Yoshlar tadbirkorligi yo‘lida
Nukusda “Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishning dolzarb masalalari” II yosh tadbirkorlar biznes forumining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosqichi o‘tkazildi.
“Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati Qoraqalpog‘iston Respublikasi kengashi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy boshqarmasi va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, ayniqsa, yoshlarni tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish, ularning intilish va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Prezidentimizning 2014-yil 6-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Yosh tadbirkorlar o‘rtasida amaliy-ijodiy hamkorlikni kuchaytirish, o‘zaro tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish, ularni ishlab chiqarish va aholiga xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlari bo‘yicha birlashtirish maqsadida tashkil etilgan forum doirasida o‘tkazilgan ko‘rik-tanlovning Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosqichida 60 ga yaqin yosh tadbirkor ishtirok etdi.
Biznes g‘oyalari saralab olingan 10 nafar ishtirokchi forumning mamlakat bosqichida ishtirok etadi. Ular orasida nukuslik yosh tadbirkor Rayhon Boymurodova ham bor.
– Men o‘tgan yili Nukus komputer texnologiyalari kasb-hunar kollejining telekommunikatsiya bo‘limini tugatib, o‘z tadbirkorlik faoliyatimni boshlagan edim, – deydi Rayhon. – Bunda menga tijorat bankidan ajratilgan 6 million so‘mlik imtiyozli kredit mablag‘i juda qo‘l keldi. Hozirda go‘zallik salonimizda ikki tengdoshim doimiy ish bilan ta’minlangan. Kelgusida faoliyatimizni yanada kengaytirib, aholiga maishiy xizmat ko‘rsatish korxonasi tashkil etish va yoshlar bandligini ta’minlashga hissa qo‘shishni maqsad qilganmiz.

Крепнет молодежное предпринимательство
В Нукусе состоялся Каракалпакстанский этап II бизнес-форума молодых предпринимателей "Актуальные задачи развития молодежного предпринимательства".
На мероприятии, организованном Каракалпакстанским советом общественного движения молодежи "Камолот", Каракалпакстанским региональным отделением Торгово-промышленной палаты Узбекистана и другими организациями, отмечалось, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, в особенности привлечению молодежи к предпринимательской деятельности, поддержке ее устремлений и инициатив.
Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление Президента нашей страны "О дополнительных мерах, направленных на реализацию государственной молодежной политики в Республике Узбекистан " от 6 февраля 2014 года.
В организованном в рамках форума Каракалпакстанском этапе смотра-конкурса, целью которого является усиление практического и творческого сотрудничества между молодыми предпринимателями, налаживание обмена опытом, приняли участие около 60 молодых предпринимателей.
10 участников, чьи бизнес-идеи были признаны лучшими, примут участие в республиканском этапе форума. Среди них есть также молодая предпринимательница из Нукуса Райхон Боймуродова.
- В прошлом году я окончила отделение телекоммуникаций Нукусского профессионального колледжа компьютерных технологий и начала свою предпринимательскую деятельность, - говорит Райхон. - В этом мне помог выделенный коммерческим банком льготный кредит в объеме 6 миллионов сумов. В нашем салоне красоты две моих сверстницы обеспечены постоянной работой. Своей целью в будущем вижу дальнейшее расширение деятельности, организацию предприятия по оказанию бытовых услуг населению и обеспечение занятости молодежи.