Tashqi savdo shartnomalari bo‘yicha cheklovlar amal qiladigan davr uchun yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlari kelib chiqishini tasdiqlashga doir O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasining XABARNOMASI
Jahonda koronavirus pandemiyasi tarqalishi tufayli uni bartaraf etishga qaratilgan keskin choralarni ko‘rilishi tashqi savdo sohasida yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holati yuzaga kelishi sababli tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilari tomonidan shartnomaviy majburiyatlarning to‘laqonli bajarilmay qolishiga olib kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik Kodeksining 333-moddasiga muvofiq qonunda yoki shartnomada boshqacha tartib nazarda tutilgan bo‘lmasa, tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirishda majburiyatni bajarmagan yoki lozim darajada bajarmagan shaxs majburiyatni lozim darajada bajarishga yengib bo‘lmaydigan kuch, ya'ni favqulodda va muayyan sharoitlarda oldini olib bo‘lmaydigan vaziyatlar (fors-major) tufayli imkon bo‘lmaganligini isbotlay olmasa, javobgar bo‘lishi belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 15 fevraldagi 63-sonli “Yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash mexanizmini amalga kiritish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash tartibi belgilangan.
Mazkur qarorga muvofiq yengib bo‘lmaydigan kuchlar oqibatida shartnoma tomoni majburiyatlarni bajarishi uchun imkoniyat bo‘lmaganda shartnoma tomoni yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash to‘g‘risida sertifikat O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan beriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 15 fevraldagi 63-sonli qarori bilan tasdiqlangan Yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash tartibi to‘g‘risidagi Nizomning 2-bandiga muvofiq yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlari - bu tomonlarning irodasi va faoliyatlariga bog‘liq bo‘lmagan tabiat hodisalari (zilzila, ko‘chki, bo‘ron, qurg‘oqchilik va boshqalar) yoki ijtimoiy-iqtisodiy holatlar (urush holati, qamal, davlat manfaatlarini ko‘zlab import va eksportni taqiqlash va boshqalar) sababli yuzaga kelgan sharoitlarda tomonlarga qabul qilingan majburiyatlarni bajarish imkonini bermaydigan favqulodda, oldini olib bo‘lmaydigan va kutilmagan holatlar sanaladi.
Shu bilan birga O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik Kodeksining 333-moddasi 3-xatboshisiga muvofiq fors-major holatlariga qarzdorning shartlashuvchi sheriklari tomonidan majburiyatlarning buzilishi, majburiyatni bajarish uchun zarur tovarlarning bozorda yo‘qligi va qarzdorda zarur pul mablag‘larining bo‘lmaganligi kabi vaziyatlar kirmasligi belgilangan.
Mahalliy tadbirkorlik sub'ektlari yengib bo‘lmaydigan kuchlar oqibatida tashqi savdo shartnomalaridagi majburiyatlarini bajarish imkoniyati bo‘lmaganda yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlari tasdig‘ini olish uchun O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi yoki O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasiga quyidagi hujjatlar bilan murojaat qilishlari lozim:
• yengib bo‘lmaydigan kuchlar holatlarini tasdiqlash uchun manfaatdor tomonning yengib bo‘lmaydigan kuchlar holatlari ko‘rsatilgan yozma arizasi;
• xorijiy hamkor bilan tuzilgan eksport/import shartnomasi hamda shartnomaga spesifikasiyalarnushalari;
• shartnoma bo‘yicha bajarilgan majburiyatlar hajmlari to‘g‘risida ma'lumotlar;
• yengib bo‘lmaydigan kuchlar holatlarini tasdiqlash to‘g‘risida sertifikat olish uchun yig‘im to‘langanligini tasdiqlovchi to‘lov hujjati nushasi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash uchun taqdim etilgan hujjatlarni ko‘rib chiqib, agar fors-major holati yuz berganligi tasdiqlansa, uni asosida bir kun muddatda tadbirkorlik sub'ektlariga tegishli sertifikatni rasmiylashtirib beradi.
Mazkur masalada murojaat uchun:
O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligining +99871 71 238-50-23 va 238-50-22 telefonlari;

Уведомление Торгово-промышленной палаты Узбекистана о подтверждении наступления на период действия ограничений событий непреодолимой силы («форс-мажор»)
Принимаемые меры по предотвращению дальнейшего распространения пандемии коронавируса в мире приводит к возникновению в сфере внешней торговли обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор) из-за которых участники внешнеэкономической деятельности не могут выполнить принятые на себя обязательства.
В соответствии со Статьей 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан если иное не предусмотрено законом или договором, лицо, не исполнившее или ненадлежащим образом исполнившее обязательство при осуществлении предпринимательской деятельности, несет ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (форс-мажор)
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О введении в действие механизма подтверждения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор)» №63 от 15 февраля 2005г. утверждено Положение о порядке подтверждения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор).
На основании указанного постановления подтверждение обстоятельств непреодолимой силы производится Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан путем выдачи соответствующего сертификата.
Вместе с тем, в соответствии с пунктом 2 Положения о порядке подтверждения обстоятельств непреодолимой силы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики №63 от 15 февраля 2005г. к обстоятельствам непреодолимой силы (форс-мажор) относятся чрезвычайные, непредотвратимые и непредвиденные при данных условиях обстоятельства, вызванные природными явлениями (землетрясения, оползни, ураганы, засухи и др.) или социально-экономическими обстоятельствами (состояние войны, блокады, запреты на импорт и экспорт в государственных интересах и др.), не зависящими от воли и действий сторон, в связи с которыми они не могут выполнить принятые обязательства.
В соответствии с подпунктом 3 статьи 333 Гражданского кодекса Республики Узбекистан к форс-мажорным обстоятельствам не относятся, в частности, нарушение обязанностей со стороны контрагентов должника, отсутствие на рынке нужных для исполнения товаров, отсутствие у должника необходимых денежных средств.
Местные субъекты предпринимательства для которых исполнение обязательств по внешнеторговым контрактам оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы за получением подтверждения обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор) могут обратиться в Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан либо в Торгово-промышленную палату Узбекистана с предоставлением следующих документов:
• письменное заявление заинтересованной стороны с указанием обстоятельств непреодолимой силы;
• копии договоров и спецификаций к договорам заверенные в установленном порядке;
• сведения об объемах выполненных обязательств по договору;
• копия платежного документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу сертификата о подтверждении обстоятельств непреодолимой силы.
Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан рассматривает представленные документы и в случае подтверждения наступления обстоятельств непреодолимой силы в однодневный срок оформляет соответствующий сертификат субъектам предпринимательства.
По данному вопросу можно обратиться в:
Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан по телефонам +99871 238-50-23 и 238-50-22;