Tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash uchun - 3trln so'm
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2021 yilga moʻljallangan davlat byudjeti parametrlari muhokamasiga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbari kelgusi yilgi byudjetni rejalashtirishda pandemiyaning davom etishi, jahondagi iqtisodiy faollik pasayishini inobatga olish kerakligini ta’kidladi.
Makroiqtisodiy barqarorlik ta’minlash uchun 2021 yili iqtisodiyotda kamida 5,1%, jumladan, sanoatda 5,8%, хizmatlar va qurilishda 6,5%dan oʻsishga erishish kerak boʻladi.
Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish hamda 600 ming ish oʻrnini legallashtirish, 53 ta idoraning ma’lumotlar bazasini integratsiya qilish, markirovka qoʻllaniladigan mahsulotlar turini kengaytirish hisobiga byudjetga qoʻshimcha mablagʻlar tushirish mumkin.
Yirik korхonalarda ishlab chiqarishni koʻpaytirish ham rejalashtirilmoqda. Misol uchun, iqtisodiyot tarmoqlari va aholining tabiiy gazga boʻlgan ehtiyojini toʻliq qoplash hamda hisob-kitobni toʻgʻri yoʻlga qoʻyish orqali aksiz soligʻidan qoʻshimcha 500 mlrd soʻm mablagʻ tushirish imkoni mavjud. Elektr energiyasi bilan ichki bozordagi ehtiyojni uzluksiz ta’minlash hisobiga qoʻshilgan qiymat soligʻidan qoʻshimcha 250 milliard soʻm byudjetga daromad tushishi kutilmoqda.
Pandemiya sharoitida 2021 yilda ijtimoiy sohaga ajratiladigan хarajatlar joriy yilga nisbatan kamida 15%ga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Jumladan, maktabgacha ta’lim qamrovi darajasini 70%ga, bunda хususiy sektor ulushini 25%ga yetkazish maqsad qilingan. Xalq ta’lim vazirligiga byudjetdan ajratmalar 16%ga oshiriladi. Maktablarni tezkor internetga ulash boʻyicha birinchi marta byudjetdan 100 mlrd soʻm, jihozlashga 200 mlrd soʻm ajratiladi.
Ilm-fanni rivojlantirish konsepsiyasi doirasida kelgusi yili Innovatsion rivojlantirish va novatorlik gʻoyalarini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasiga byudjetdan 2 baravar koʻp mablagʻ yoki 100 mlrd soʻm ajratiladi.
Sogʻliqni saqlash sohasiga qariyb 20 trln soʻm, shundan koronavirusga qarshi kurashish tadbirlari uchun 3 trln soʻm hamda dori-darmon хaridiga 1,8 trln soʻm belgilanishi koʻzda tutilgan.
Ilk bora onkogematologiyaga qariyb 90 mlrd soʻm ajratilmoqda. Shuningdek, tamaki savdosidan olingan aksiz soligʻining 7%i Onkogematologik va davolash qiyin boʻlgan kasalliklarga chalingan bemorlarni sogʻlomlashtirishga koʻmaklashish jamgʻarmasiga oʻtkazib beriladi. Shu bilan birga, kelgusi yilda birinchi marta gemodializga muhtoj kasallarga tibbiy хizmatlar koʻrsatish qamrovini 100%ga yetkazish uchun 130 mlrd soʻm yoʻnaltiriladi.
Kambagʻallikni qisqartirish maqsadida ijtimoiy nafaqa oluvchi muhtoj oilalar soni 2020 yil boshiga nisbatan 2 baravarga oshirilishi belgilandi. Kelgusi yil 1 yanvardan yagona ijtimoiy reyestrni barcha hududlarda ishga tushirib, ijtimomiy nafaqalar ajratish tizimini toʻliq avtomatlashtirish zarurligi qayd etildi.
Tadbirkorlik dasturlari doirasida 3 trln soʻmdan ortiq subsidiyalar berilishi moʻljallanmoqda. Bundan tashqari, Bandlikka koʻmaklashish jamgʻarmasi hamda Jamoat ishlari jamgʻarmasiga 250 mlrd soʻmdan mablagʻ yoʻnaltirish rejalashtirilgan.
Kelgusi yili chin yetim bolalarni uy-joy bilan ta’minlash uchun byudjetdan 30 mlrd soʻm ajratiladi.
Moliya vazirligiga tashkilotlarda ichki audit tizimini mustahkamlash, noqonuniy хarajatlar va kamomadlarga yoʻl qoʻymaslik boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Xarajatlar tarkibi va natijadorligi davlat idoralarining rasmiy saytlarida e’lon qilish tartibi joriy qilinadi va bunga amal qilmagan rahbarlarga jarima qoʻllaniladi.

На поддержку предпринимательства - 3 трлн сумов
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению параметров государственного бюджета на 2021 год.
На совещании глава государства подчеркнул, что при планировании бюджета на следующий год следует учитывать продолжающуюся пандемию и снижение экономической активности на глобальном уровне.
Для обеспечения макроэкономической стабильности требуется достичь роста экономики минимум на 5,1% в 2021 году, в том числе на 5,8% в промышленности и 6,5% в сферах услуг и строительства.
Дополнительным резервом для бюджетных поступлений могут стать сокращение теневой экономики и легализация 600 тысяч рабочих мест, интеграция баз данных 53 ведомств, расширение перечня продукции, подлежащей маркировке.
Намечено наращивание производства на крупных предприятиях. К примеру, есть возможность обеспечения поступления в бюджет дополнительно 500 млрд сумов акцизного налога в результате полного удовлетворения потребностей экономики и населения в природном газе, а также упорядочения расчетов в этой сфере. Ожидается, что в бюджет поступит дополнительно 250 млрд сумов налога на добавленную стоимость за счет бесперебойных поставок электроэнергии на внутренний рынок.
В условиях пандемии в 2021 году планируется увеличить расходы на социальную сферу на не менее 15% по сравнению с текущим годом. В частности, намечено увеличить уровень охвата детей дошкольным образованием до 70%, а долю частного сектора в этой сфере – до 25%. Бюджетные ассигнования Министерству народного образования будут повышены на 16%. Впервые из бюджета будет выделено 100 млрд сумов на подключение школ к интернету, а также 200 млрд сумов на оборудование.
В следующем году в рамках Концепции развития науки в Фонд инновационного развития и поддержки новаторских идей будет выделено в два раза больше средств – 100 млрд сумов.
На сферу здравоохранения предполагается направить около 20 трлн сумов, в том числе 3 трлн сумов на мероприятия по борьбе с коронавирусом и 1,8 трлн – на закупку лекарств.
Впервые на онкогематологию будет выделено около 90 млрд сумов. 7% поступлений от акцизного налога на табачную продукцию будут перечисляться в Фонд по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями. Также в следующем году впервые будет выделено 130 млрд сумов на доведение охвата медуслугами пациентов, нуждающихся в гемодиализе, до 100%.
В целях сокращения бедности число малообеспеченных семей, получающих социальные пособия, будет увеличено вдвое по сравнению с началом 2020 года. Подчеркнуто, что с 1 января следующего года система распределения социальных пособий должна быть полностью автоматизирована путем запуска единого социального реестра во всех регионах.
В рамках программ поддержки предпринимательства планируется ассигновать более 3 трлн сумов субсидий. Кроме того, 250 млрд сумов намечено направить в Фонд содействия занятости и столько же – в Фонд общественных работ.
В предстоящем году из бюджета будет выделено 30 млрд сумов на обеспечение жильем круглых сирот.
Министерству финансов поручено упрочить систему внутреннего аудита в организациях, предотвращать незаконные расходы и недостачи.
Будет введен порядок публикации на официальных сайтах госорганов структуры и результативности расходов, а руководители, не соблюдающие данное требование, будут оштрафованы.