodxonligini oshiruvchi director.uz onlayn o‘quv kurslari portali manbalaridan keng foydalaniladi. Masalan, director.uz portalining "Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlari savodxonligini oshirish" kursi pul mablag‘larini oqilona boshqarishni o‘rgatadi.
Ikkinchi masala – bu kurs so‘ngida onlayn sertifikat berilishidir. Bunda, director.uz portalining asosi 11 ta dars o‘quv materiallari matnlari, video, testlar, masalalar, vebinarlarlardan iborat. Hammasi  sodda tilda keltirilgan. Tinglovchi dars matnini o‘qiydi, video-darsni ko‘radi, test topshiradi, shundan so‘ng keyingi darsga o‘tadi. Amaliy mashg‘ulot va vebinarlar jadval bo‘yicha olib boriladi. Mazkur kursni muvaffaqiyatli tugatgan tinglovchilar maxsus sertifikatga ega bo‘lishadi.
Uchinchidan, Palataga murojaat etib, tadbirkorlikka o‘qish istagini bildirgan fuqarolar bilan qayta aloqa yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, Palata Call-markazi xodimlariga bepul onlayn o‘quv kurslari portali manbalaridan foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berishmoqda. Tinglovchilarga, shuningdek,  alternatus.uz va businessinfo.uz portali vositasida “Biznesni boshlash uchun yetti qadam” mavzusida seminar materiallaridan, 70dan ortiq yo‘nalishdagi biznes-rejalardan hamda maxsus adabiyotlardan, qonunchilik hujjatlaridan foydalanishlari tushuntirib borilmoqda. Bularning barchasi aholimiz uchun bepul tarzda ta'minlanmoqda.

В ПЕРИОД КАРАНТИНА ПО КОРОНАВИРУСУ ОБУЧЕНИЕ НАСЕЛЕНИЯ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВУ ОРГАНИЗОВАНО ДИСТАНЦИОННО
В течение последних трех лет Республика Узбекистан проводит приоритетную государственную политику по углублению реальных экономических реформ, радикальному улучшению деловой среды в регионах, вовлечению населения в предпринимательскую деятельность и приобретению ими необходимых экономических, финансовых знаний и навыков в этой области. Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан играет важную роль в институциональном развитии системы обучения предпринимательству и, на практике, стала центральным звеном государственной политики в этой области.
В частности, на районном (городском) уровне активно проводятся 22-часовые курсы «Основы предпринимательской деятельности», а также «Основы финансовой грамотности» для простых граждан и представителей бизнеса. С начала года, Республиканским центром по обучению основам предпринимательской деятельности и его 13 региональными филиалами, были организованы 132 бесплатных учебных курса. Прошли бесплатное обучение 6740 представителей хозяйствующих субъектов, а также население, 6204 из которых получили сертификаты.
В 118 махаллях по всей республике были организованы краткосрочные семинары на тему «Семь шагов для начала бизнеса», где 10,6 тыс. жителей махаллей получили первоначальное представление о предпринимательстве.
Кроме того, в рамках государственной программы «Молодежь - наше будущее», студенты 2-4 курсов вузов прошли курс обучения и мастер-классы, а также 50% обучения в режиме онлайн. Всего, с начала года, в программе активно участвовали 1 663 студента, которым были вручены сертификаты Центра.
В то же время, для обеспечения непрерывности процесса бизнес-образования и реализации мер по профилактике коронавирусной инфекций в Узбекистане, утвержденных Премьер-министром Республики Узбекистан 15 марта 2020 года, Палатой принят приказ о проведении предпринимательского обучения в дистанционный режим.
Прежде всего, Палата будет использовать собственные ресурсы для дистанционного обучения в сфере бизнеса, такие как businessinfo.uz, alternatus.uz Центра, а также портал онлайн-обучения для малого и среднего бизнеса director.uz. Например, курс «Повышение финансовой грамотности малого бизнеса и частного предпринимательства» на портале director.uz обучает, как эффективно управлять деньгами.
Второй вопрос - онлайн-сертификация в конце курса. Портал director.uz состоит из 11 уроков - учебные тексты, видео, тестов, выпусков, вебинаров. Это все на простом языке. Обучающийся читает текст урока, смотрит видео-урок, проходит тест и затем переходит к следующему уроку. Практические занятия и вебинары проводятся по расписанию. Обучающееся, успешно прошедшие этот курс, получат специальный сертификат.
В-третьих, Палата наладила обратную связь с гражданами, которые хотят изучать предпринимательство, где сотрудники Call-центра Палаты дают рекомендации по использованию бесплатных онлайн-курсов. Обучающимся также сообщают, что посредством порталов alternatus.uz и businessinfo.uz имеется возможность использования материалов семинаров на тему «Семь шагов для начала бизнеса», а также бизнес-планы в более чем 70 областях, специальную литературу и законодательство. Все это предоставляется нашему населению бесплатно.