Samarqandda O‘zbekiston hamda Xitoy ishbilarmon doiralari o‘rtasida biznes-forum bo‘lib o‘tdi
Kelgusidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida joriy yilning 17 iyulь kuni “Registan Plaza” mehmonxonasida O‘zbekiston hamda Xitoy ishbilarmon doiralari o‘rtasida biznes-forum va kooperatsion birja bo‘lib o‘tdi.
Ushbu biznes-forumda bir qator manfaatdor vazirlik va idoralarning vakillari, yurtimiz tadbirkorlari hamda shu yilning 16 iyulь kuni  mamlakatimizga tashrif buyurgan Xitoy Xalq Respublikasi Shenьsi provintsiyasining Xitoy xalqaro savdo taraqqiyotiga ko‘mak berish qo‘mitasi (CCPIT) ishbilarmonlar guruhi tomonidan o‘zaro manfaatli takliflar ilgari surildi.
Delegatsiya tarkibiga tekstilь, tikuvchilik, tibbiyot va boshqa turdagi uskunalar,  elektrotexnika, muqobil energiya manbalari, dori-darmon va shifobahsh giyohlar ishlab chiqarish, telekommunikatsiya va AKT, mashinasozlik, qurilish, farmatsevtika, oziq-ovqat va kimyo sanoati hamda boshqa soha vakillari kiradi.
Tashrifdan maqsad investitsion loyihalarni amalga oshirilishi imkoniyatlarini o‘rganish, shuningdek, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamda investitsion hamkorlik masalalalarini ko‘rib chiquvchi biznes-forumlar va ishbilarmon doiralar vakillari ishtirokidagi kooperatsion birjalar tashkil etishdir.
Biznes-forumda ishtirok etgan Xitoy Xalq Respublikasi Shenьsi provintsiyasining Xitoy xalqaro savdo taraqqiyotiga ko‘mak berish qo‘mitasi (CCPIT) delegatsiyasi ishbilarmon doiralari mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirishga yo‘naltirilgan  sa’y-harakatlarni yuqori baholashdi. Biznes-forum doirasida tomonlar o‘rtasida istiqbollarni belgilash, kelgusi hamkorlikning samaradorligini oshirish yuzasidan takliflar bildirildi.
O‘zbekiston Xitoy Xalq Respublikasi bilan strategik hamkorlikni kelgusida mustahkamlash, ikki tomonlama manfaatli bo‘lgan ko‘p qirrali savdo-iqtisodiy, investitsion va moliyaviy hamkorlikni kengaytirishga katta e’tibor qaratmoqda.
O‘zaro savdo hajmining o‘sish suratlarining ijobiy qiymat kasb etishi ham e’tiborga loyiqdir. 2016 yil yanvarь-aprelь oyigacha bo‘lgan davr mobaynida o‘zaro tovar almashinuv hajmi 1 433,2 mln. AQSh dollarini tashkil etdi, shundan 741,6 mln. AQSh dollari – eksport, 691,6 mln. AQSh dollari – importni tashkil etadi.
Bugungi kunda O‘zbekiston va Xitoy Xalq Respublikasi turli xil loyihalarda, avvalambor, yuqori texnologiyalar sohasida faol hamkorlik olib bormoqdalar.

В Самарканде состоялся Узбекско-Китайский бизнес-форум
В целях дальнейшего развития партнерских связей между предпринимателями Узбекистана и Китая Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Китайским комитетом содействия развитию международной торговли (CCPIT) провинции Шэньси (КНР) организованы бизнес-форум и кооперационная биржа с участием деловых кругов двух стран в конференц-зале гостиницы «Registan Plaza» 17 июля 2016 года.
Целью визита является изучение возможности реализации совместных инвестиционных проектов, проведение двусторонних переговоров с представителями узбекских компаний с целью налаживания деловых контактов и изучения возможности увеличения объемов двусторонней торговли, осмотр достопримечательностей городов Ташкента и Самарканда.
В состав делегации вошли представители китайских компаний, занятых в сфере производства текстильного, швейного, медицинского и других видов оборудования, электротехники, альтернативных источников энергии, производства лекарств и лечебных трав, телекоммуникаций и ИКТ, машиностроительной, строительной, фармацевтической, текстильной, пищевой и химической промышленностей и др.
Целью мероприятия является проведение двусторонних переговоров с представителями узбекских компаний с целью налаживания деловых контактов и изучения возможности увеличения объемов двусторонней торговли.
В рамках данного мероприятия состоялись деловые переговоры между китайскими и узбекскими компаниями, в частности были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества по реализации совместных бизнес проектов.
Визит делегации в очередной раз свидетельствует об интересе китайских деловых кругов в расширении взаимовыгодных деловых связей с узбекскими партнерами.
Узбекистан придает приоритетное значение дальнейшему укреплению стратегического партнерства с КНР, расширению многопланового торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества между двумя странами на основе принципов взаимной выгоды, учета интересов и равноправия.
Положительной оценки заслуживает устойчивая тенденция роста объемов взаимной торговли. За январь-апрель 2016 г. товарооборот составил 1 433,2 млн.долл. США, в том, числе экспорт – 741,6 млн. долл. США, импорт – 691,6 млн. долл. США.
Сегодня Узбекистан и КНР активно наращивают сотрудничество по реализации различных проектов, прежде всего в сфере высоких технологий.
В Республике осуществляют деятельность 651 предприятия с участием китайских инвестиций, в том числе 90 предприятий со 100% китайским капиталом, функционируют представительства 75 ведущих фирм и компаний КНР.