COVID-19 - «Mexr-shafkat va salomatlik» Jamoat fondi
Butun dunyoda bo‘lgani kabi mamlakatimizda ham koronavirus bo‘yicha karantin choralari e'lon qilingan birinchi kundan boshlab va bugunga qadar insoniyatning osoyishta hayoti va salomatligiga putur yetkazayotgan koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash tobora qizg‘in tus olmoqda.
Shunday vaziyatda o‘zbek xalqi o‘zining eng yaxshi fazilatlarini namoyon etmoqda. Hamyurtlarimiz tomonidan "Mehr-shafqat va salomatlik" jamoat fondiga beg‘araz yordam ko‘rsatilayotgani buning dalilidir.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi "Mehr-shafqat va salomatlik" jamoat fondiga qo‘shgan hissasi uchun ishbilarmonlar hamjamiyatiga chuqur minnatdorchilik bildiradi.
Avvalroq, Jamg‘armaning daromad qismida biznesning ulushi 16,6 mlrd., shu jumladan, yuridik shaxslar tomonidan 14,3 mlrd. jismoniy shaxslar tomonidan 2,3 mlrd. so‘mni tashkil etgani haqida xabar berilgan edi.
10 aprel holatiga ko‘ra Mexr-shafqat va salomatlik» jamoat fondi hisobiga 57,6 mld.so‘m mablag‘ kelib tushgan:
Tadbirkorlik sub'ektlari - 14,3 mlrd.so‘m
markaziy bank va tijorat banklar - 22,9
boshqa tashkilotlar- 22,7
davlat organlari va tashkilotlari - 15,4
jismoniy shaxslar – 2,3 mlrd.so‘m
Shuningdek, Savdo-sanoat palatasi "Mehr-Shafkat va Salomatlik" jamoat fondiga keng ko‘lamli xayriya tadbirlarini o‘z vaqtida tashkil etgani va qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorchilik izxor etadi.

COVID-19 - общественный фонд «Мехр-шафкат ва саломатлик»
С первых дней объявления карантинных мер по коронавирусу COVID-19 в нашей стране и посей день, как и во всем мире, роль благотворительных акций с целью борьбы с пандемией короновируса и уменьшения его негативного влияния, увеличивается.
В такой ситуации узбекский народ проявляет свои лучшие качества. Свидетельством тому является безвозмездная помощь, передаваемая нашими соотечественниками в общественный фонд «Мехр-шафкат ва саломатлик».
В связи с этим, Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан выражает глубокую благодарность бизнес сообществу за внесённый вклад в общественный фонд «Мехр-шафкат ва саломатлик».
Ранее сообщалось, что вклад бизнеса в доходной части Фонда составил 16,6 млрд.сум, в том числе юридическими лицами 14,3 млрд.сум. физическими лицами 2,3 млрд.сум.
По состоянию на 10 апреля в Фонд поступило 57,6 млрд.сум
Субъекты предпринимательства - 14,3 млрд.сум
Физические лица – 2,3 млрд.сўм
Центральный и коммерческие банки - 22,9 млрд.сум
Прочие организации - 22,7 млрд.сум
Государственные организации - 15,4 млрд.сум
Торгово-промышленная палата также благодарит Общественный фонд «Мехр-шафкат ва саломатлик» за своевременную организацию и поддержку масштабных благотворительных акций.