Bugungi global pandemiya sharoitida ishlab chiqarishning ko‘plab sohalari inqirozga uchrab turgan bir paytda qishloq xo‘jaligi mehnatkashlari aholini o'z mahsulotlari bilan ta'minlash uchun tinimsiz mehnat qilmoqdalar. Hammamiz uchun oson kechmayotgan bu davrda fermerlar va dehqonlar mahsulotlarini o‘z vaqtida yetishtirishlari, yig‘ib-terib, iste'molchiga o'z vaqtida etkazib berish uchun davlatimiz tomonidan barcha zarur choralar ko'rilmoqda.
Savdo-sanoat palatasi va BMT Taraqqiyot Dasturining hamkorlikdagi «Farg‘ona vodiysida fermerlarni iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashishi va barqarorligini oshirish» loyihasi doirasida mana ikkinchi yil bo‘ldiki qishloq xo'jaligining ilg'or tajribalarini, shu jumladan imkoniyatlarni kengaytirish va moslashuvchan potentsialni oshirish va ekologik xavfsiz usullarni qo'llash, ishlab chiqarish usullari va innovatsion texnologiyalarni joriy qilish bo'yicha Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlaridagi qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilari o'rtasida faol ishlar olib borilmoqda.
27 may kuni loyixa doirasida loyihaning qishloq xo‘jaligiga tatbiq etayotgan ilg‘or tajribalari bilan tanishish maqsadida O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi raisi Ikramov Adxam Ilxamovich, O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Xodjayev Jamshid Abduxakimovich va O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi raisi Xaitov Aktam Axmadovichlar Farg‘ona viloyati, Quva tumaniga tashrif buyurishdi.
Quva tumani loyihaning maqsadli tumanlaridan biri bo‘lib hisoblanib, u yerda fermer va dehqon xo'jaliklariga xizmat ko'rsatadigan 9 ta agrometeorologik stantsiyalardan biri o‘rnatilgan. Tashrif davomida mehmonlar mazkur agrometeorologik stansiyalarning ishi hamda qishloq xo‘jalik ekinlarining zararkunanda va kasalliklariga qarshi kurashish va prognozlash bo‘yicha yagona tizimni tashkil qilish borasida olib borilayottgan ishlar bilan tanishib chiqishdi. Ushbu tizimning ishlashi mutaxassislar va fermerlar o'rtasida doimiy aloqani o'rnatishga imkon beradi, bu esa hosilni himoya qilish bo'yicha o'z vaqtida choralar ko'rish bo'yicha ma'lumot, maslahat va tavsiyalar olish vaqtini sezilarli darajada kamaytiradi.
Shuningdek, tashrif davomida mehmonlar loyihaning asosiy natijalari va maqsadlariga muvaffaqiyatli erishish, shuningdek, amalga oshirilayotgan tashabbuslarning barqarorligini ta'minlash bo'yicha o‘z fikr va tavsiyalari bilan o'rtoqlashdilar. Masalan, Fermerlar kengashi hamda "O'zagrokimyohimoya" mutaxassislarni jalb qilish hamda ular va foydalanuvchilar o‘rtasida o‘zaro doimiy aloqa o‘rnatish, fermerlarning muammolarini o'z vaqtida aniqlash va yechimini topishga yordam beradishi mumkinligini ta’kidlashdi. Shuningdek, o'tgan va keyingi yillardagi mahsulot ishlab chiqarish hajmi va eksport ulushini taqqoslash uchun qiyosiy ma'lumotlarni yig'ish va tahlil qilish yuzasidan ham taklif berildi, chunki bu ma’lumotlar ko'rilayotgan chora-tadbirlar samaradorligini aniqlashga katta ahamiyatga egadir.
Umuman olganda, uchrashuv samarali va ishchan muhitda bo'lib o'tdi. Tomonlar o'rtasida nafaqat Farg'ona vodiysida, balki butun respublikada qishloq xo'jaligini modernizatsiya qilish va agrosektor ishlab chiqaruvchilarining imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan hamkorlik bo'yicha olib boriladigan faoliyat va rejalar yuzasidan fikr mulohazalar bilan o‘rtoqlashildi.
BMTTDning qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish va intensiv rivojlantirish borasidagi faoliyati 2017-2021yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning Harakatlar strategiyasi hamda BMT davlatlari qabul qilgan Barqaror rivojlanish maqsadlariga muvofiq oshirilmoqda.
«Farg‘ona vodiysida fermerlarni iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashishi va barqarorligini oshirish» loyihasi “Rossiya Federatsiyasi- VMTTD rivojlanish maqsadida” maqsadli jamg‘armasining iqlim yo‘nalishi doirasida amalga oshirilmoqda.

Укрепляем партнёрство - решаем вопросы на местах
Сегодня в условиях глобального кризиса и пандемии, когда большинство отраслей терпит кризис, труженики сельского хозяйства, чтобы обеспечить население своей продукцией, работают не покладая рук. И в это нелегкое для всех время, государство принимает все необходимые меры, для того, чтобы фермеры и дехкане смогли своевременно вырастить, собрать и доставить урожай до потребителя.
В рамках совместного проекта Торгово-промышленной палаты и проекта ПРООН «Повышение устойчивости и адаптация фермеров Ферганской долины к рискам изменения климата» осуществляемого при финансовой поддержке Российской Федерации, вот уже второй год ведется активная работа по внедрению передовых селькохозяйственных практик, включающих в себя расширение возможностей и повышение адаптационного потенциала, применение экологически безопасных методов производства и инновационных технологий среди агропроизводителей Андижанской, Наманганской и Ферганской областей.
27 мая текущего года, в рамках визита в Кувинский район Ферганской области, председатель ТПП Узбекистана Адхам Ильхамович Икрамов, министр сельского хозяйства Жамшид Абдухакимович Ходжаев и председатель Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана посетили и ознакомились с деятельностью проекта по внедрению селькохозяйственного передового опыта в данном регионе.
Кувинский район является одним из пилотных регионов, где в рамках проекта установлена одна из 9 агрометеорологических станций для обслуживания фермерских и дехканских хозяйств. В ходе визита, гости ознакомились с работой агрометеостанции и проводимой работой по созданию единой системы прогнозирования и борьбы против распространения болезней и вредителей сельскохозяйственных культур. Работа данной системы позволит наладить непрерывный контакт между специалистами и фермерами, что позволит значительно сократить время получения информации, консультаций и рекомендаций по принятию своевременных мер по защите урожая.
В ходе визита, гости также поделились своими мнениями и рекомендациями для успешного достижения ключевых результатов и целей проекта, а также обеспечения устойчивости внедряемых инициатив. Так к примеру, привлечение специалистов Совета фермеров и Узагрохимзащиты и налаживание непрерывного контакта между экспертами и пользователями услуг, поможет своевременному выявлению проблем среди фермеров и нахождения путей их решения. Также было предложено провести сбор  и анализ сравнительных данных, благодаря которым можно было бы сопоставить объем производства и долю экспорта предшествующих и последующих лет, что поможет определить эффективность проводимых мероприятий.
В целом, встреча прошла в достаточно продуктивной рабочей атмосфере, где стороны обменялись мнениями и планами по дальнейшему сотрудничеству, направленных на модернизацию аграрного сектора, увеличению потенциала и расширению возможностей сельскохозяйственных производителей, не только по Ферганской долине, но и по всей Республике.
Деятельность ПРООН в сфере модернизации и интенсивного развития сельского хозяйства осуществляется в соответствии со Стратегией действий по развитию Узбекистана 2017-2021гг, а также в рамках достижения Целей устойчивого развития, принятых странами-членами ООН.
Проект «Повышение устойчивости и адаптация фермеров Ферганской долины к рискам изменения климата» осуществляется при финансовой поддержке Российской Федерации,