Eksport qiluvchilarga moliyaviy qoʻllab-quvvatlash kengaytirildi
Eksport qiluvchilar, shu jumladan, asosiy faoliyat turi savdo-vositachilik boʻlgan eksport qiluvchilar eksportoldi moliyalashtirish, shu jumladan, aylanma mablagʻlar uchun ajratiladigan kreditlar boʻyicha kredit foiz stavkasi va miqdoridan qat’i nazar:
- milliy valyutadagi kreditlar boʻyicha foiz хarajatlarining 50%igacha, biroq 10 foiz banddan koʻp boʻlmagan miqdorda va chet el valyutasidagi kreditlar boʻyicha 5 foiz banddan koʻp boʻlmagan miqdorda kompensatsiyalar olishlari mumkin;
- kredit summasining 50%igacha, biroq 8 mlrd soʻmdan oshmagan miqdorda kafillik olishlari mumkin. Kafilliklar boʻyicha komissiya toʻlovlari 2 baravarga kamaytiriladi;
- ijobiy kredit tariхiga ega boʻlsa, avval olgan kreditlari boʻyicha qarzdorligi boʻlishidan qat’i nazar, qoʻshimcha olinadigan kreditlari boʻyicha yuqorida bayon etilgan shartlarda kompensatsiya va (yoki) kafilliklar olishlari mumkin.
Bu – muhim! Yuqorida bayon etilgan tartib roʻyхatdagi хom ashyo tovarlariga nisbatan tatbiq etilmaydi, shuningdek faqat 2021 yil yakuniga qadar amal qiladi. 2022 yil 1 yanvardan boshlab – ilgarigi tartib tiklanadi.
Moliyalashtirish Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi (Jamgʻarma) hisobidan amalga oshiriladi. Unga Eksportni ragʻbatlantirish agentligi (Agentlik) ham qoʻshiladi, uning huzurida Eksportni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi tashkil etiladi. Quyidagilar uning manbalari hisoblanadi:
- Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan qaytarmaslik sharti bilan $100 mln;
- хalqaro moliya institutlari, хorijiy hukumat moliya tashkilotlari, хorijiy banklar va хususiy moliya kompaniyalarining qarzlari;
- mablagʻlarni tijorat banklari depozitlariga belgilangan tartibda joylashtirishdan tushadigan daromadlar va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
Agentlik tomonidan eksport bilan bogʻliq savdo operatsiyalari va eksportoldi moliyalashtirish kreditlari uchun bir martalik moliyaviy resurslar $1 mln ekvivalentidan oshmagan miqdorda hamda 1 yilgacha muddatga taqdim etiladi.
Agentlik tomonidan ajratiladigan moliyaviy resurslar hisobidan berilgan kreditni toʻliq soʻndirmagan eksport qiluvchi uchun bunday moliyaviy resurslar ajratishga yoʻl qoʻyilmaydi. Bank eksport bilan bogʻliq savdo operatsiyalari va eksportoldi moliyalashtirish kreditlarini Agentlik resurslari hisobidan bergan taqdirda Jamgʻarma tomonidan kompensatsiyalar taqdim etilmaydi.
Agentlik hamda Jamgʻarma tomonidan eksportni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash boʻyicha amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisidagi ma’lumotlar Vazirlar Mahkamasiga taqdim etib boriladi.

Экспортерам расширили финансовую поддержку
Экспортеры, в том числе с основным видом деятельности – торговое посредничество, могут получить по кредитам на предэкспортное финансирование, в том числе оборотные средства:
• компенсацию, независимо от процентной ставки и суммы кредита, – до 50% процентных расходов по кредиту, но не более 10 процентных пунктов по кредитам в национальной валюте и не более 5 п.п. – в иностранной;
• поручительство – до 50% от суммы кредита, но не более 8 млрд сумов. Комиссия по поручительству снижается в 2 раза;
• компенсацию и (или) поручительство на описанных выше условиях – по дополнительно выделяемым кредитам, независимо от наличия задолженности по ранее полученным кредитам, но при положительной кредитной истории.
Важно! Описанный выше порядок не распространяется на сырьевые товары по перечню, а также действует только до конца 2021 года. С 1 января 2022 года – возобновляется прежний.
Финансирование идет за счет Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности (Фонд). К нему также подключится Агентство продвижения экспорта (Агентство), при котором образуется Фонд по поддержке экспорта. Его источниками станут:
• безвозвратные средства Фонда реконструкции и развития в сумме $100 млн;
• займы международных финансовых институтов, зарубежных правительственных финансовых организаций, иностранных банков и частных финансовых компаний;
• доходы от размещения средств на банковские депозиты и иные незапрещенные источники.
Агентство будет давать банкам ресурсы для кредитов на торговые операции, связанные с экспортом, и предэкспортное финансирование – единовременно не более экв. $1 млн на срок до 1 года. На эти деньги не могут рассчитывать экспортеры, не погасившие полностью кредиты, полученные из финансовых ресурсов Агентства. Фонд не предоставляет компенсацию, если банк выдал кредит на связанные с экспортом торговые операции и предэкспортное финансирование из ресурсов Агентства.
В Кабинет Министров каждый квартал будет поступать информация о работе по финансовой поддержке экспорта, проведенной Агентством и Фондом.