Malayziyaning eng yirik “Klang” portida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlar uchun maxsus “Show room” tashkil etilishi muhokama qilindi
Joriy yilning 4 iyun kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining o‘rinbosari F.Usmanov va Eksportga ko‘maklashish boshqarmasi boshlig‘i G‘.Usmonov Malayziyaning eng yirik ulgurji savdo majmuasi hisoblanmish “GM Klang Wholesale City” kompaniyasi bilan videokonferensiya shaklida o‘tkazilgan tadbirda ishtirok etdilar.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad Malayziyaning Klang port shahridagi “GM Klang Wholesale City” savdo majmuasida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan “milliy mahsulotlar” ko‘rgazmasi uchun “Show room” tashkil etish va uni amalga oshirish masalalarini muhokama etishdan iborat bo‘ldi.
Tadbirda “GM Klang Wholesale City” kompaniyasi mas'ul vakili tomonidan ushbu ulgurji savdo markazi 2009 yilda tashkil etilganligi va u Malayziyaning eng yirik Klang portida, ya'ni Kuala Lumpur Xalqaro Aeroporti yaqinida joylashganligi hamda savdo markazi o‘z ichiga taxminan 140 ming kv.metrni qamrab olishi ma'lum qilindi.
Mazkur savdo majmuasida 2,5 ming ulgurji savdo do‘konlari joylashganligi va unda 20 dan ortiq davlatdan kompaniyalar o‘z mahsulotlarini namoyish etishlari va tijorat bilan shug‘ullanish imkoniyati mavjud ekanligi aytildi.
Ushbu “Show room”da O‘zbekiston korxonalari uchun tekstil, elektrotexnika, gilam, hunarmandchilik mahsulotlari, uy jihozlari, go‘zallik va sog‘lomlashtirish mahsulotlarini joylashtirish Malayziyada xaridorlarni kengroq jalb etish imkoniyatini berishi ta'kidlandi.
Shu munosabat bilan, Palata tomonidan Malayziyada O‘zbekiston mahsulotlari uchun tashkil etiladigan “Show room”da mahalliy tadbirkorlik subyektlarining faol ishtirokini ta'minlashda hamkorlik qilishga tayyor ekanligi bildirildi.
Malayziyaning “GM Klang Wholesale City” kompaniyasi orqali “milliy mahsulotlar” ko‘rgazmasi uchun “Show room” da o‘z mahsulotlarini namoyish qilish istagidagi mahalliy tadbirkorlik sub'ektlari o‘z takliflarini Palataning Eksportga ko‘maklashish boshqarmasi expo@chamber.uz elektron manziliga taqdim etishlari mumkin.
Qo‘shimcha ma'lumot uchun Eksportga ko‘maklashish boshqarmasi ma'sul xodimi S.A'zamovga +99878 150-60-06 telefon orqali murojaat qilishlari mumkin.

Рассмотрен вопрос организации Шоу-рума для отечественной продукции Республики Узбекистан с целью продвижения на экспорт в Малайзии
4 июня 2020г. заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ф.Усманов и начальник управления по содействию экспорту Г.Усманов приняли участие в видеоконференции, посвященной обсуждению вопроса организации Шоу-рума в крупнейшем оптовом комплексе «GM Klang Wholesale City» в Малайзии для продвижения продукции Узбекистана на экспорт в указанной стране и Юго-Восточной Азии.
Целью видеоконференции было рассмотрение вопроса организации Шоу-рума для продвижения на экспорт отечественных товаров Узбекистана в Малайзии и странах Юго-Восточной Азии. Малайзийской стороной была предложена рассмотреть возможность создания Шоу-рума для национальной продукции Узбекистана в торговом центре «GM Klang Wholesale City», находящейся в портовом городе Кланг, Малайзия.
Представитель «GM Klang Wholesale City» предоставил подробную информацию о деятельности оптового центра в порту Кланг, который расположен недалеко от международного аэропорта Куала-Лумпур и занимает общую площадь около 140 000 кв.метров. В торговом центре размещены более 2500 оптовых магазинов, представляющих товары из более чем 20 стран мира.
Размещение в Шоу-руме торгового центра «GM Klang Wholesale City» текстильных, электротехнических, ковровых, ремесленных, бытовых товаров, предметов для красоты и здоровья предприятий Узбекистана может способствовать продвижению на экспорт узбекской продукции и привлечению большего числа потенциальных покупателей в Малайзии.
В ходе обсуждения представители ТПП Узбекистана выразили готовность в привлечении местных субъектов предпринимательства для размещения отечественной продукции в указанном «Шоу-руме».
Местные субъекты предпринимательства, желающие разместить свою продукцию в Шоу-руме торгового центра «GM Klang Wholesale City» в Малайзии могут направить свои предложения по электронной почте в Управление по содействию экспорту ТПП expo@chamber.uz.
За дополнительной информацией просим обращаться к ответственному сотруднику ТПП Узбекистана С.Аъзамову по телефону +99878 150-60-06.