Andijonda “Tadbirkor qizning eng yaxshi loyihasi” tanlovining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi
“Go‘zal va betakrorimsan, muqaddas Vatanim, jonim senga fido, O‘zbekistonim!” shiori ostida viloyat xotin-qizlar qo‘mitasi, Markaziy bankning viloyat bosh boshqarmasi, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi, Savdo-sanoat palatasi viloyat hududiy boshqarmalari hamda “Tadbirkor ayol” uyushmasi viloyat bo‘limi hamkorligida tashkil etilgan tanlovda uch yo‘nalish bo‘yicha 48 yosh tadbirkor ishtirok etdi.
Viloyat hokimining o‘rinbosari, viloyat xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Manzura Yunusova va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida yoshlarning intilish va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, ishlab chiqarish, ilm-fan, madaniyat va sport sohalaridagi yutuqlarini rag‘batlantirish, iste’dod va salohiyatini yuzaga chiqarish uchun keng imkoniyatlar yaratishga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
– "Sog‘lom ona va bola yili" Davlat dasturi ijrosi doirasida o‘tkazilayotgan tanlov qizlarning tadbirkorligi, ishbilarmonligi, bilimi va iqtidorini namoyon etishida muhim omil bo‘layotir, – deydi viloyat o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi boshqarmasi boshlig‘i Abdurashid Ma’mirov. – Ayniqsa, kasb-hunar kollejlarini tamomlayotgan qizlarga tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Jumladan, joriy yilda viloyatdagi 117 kasb-hunar kollejini tamomlagan 21 mingga yaqin qizdan 2 ming 870 nafari tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish istagini bildirgan. Kollejlar qoshida tashkil etilgan bitiruvchi qizlarning bandligini ta’minlashga ko‘maklashuvchi shtablar a’zolari tomonidan o‘quvchilar bilan suhbatlar o‘tkazildi. Ular taqdim etgan biznes-rejalar natijasiga ko‘ra, 2 ming 273 qiz saralab olindi. Ularga kredit olish, tadbirkorlikni tashkil etish, soliq imtiyozlari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tanlovning “Ishlab chiqarish borasida eng yaxshi tadbirkor qiz” yo‘nalishi bo‘yicha Andijon tumani maishiy xizmat kasb-hunar kolleji bitiruvchisi Gulnoza Mamasoliyeva, Paxtaobod yengil sanoat kasb-hunar kolleji bitiruvchisi Tanzila Madaminova g‘olib bo‘ldi. “Servis sohasida eng yaxshi tadbirkor qiz” yo‘nalishi bo‘yicha Qo‘rg‘ontepa industrial pedagogika kolleji bitiruvchisi Odina Ahmadjonova, Andijon tumani sanoat kasb-hunar kolleji bitiruvchisi Zebo Madixonova birinchi o‘rinni egalladi. “Qishloq xo‘jaligi sohasidagi eng yaxshi tadbirkor qiz” yo‘nalishi bo‘yicha Chinobod qurilish kasb-hunar kolleji bitiruvchisi Ziyoda Mirzayeva, Xo‘jaobod transport kasb-hunar kolleji bitiruvchisi Gavharoy Abduraimova peshqadam bo‘ldi. G‘oliblar tanlovning mamlakat bosqichida qatnashish huquqini qo‘lga kiritdi.
– Mahallamizda asalarichilikni rivojlantirish bo‘yicha taqdim etgan biznes-rejam g‘olib bo‘lganidan xursandman, – deydi G.Abduraimova. – Bank tomonidan beriladigan imtiyozli kredit hisobiga asalari boqishni yo‘lga qo‘ymoqchiman.
G‘oliblar diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi. Tanlovning 42 nafar ishtirokchisiga imtiyozli kredit ajratilishini kafolatlovchi sertifikatlar topshirildi.

В Андижане состоялся областной этап конкурса "Лучший проект девушки-предпринимателя"
В конкурсе, организованном под девизом "Жизнь моя, судьба моя - родной мой, неповторимый Узбекистан!" областными комитетом женщин, главным управлением Центрального банка, управлениями среднего специального, профессионального образования и Торгово-промышленной палаты, отделением ассоциации "Тадбиркор аёл", по трем направлениям соревновались 48 молодых предпринимательниц.
Заместитель хокима области, председатель областного комитета женщин Манзура Юнусова и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется поддержке стремлений и инициатив молодежи, стимулированию ее успехов в производстве, науке, культуре и спорте, созданию широких возможностей для реализации ее таланта и потенциала.
- Конкурс, проводимый в соответствии с Государственной программой "Год здоровой матери и ребенка", способствует демонстрации предприимчивости, деловых навыков, знаний и талантов девушек, - говорит начальник областного управления среднего специального, профессионального образования Абдурашид Маъмиров. - Для девушек, заканчивающих профессиональные колледжи, создаются широкие возможности для занятия бизнесом. В частности, в нынешнем году из почти 21 тысячи девушек, закончивших 117 профессиональных колледжей области, 2 тысячи 870 захотели заняться предпринимательством. Члены организованных при колледжах штабов по содействию обеспечению занятости выпускниц провели с ними беседы. На основе представленных бизнес-планов отобраны 2 тысячи 273 девушки, которым дана подробная информация о кредитовании, организации бизнеса, налоговых льготах.
В номинации "Лучшая девушка-предприниматель в сфере производства" победили выпускница Андижанского районного профессионального колледжа бытового обслуживания Гулноза Мамасолиева, выпускница Пахтаабадского профессионального колледжа легкой промышленности Танзила Мадаминова. В номинации "Лучшая девушка-предприниматель в сфере сервиса" первое место заняли выпускница Кургантепинского индустриально-педагогического колледжа Одина Ахмаджонова и выпускница Андижанского районного промышленного профессионального колледжа Зебо Мадихонова. Победу в номинации "Лучшая девушка-предприниматель в области сельского хозяйства" одержали выпускница Чинабадского строительного профессионального колледжа Зиёда Мирзаева и выпускница Ходжаабадского транспортного профессионального колледжа Гавхарой Абдураимова. Победители примут участие в республиканском этапе конкурса.
- Рада, что мой бизнес-проект, направленный на развитие пчеловодства, оказался на конкурсе лучшим, - говорит Г.Абдураимова. - За счет льготного кредита хочу начать разводить пчел.
Победители награждены дипломами и памятными подарками. 42 участницам вручены сертификаты, дающие право на получение льготного кредита.