COVID-19 davrida va undan keyin Markaziy Osiyoda xalqaro arbitraj amaliyoti va muammolari
“Astana” xalqaro moliyaviy markazi huzuridagi Sud va Xalqaro arbitraj markazi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj sudi ishtirokida  2020 yil  7 iyulda Nur-Sulton shahrida “COVID-19 davrida va undan keyin Markaziy Osiyoda xalqaro arbitraj amaliyoti va muammolari” mavzusida onlayn rejimida vebinar tashkil qilindi.
Vebinarda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va O‘zbekistondan xalqaro arbitrlar, advokatlar, xalqaro tijorat arbirtaji sohasi olimlari, biznes vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda Qirg‘iziston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudining raisi Shamaral Maychiev “COVID-19 va Qirg‘iziston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudining yangi imkoniyatlarining rivojlanishi” va O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj  sudining raisi, yuridik fanlar doktori, professor v.b. Foziljon Otaxonov “O‘zbekistonda xalqaro arbitraj va hakamlik sudlarining rivojlanish istiqbollari” mavzularida ma'ruzalar qildilar.
Vebinar moderatori “Astana” xalqaro moliyaviy markazi huzuridagi Sud va Xalqaro arbitraj markazining apparati rahbari Kristofer Kempbell-Xolt arbitraj muhokamasi va uning quyidagi afzalliklariga, ya'ni taraflarning arbitrlarni mustaqil tanlash imkoniyati, tezkorlik, tejamkorlik, arbitrlarning yuqori malakasi, hal qiluv qarorlarining uzil-kesilligi va ijrosi kafolatlanganligi masalalarini batafsil yoritib berdi.
Vebinar ishtirokchilari e'tiboriga O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tizimidagi Hakamlik sudlari  tomonidan 2007–2020 yillar davomida umumiy summasi 1,1 trln. so‘m bo‘lgan 27 916 ta ishlar, Xalqaro tijorat arbitraj sudi tomonidan esa 68 ishlar ko‘rilgan bo‘lib, da'vo summasi 15,9 mlrd. so‘m, 4,6 mln. AQSh dollari, 4,2 mln. Rossiya rubli 39,8 ming Yevroni tashkil qilganligi havola qilindi.
Ko‘rilgan ishlarda da'vogar va javobgar sifatida Belarus' Respublikasi, BAA, Germaniya, Daniya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Singapur, Turkiya, Ukraina, O‘zbekiston, Xitoy kabi mamlakatlarning kompaniyalari ishtirok etganliklari ta'kidlandi.
Tadbirda ma'ruzachilarga nizolarni muqobil hal qilish usuli bo‘lgan xalqaro arbitrajlar faoliyatida pandemiya sharoitida yuzaga kelayotgan masalalar bo‘yicha savollar berildi.

Международная арбитражная практика и проблемы в Центральной Азии во время и после COVID-19
Судом и Международным арбитражным центром при Международном финансовом центре «Астана“ с участием Международного коммерческого арбитражного суда при Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан 7 июля 2020 года в городе Нур -Султан организован в режиме онлайн вебинар на тему Международная арбитражная практика и проблемы в Центральной Азии во время и после COVID-19
В работе вебинара приняли участие междунароные арбитры, адвокаты, ученые в области международного коммерческого арбитража, представители бизнес-сообщества из Казахстана, Киргизии, Туркменистана и Узбекистана.
На вебинаре выступили с докладами Шамарал Майчиев — председатель Международного третейского суда при ТПП КР на тему « COVID-19 и новые возможности развития МТС ТПП КР» и Фозилжон Отахонов — председатель Международного коммерческого арбитражного (третейского) суда при ТПП РУз., доктор юридических наук, и.о.профессора — «Перспективы развития международного арбитража и третейских судов в Узбекистане».
Модератор вебинара Кристофер Кэмпбелл-Холт, регистратор и руководитель аппарата Суда МФЦА и МАЦ в Казахстане подробно освещал вопросы, касающиеся арбитражного разбирательства и его таких преимуществах, как возможность сторонами самостоятельного выбора арбитра, оперативность, экономичность, конфиденциальность рассмотрения спора, высокая квалификация и профессионализм арбитров, окончательность и исполнимость решения.
На вебинаре доведены до сведения участников, что Третейскими судами системы Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан за 2007–2020 годы рассмотрены 27 916 дел на общую сумму 1,1 трлн.сум, а МКАС при ТПП рассмотрены 68 дел на общую сумму 15,9 млрд.сум, и 4,6 млн.  долларов США, 4,2 млн. Российских рублей и 39,8 тысяч Евро.  По рассмотренным делам в качестве истца или ответчика участвовали компании таких стран, как Республика Беларусь, Германия, Дания, Казахстан, Китай, Кыргызстан, ОАЭ, Россия, Сингапур, Турция, Украина, Узбекистан.
Мероприятие прошло при активном участии участников, а также заданы докладчикам вопросы, возникающие в деятельности международных арбитражей как альтернативного разрешения споров во время пандемии.