O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi Rayosatining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Savdo-sanoat palatasi Rayosati - O‘zbekiston Respublikasining “O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi to‘g‘risida”gi Qonuniga ko‘ra Qurultoy delegatlari tomonidan yigirma besh nafar kishidan iborat tarkibda saylanadigan Palata boshqaruvining qurultoylar oralig‘idagi rahbar organi hisoblanadi.
Palata Rayosati tarkibiga mansabi bo‘yicha Palata ijroiya qo‘mitasi raisi va uning o‘rinbosarlari, shuningdek Qurultoy tomonidan saylangan tadbirkorlar orasida nufuzi baland bo‘lgan korxona va tashkilotlar rahbarlari hamda hamkor tashkilotlar rahbarlari kiradi.
Savdo-sanoat palatasi Raisi A.Ikramov rahbarligida, hududlardagi a'zolar bilan onlayn tarzida tashkil qilingan Rayosat yig‘ilishi o‘tkazildi.
Rayosat yig‘ilishi kun tartibiga O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi Rayosati tarkibiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisining o‘rinbosarini lavozimiga saylash, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasining Ijroiya qo‘mitasi tashkiliy tuzilmasiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi bir qator masalalar ko‘rib chiqildi.
Rayosat yig‘ilishi bilan quyidagi masalalar bo‘yicha qarorlar qabul qilindi.
- Palata Rayosatining 25 kishidan iborat yangi tarkibi tasdiqlandi;
- Savdo-sanoat palatasi raisining o‘rinbosari lavozimiga F.Toshpo‘latov nomzodi tasdiqlandi;
- Palata Ijroiya qo‘mitasining tashkiliy tuzilmasiga o‘zgartirish kiritildi. Xususan, Ijroiya qo‘mita tashkiliy tuzilmasida quyidagi 1 ta yangi boshqarma va 2 ta yangi bo‘limlar tashkil qilindi.
- Biznes kompetensiyalarni oshirish, yoshlar startap loyihalariga ko‘maklashish va biznes-inkubatorlar faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi

Состоялось очередное заседание Президиума Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан
Под руководством председателя Торгово-промышленной палаты А. Икрамова состоялось очередное заседание Президиума в формате онлайн.
Следует отметить, что в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан» между съездами руководящим органом ТПП является Президиум, состоящий из 25 членов.
В Президиум Палаты, по должности, входят председатель Исполнительного комитета Палаты и его заместители, а также избираемые предприниматели, обладающие высоким авторитетом, и представители партнерских организаций.
На повестке дня заседания Президиума были рассмотрены следующие вопросы:
• Кооптация членов Президиума (дополнение членов Президиума без решения съезда);
• Назначение заместителя Председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан;
• Внесение изменений и дополнений в организационную структуру Исполнительного комитета Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
Президиумом утверждены новый состав Президиума Палаты, состоящий из 25 членов, на должность заместителя председателя Торгово-промышленной палаты избран Ф. Ташпулатов. Кроме того, внесены изменения в организационную структуру Исполнительного комитета Палаты. В частности, в структуре Палаты созданы 1 новое управление и 2 новых отдела:
1. Управление повышения деловой компетентности, поддержки молодежных стартап-проектов и координации деятельности бизнес-инкубаторов.
2. Отдел улучшения бизнес среды и оценки деловых индексов;
3. Отдел поддержки производителей лекарственных и пряных растений.
Более подробную информацию о принятых решениях мы расскажем вам в следующих публикациях. Следите за новостями на нашем сайте.