VOYAGA YETMAGAN SHAXSNING ISHLASHI QONUNIYMI: TALABLAR, IMTIYOZLAR VA JAVOBGARLIK MASALASI
Ommaviy axborot vositalarida fuqarolar hamda ish beruvchilar tomonidan voyaga yetmagan shaxsni mehnatga jalb qilinganligi uchun javobgarlikka tortilganligi to‘g‘risidagi xabarlarga ko‘p ko‘zimiz tushadi. Xo‘sh voyaga yetmagan shaxsning mehnatidan foydalanishni o‘zi qonun doirasidami?
Keling, avvalo qaysi toifadagi voyaga yetmagan shaxslar jalb qilinishi mumkin ishlar haqida so‘z yuritsak.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 77-moddasiga binoan voyaga yetmagan, ya'ni 18 yoshga to‘lmagan shaxs 16 yoshdan mehnat faoliyatini boshlashiga ruxsat etiladi.
Shuningdek, 15 yoshga to‘lgan voyaga yetmagan shaxslarga ham ishlashga ruxsat etiladi. Qachonki:
– 15 yoshga to‘lgan umumta'lim maktablari, o‘rta maxsus, kasb-hunar o‘quv yurtlarining o‘quvchilarini - ularning ota-onasidan birining yoki ota-onasining o‘rnini bosuvchi shaxslardan birining, ya'ni vasiy yoki homiyning yozma roziligi bilan
– ularning sog‘lig‘iga hamda ma'naviy va axloqiy kamol topishiga ziyon yetkazmaydigan, ta'lim olish jarayonini buzmaydigan yengil ishni o‘qishdan bo‘sh vaqtida bajarishi uchun ishga qabul qilishga yo‘l qo‘yiladi.
Ushbu qoidalar Xalqaro mehnat tashkilotining “Eng kichik yosh to‘g‘risida”gi 138-sonli konvensiyasida ham belgilab berilgan.
Voyaga yetmaganlarni ishga olish rad etilmaydi
Ta'kidlash joizki, 15 va 16 yoshga to‘lgan umumiy o‘rta va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta'limi muassasalarini tamomlagan voyaga yetmagan shaxslarni bo‘sh ish joylariga ishga olishdan bosh tortish noqonuniy xatti-harakatdir. Chunki mehnat qonunchiligi, hususan Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 05 dekabrdagi 965-son qarori bo‘yicha ular ijtimoiy muhofazaga muhtoj, ish topishda qiynalayotgan va mehnat bozorida teng shartlarda raqobatlasha olmaydigan shaxslar doirasiga kiradi hamda ular uchun korxonada minimal ish joylari belgilanishi shart.
ISHGA QABUL QILISH TAQIQLANGAN ISHLAR
Voyaga yetmagan shaxsni barcha turdagi ishlarga jalb qilib bo‘lmaydi. Mehnat kodeksining 241-moddasiga muvofiq, 18 yoshga to‘lmagan shaxslar mehnatidan shu toifa xodimlarining sog‘lig‘i va xavfsizligi va axloq-odobiga ziyon yetkazishi mumkin bo‘lgan mehnat sharoiti noqulay boshqa ishlarda foydalanish taqiqlanadi.
Sog‘liq va xavfsizlikka ziyon yetkazuvchi mehnat sharoitlaridagi ishlar:
– yer osti, suv osti, xavfli balandlikda yoki yopiq muhitda bajariladigan,
– xavfli mexanizmlar, asbob va uskunalar bilan bog‘liq bo‘lgan,
– xavfli buyumlar yoki jarayonlar, harorat, shovqin yoki to‘lqinlanish darajasining yuqori ta'sirida voyaga yetmaganlarning sog‘lig‘iga zarar yetkazishga olib keladigan zararli sharoitlardagi,
– og‘ir mehnat sharoitlarida bajariladigan,
Axloq-odobiga ziyon yetkazuvchi mehnat sharoitlaridagi ishlar:
– tungi klublar,
– spirtli ichimliklar, tamaki mahsulotlari sotadigan do‘konlarda va boshqa joylar.
Xalqaro mehnat tashkilotining “Bolalar mehnatining eng yomon shakllari to‘g‘risida”gi 182-sonli konvensiyasiga binoan zo‘raki yoki majburiy mehnat, shu jumladan, pornografiya mahsulotlari tayyorlash yoki pornografik tomoshalarda ishtirok etish uchun boladan foydalanish, narkotiklar tayyorlash va sotish uchun boladan foydalanish, uni yollash yoki uni taklif qilish ham taqiqlanadi.
Shu bilan birga, voyaga yetmagan 18 yoshgacha bo‘lgan shaxs ishga qabul qilinganda ish beruvchi tomonidan qabul qilinishi qonuniy. Faqat, bu toifadagi ishlar qonunchilikda belgilangan bolalar mehnati qo‘llanishi taqiqlanadigan noqulay mehnat sharoitlaridagi ishlar hisoblanmasligi lozim.
Bunga misol sifatida yer osti tog‘ ishchisi, paxta urug‘larini dorilovchi, plita va bloklarni qoziqlovchi, gaz-quvur qurilmalari mashinisti, tibbiy preparatlarni dozalovchi va boshqalarni keltirishimiz mumkin. Ushbu toifadagi ishlar ro‘yxati O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligidan 29.07.2009 yilda 1990-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligidan 12.05.2009 yilda 1954-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan Nizomga muvofiq, 18 yoshga to‘lmagan shaxslar ish jarayonida ushbu nizomda belgilangan og‘ir yuk ko‘tarish va tashish normalari doirasida yuk ko‘tarishlari va tashishlari shart.
Bunga misol sifatida 16 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan shaxslarning ish vaqti faqat yuklarni qo‘lda ko‘tarish va tashish bilan bog‘liq bo‘lgan ishlardan iborat bo‘lganda, ular uchun yuk ko‘tarish va tashish normasining chegarasi 4,1 kg dan og‘ir bo‘lmasligi, shuningdek ular aravacha va vagonetka yordamida yuk tashishlariga jalb etilmasligi lozim.
ISHGA QABUL QILISHDA E'TIBORLI JIHATLAR
Mehnat kodeksining 84-moddasiga binoan, voyaga yetmagan shaxslarni ishga qabul qilish jarayonida ularga nisbatan dastlabki sinovning belgilanishi taqiqlanadi.
Ishga qabul qilishda voyaga yetmagan shaxs albatta bepul asosda ish beruvchi tomonidan tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi hamda doimiy ravishda voyaga yetguniga qadar majburiy tarzda tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib boriladi.
Voyaga yetmagan shaxs ishga qabul qilinish jarayonida ishga taqdim etishi zarur bo‘lgan hujjatlardan pasport nusxasi o‘rniga tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma hamda turar joyidan ma'lumotnoma so‘raladi.
VOYaGA YeTMAGANLARGA ISh DAVOMIDA BERILADIGAN IMTIYoZLAR
Voyaga yetmagan shaxs ishga qabul qilinganidan so‘ng u katta yoshdagi xodimlar bilan teng huquqlarga ega bo‘ladilar. Faqatgina mehnatni muhofaza qilish, ish vaqti, ta'tillar va boshqa mehnat shartlari sohasida ularga qo‘shimcha imtiyozlar beriladi.
Masalan, ish vaqtiga to‘xtaladigan bo‘lsak, voyaga yetmaganlarga nisbatan qisqartirilgan ish vaqti qo‘llaniladi hamda 16 dan 18 yoshgacha bo‘lgan xodimlarga ish vaqtining muddati haftasiga - 36 soatdan, 15 dan 16 yoshgacha bo‘lgan shaxslar uchun esa haftasiga 24 soatdan oshmaydigan qilib belgilanadi.
Shunga qaramasdan, voyaga yetmagan shaxs yuqoridagi kundalik ish vaqti qisqartirilgan rejimda ishlashidan qat'iy nazar, uning mehnatiga kundalik ish vaqti to‘liq bo‘lgan miqdorda haq to‘lanadi.
Agarda voyaga yetmagan shaxs o‘qishdan bo‘sh vaqtlarida ishlayotgan bo‘lsa, o‘quv yili davomidagi ish vaqtining muddati 16 dan 18 yoshdagilar uchun 18 soat hamda 15 dan
16 yoshdagilar uchun 12 soatdan ortib ketishi mumkin emas. Bunda voyaga yetmagan shaxslarning mehnatiga haq to‘lash ishlagan vaqtiga mutanosib ravishda yoki ishlab chiqargan mahsulotiga qarab belgilanadi.
18 yoshga to‘lmagan shaxslarni soat 22:00 dan 06:00 ni tashkil etuvchi tungi ishlarga, mehnat shartnomasida belgilangan vaqtdan tashqari bo‘lgan ish vaqtidan tashqari ishlarga hamda dam olish kunlaridagi ishlarga jalb etish taqiqlanadi.
Voyaga yetmagan shaxslarni qiziqtiradigan masalalardan yana biri – mehnat ta'tili bo‘lib, 18 yoshga to‘lmagan xodimlarga katta yoshdagi xodimlardan farqli o‘laroq kamida 30 kalendar' kundan iborat yillik ta'til beriladi. Ular ushbu ta'tilni mehnat faoliyatining boshlanganiga 6 oy bo‘lmasidan oldin, shuningdek, yoz vaqtida yoki yilning o‘zlari uchun qulay bo‘lgan boshqa vaqtida foydalanishlari mumkin. Ta'lim muassasalarida ishlab o‘qiyotgan voyaga yetmaganlarga yillik ta'tillar ularning xohishiga ko‘ra imtihonlar va laboratoriya-imtihon sessiyalari vaqtiga ish beruvchi tomonidan to‘g‘rilab berishi shart.
O‘QIB IShLAYOTGAN VOYAGA YETMAGAN UCHUN IMTIYOZLAR
Kirish imtihonlari topshirishga ruxsat etilgan voyaga yetmagan shaxslarga oliy o‘quv yurtlariga kirish uchun o‘quv yurtlari joylashgan yerga borish va qaytib kelish vaqti hisobga olinmagan holda kamida 15 kalendar' kun ish haqi saqlanmagan holda ta'til beriladi. Sirtdan ta'lim olayotgan xodimlarga esa imtihon sessiyasida qatnashishi uchun o‘quv yurti joylashgan yerga borishi va u yerdan qaytib kelishi, diplom loyihasi tayyorlashi, yoqlashi yoki bitiruv imtihonlari topshirishi uchun yiliga 1 marta yo‘l kiraning 50 foizdan kam bo‘lmagan qiymatda haq to‘lab beriladi.
VOYAGA YETMAGANNI ISHLATISHDA MEHNAT MUXOFAZASI TALABLARI
Mehnat sharoitlari bo‘yicha yilning issiq davrida 0141-03-son SanQvaMga muvofiq:
yopiq ishlab chiqarish xonalarida bajaradigan ish kategoriyasiga (Ia-IIb) muvofiq ruxsat etilgan havo harorati 31,0°-29,0°C dan yuqori bo‘lmasligi lozim. Agar havo harorati 36°-34,5°C dan yuqori bo‘lganda inson sog‘lig‘i uchun o‘ta xavfli hisoblanadi, mazkur holatda ish joylarida havoni shamollatish va sovutish moslamalaridan foydalanish lozim;
ochiq maydonlarda bajaradigan ish kategoriyasiga (Ia-IIb) muvofiq ruxsat etilgan havo harorati 31,4°-30,0°C dan yuqori bo‘lmasligi lozim. Agarda havo harorati 36°-34,5°C dan yuqori bo‘lganda inson sog‘lig‘i uchun o‘ta xavfli hisoblanib, mazkur holatda ish rejimini o‘zgartirgan holda, ya'ni ish vaqtini kunning salqin vaqtlariga ko‘chirgan holda ishni tashkil etilishi maqsadga muvofiq bo‘ladi.
VOYAGA YETMAGAN BILAN MEHNAT SHARTNOMASINI BEKOR QILISH
Voyaga yetmagan shaxs bilan mehnat shartnomasi bekor qilishda ham alohida tartib belgilangan. Unga ko‘ra, 18 yoshga to‘lmagan xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilinganda tuman (shahar) bandlikka ko‘maklashish markazlarining roziligi bilan yo‘l qo‘yiladi.
Yuqoridagi qonun talablariga rioya etilishiga ish beruvchilar hamda ota-onalar tomonidan amal qilinishi majburiy hisoblanadi. Hattoki, ota-onalar yoki ularni o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘zlarining voyaga yetmagan bolalari mehnatidan foydalanishda bolaning sog‘lig‘i holati va kasallanishining oldini olishga javobgardir. Ya'ni ota-onalar yoki ularni o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘zlarining voyaga yetmagan bolalari mehnatidan yuqorida taqiqlangan ishlarni shuningdek, ta'lim olish jarayoniga to‘sqinlik qiladigan ishlarni bajarishga yo‘l qo‘ymaslikka majbur. Chunki har bir yosh avlod t'lim olishga haqli.  Agar yuqoridagi holatlar bo‘yicha qonunbuzilish kelib chiqsa, mehnat organlariga yoki prokuratura organlariga murojaat qilishlari zarur.
JAVOBGARLIK MASALASI QANDAY?
Voyaga yetmaganlar mehnatidan majburiy ravishda foydalangani hamda mehnatidan uning sog‘lig‘iga, xavfsizligiga yoki axloq-odobiga ziyon yetkazishi mumkin bo‘lgan ishlarda foydalangani uchun ma'muriy javobgarlik belgilangan. Majburiy mehnat uchun javobgarlik bazaviy hisoblash miqdorining 70 -100 baravarigacha, ularni taqiqlangan ishlarga jalb qilganlik uchun 10 - 20 baravarigacha miqdordagi jarimani tashkil etadi.
Agar yuqoridagi harakatlar bir yil davomida takroran sodir etilsa jarima, muayyan huquqdan mahrum qilish yoxud axloq tuzatish ishlari kabi jazolardan iborat jinoiy javobgarlikka sabab bo‘ladi.

НАХОДИТСЯ ЛИ РАБОТА НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНЕГО В РАМКАХ ЗАКОНА: ТРЕБОВАНИЯ, ЛЬГОТЫ И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
Мы часто видим новости в средствах массовой информации о том, что работодатели были привлечены к ответственности за принуждение несовершеннолетних к труду. Итак, является ли привлечение несовершеннолетних к труду в рамках закона?
Давайте сначала проясним, какие категории несовершеннолетних могут привлекаться к труду.
Согласно статье 77 Трудового кодекса Республики Узбекистан несовершеннолетнему, то есть лицу в возрасте до 18 лет, разрешается начинать работать с 16 лет.
Также разрешается работать с 15 лет:
• учащимся средних школ, средних специальных, профессиональных школ, достигшим 15-летнего возраста с письменного согласия одного из их родителей или одного из лиц, выступающих в роли родителя, то есть опекуна или попечителя.
• для выполнения легкой работы в свободное от работы время, которое не наносит вреда их здоровью, нравственному развитию и не нарушает учебный процесс.
Эти правила также изложены в Конвенции МОТ № 138 «О минимальном возрасте для приема на работу».
Не отказывается прием на работу несовершеннолетних
Следует отметить, что незаконно отказывать в приеме на работу несовершеннолетних в возрасте 15 и 16 лет, которые завершили общее среднее, среднее специальное, или профессиональное образование. Согласно трудовому законодательству, в частности, Постановлению Кабинета Министров № 965 от 5 декабря 2017 года, эти лица включены в число тех, кто нуждается в социальной защите, испытывают затруднения в поиске работы и не способных на равных условиях конкурировать на рынке труда. Следовательно, предприятие устанавливает и резервирует минимальное количество рабочих мест для их трудоустройства.
РАБОТЫ, В КОТОРЫХ ЗАПРЕЩАЕТСЯ ТРУДОУСТРОЙСТВО НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИХ
Несовершеннолетний не может быть вовлечен во все виды деятельности. В соответствии со статьей 241 Трудового кодекса запрещается использование труда лиц в возрасте до 18 лет на работах с неблагоприятными условиями труда, которые могут нанести вред здоровью, безопасности и нравственности этой категории работников.
Работы в условиях труда, вредных для здоровья и безопасности:
- выполняются под землей, под водой, на опасных высотах или в помещении,
- связанные с опасными машинами, инструментами и оборудованием,
- в опасных условиях, которые могут нанести вред здоровью несовершеннолетних под воздействием опасных предметов или процессов, высоких уровней температуры, шума или волн,
- выполняются в сложных условиях труда,
Работы, наносящие ущерб нравственности несовершеннолетних:
- ночные клубы,
- в магазинах по продаже алкоголя, табачных изделий и других местах.
В соответствии с Конвенцией МОТ № 182 «О запрещении и немедленных мерах по искоренению наихудших форм детского труда», запрещается принудительный или обязательный труд, в том числе использование ребенка для производства порнографической продукции или участия в порнографических представлениях, использование, найм и привлечение ребенка для производства и продажи наркотиков.
Тем не менее, считается законным прием на работу несовершеннолетнего в возрасте до 18 лет. Однако эти работы не должны входить в категорию работ в неблагоприятных условиях труда, где использование детского труда запрещено законом.
Список работ данной категории зарегистрирован Министерством юстиции от 29.07.2009 № 1990.
Также в соответствии с Постановлением, зарегистрированным Министерством юстиции Республики Узбекистан от 12.05.2009 № 1954, установлены предельно допустимые нормы при подъеме и перемещении тяжестей лицами моложе восемнадцати лет.
Например, когда весь период рабочего времени лиц в возрасте от 16 до 18 лет состоит из работ, связанных с ручным подъемом и перемещением товаров, предельные нормы подъема и перемещения для них не должны превышать 4,1 кг, и они не должны поднимать груз с использованием вагонетки и тележки.
ОСОБЕННОСТИ ПРИ ПРИЕМЕ НА РАБОТУ
В соответствии со статьей 84 Трудового кодекса запрещается устанавливать предварительный испытательный срок для несовершеннолетних.
При трудоустройстве, лицу моложе 18 лет необходимо пройти бесплатное медицинское обследование у работодателя и регулярно проходить медицинское обследование в обязательном порядке до достижения им совершеннолетия.
Вместо копии паспорта требуется свидетельство о рождении и справка с места жительства, которые лицо моложе 18 лет должен предоставить своему работодателю.
ПРЕДОСТАВЛЯЕМЫЕ ЛЬГОТЫ ВО ВРЕМЯ РАБОТЫ ДЛЯ НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИХ
После трудоустройства, лицо моложе 18 лет имеет те же права, что и работник старше 18 лет. Помимо этого, в области охраны труда, рабочего времени, отпусков и других условий труда им предоставляются дополнительные льготы.
В частности, по отношению к несовершеннолетним устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени, а именно, для работников в возрасте от 16 до 18 лет рабочее время устанавливается не более 36 часов в неделю, для лиц в возрасте от 15 до 16 лет - не более 24 часов в неделю.
Однако оплата труда работников моложе 18 лет при сокращенной продолжительности ежедневной работы производится в таком же размере, как для работников соответствующих категорий при полной продолжительности ежедневной работы.
Если несовершеннолетний в возрасте от 16 до 18 лет работает в свободное от учебы время, тогда рабочее время в течение учебного года должно составлять не более 18 часов, а для лиц в возрасте от 15 до 16 лет –не более 12 часов.
В этом случае, оплата за труд производится исходя из отработанного времени или в зависимости от выработки.
Запрещается привлекать лиц моложе 18 лет к ночной работе с 22:00 до 06:00, сверхурочной работе, не входящая в рабочее время, указанное в трудовом договоре. Также запрещается привлекать лиц моложе 18 лет к работе в выходные дни.
Еще один интересный момент, касательно несовершеннолетних - это трудовой отпуск. Работникам в возрасте до 18 лет предоставляется ежегодный отпуск продолжительностью не менее 30 календарных дней. Они могут воспользоваться трудовым отпуском, не дожидаясь истечения 6 месяцев после первого дня начала работы, а также летом или в любое другое удобное для них время года. При предоставлении обучающимся без отрыва от производства в образовательных учреждениях ежегодных отпусков, работодатель обязан, по желанию обучающихся, приурочивать эти отпуска ко времени экзаменов и лабораторно-экзаменационных сессий.
ЛЬГОТЫ ДЛЯ НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИХ, КОТОРЫЕ УЧАТСЯ И РАБОТАЮТ
Работникам, допущенным к вступительным экзаменам, предоставляется отпуск без сохранения заработной платы при поступлении в высшие учебные заведения продолжительностью не менее чем пятнадцать календарных дней, не считая времени проезда к месту нахождения учебных заведений и обратно.
Работодатель оплачивает работникам, обучающимся в высших учебных заведениях по заочной форме обучения, проезд к месту нахождения учебного заведения и обратно для участия в лабораторно-экзаменационной сессии, а также для подготовки и защиты дипломного проекта (работы) или сдачи выпускного экзамена один раз в год в размере не менее пятидесяти процентов стоимости проезда.
ТРЕБОВАНИЯ БЕЗОПАСНОСТИ ТРУДА ПРИ ИСПОЛЬЗОВАНИИ НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИХ
Согласно СанПин № 0141-03 в жаркий период года на условиях труда:
допустимая температура воздуха в соответствии с категорией работ, выполняемых в закрытых производственных помещениях (Ia-IIb), не должна превышать 31,0 °-29,0 ° C. Если температура воздуха выше 36 ° -34,5 ° C, это считается чрезвычайно опасным для здоровья человека, и в этом случае необходимо использовать вентиляционные и охлаждающие устройства на рабочем месте.
допустимая температура воздуха в соответствии с категорией работ, выполняемых на открытых площадках (Ia-IIb), не должна превышать 31,4 ° -30,0 ° C. Если температура воздуха выше 36 ° -34,5 ° C, это считается чрезвычайно опасным для здоровья человека, и в этом случае целесообразно организовать работу, изменив режим работы, т. е. переключив рабочее время на благоприятное время суток.
РАСТОРЖЕНИЕ ТРУДОВОГО ДОГОВОРА С НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИМ
Существует также особый порядок расторжения трудового договора с несовершеннолетним. В случае  расторжения трудового договора с работником в возрасте моложе 18 лет по инициативе работодателя, необходимо согласие районных (городских) центров содействия занятости.
Соблюдение требований вышеуказанного законодательства является обязательным как для работодателей, так и для родителей несовершеннолетнего работника. Даже родители или опекуны несут ответственность за состояние здоровья и предотвращение болезни при использовании труда своих несовершеннолетних детей. То есть родители или опекуны обязаны не допускать своих несовершеннолетних детей к выполнению вышеупомянутых запрещенных работ, а также работ, которые мешают учебному процессу. Потому что каждое молодое поколение имеет право на образование. Если наблюдается нарушение вышеизложенного законодательства, лица должны обратиться в  Государственную трудовую инспекцию или прокуратуру.
АДМИНИСТРАТИВНАЯ И УГОЛОВНАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
Согласно Кодексу об Административной ответственности Республики Узбекситан установлена ответственность за административное принуждение несовершеннолетнего к труду и за привлечение к работе, которая может поставить под угрозу здоровье, безопасность или нравственность данного лица. Штраф за принудительный труд несовершеннолетнего составляет от 70 до100 БРВ. А за привлечение их к запрещенной работе - от 10 до 20 БРВ.
Если вышеуказанные действия совершаются повторно в течение года, они приводят к уголовной ответственности, включая такие санкции, как штрафы, лишение определенных прав или исправительные работы.
Уважаемые граждане и работодатели, соблюдайте требования закона при использовании труда несовершеннолетних!