O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida ATA Karnet xalqaro tizimini joriy etish bo‘yicha vebinar bo‘lib o‘tdi
Tashqi savdo tartibini soddalashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasida bosqichma-bosqich xalqaro konvensiyalar joriy etilmoqda va ular xorijiy davlatlar bilan tashqi savdoni olib borish uchun sharoitlarni yaxshilashga qaratilgan.
Bugungi kunda dunyoda tovarlarni vaqtincha olib kirish, xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda qatnashish uchun professional uskunalar, shuningdek ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar uchun xaridorlarni izlash hamda savdo bozorlarini kengaytirish hajmi yil sayin oshib bormoqda.
Tovarlarni vaqtincha olib kirishni yengillashtirish uchun Jahon bojxona tashkiloti Xalqaro savdo palatasi bilan birgalikda 1990 yil 26 iyundagi 78 dan ortiq davlatlar tomonidan shu jumladan, O‘zbekiston ham ratifikasiya qilgan Vaqtinchalik olib kirish to‘g‘risidagi Istanbul Konvensiyasi qabul qilingan.
Joriy yilning 13 noyabr kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida Germaniyaning Xalqaro hamkorlik tashkilotining (GIZ) O‘zbekistondagi vakolatxonasi ko‘magida “Markaziy Osiyoda savdo tartib-taomillarini soddalashtirish” mintaqaviy loyihasi doirasida vebinar bo‘lib o‘tdi.
Vebinarda xorijiy mutaxassis, Qozog‘iston Respublikasi Tashqi Savdo-sanoat palatasi maslahatchisi N.Sukurov tomonidan 1990 yil 26 iyundagi Vaqtincha qabul qilish to‘g‘risidagi Istanbul konvensiyasi qoidalari asosida «ATA Karnet xalqaro tizimiga kirish» mavzusida taqdimot bo‘lib o‘tdi.
Ushbu taqdimotda vaqtincha olib kirish to‘g‘risidagi Konvensiya (Istanbul konvensiyasi) qoidalari, uning qo‘llanilishi, ATA Karnetdan foydalanishning maqsad va afzalliklari, ATA Karnet hujjatlaridan foydalanish shartlari, ATA Karnet hujjatlarining turlari, shakllari va rejalashtirish tartibi, shuningdek, ATA Karnet shartlari buzilgan taqdirda ko‘riladigan sanksiyalarining qo‘llanilishi to‘g‘risida ma'lumot berildi.
Taqdimot yakunlari bo‘yicha vebinar ishtirokchilari o‘rtasida xorijiy mutaxassis bilan O‘zbekiston Respublikasiga vaqtincha olib kirish to‘g‘risidagi Istanbul Konvensiyasi qoidalarini amalga oshirish yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

В Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялся вебинар по введению в международную систему Карнет АТА
В целях упрощения процедуры торговли в Республике Узбекистан поэтапно внедряются международные Конвенции, направленные на улучшение условий ведения внешней торговли с зарубежными странами.
Сегодня в мире с каждым годом увеличивается объем временного ввоза товаров, профессионального оборудования для участия в международных выставках и ярмарках, а также поиска покупателей на производимую продукцию, а также расширения рынков сбыта.
Для упрощения временного ввоза товаров Всемирной таможенной организацией совместно с Международной торговой палатой принята Стамбульская Конвенция о временном ввозе от 26 июня 1990 г., которую ратифицировали более 78 стран мира.
13 ноября т.г. в Торгово-промышленной палате Узбекистана при поддержке Представительства Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в Узбекистане в рамках реализации Регионального проекта «Упрощение процедуры торговли в Центральной Азии» состоялся вебинар с участием зарубежного эксперта в сфере временного ввоза товаров, Советника Внешнеторговой палаты Республики Казахстан Сукурова Н.Н. на тему «Введение в международную систему по Карнет АТА» на основании положений Стамбульской конвенции о временном ввозе от 26 июня 1990 г.
На вебинаре была предоставлена презентация положений Конвенции о временном ввозе (Стамбульская конвенция), ее приложений, цели и преимущества применения Карнет АТА, условия использования документов Карнет АТА, виды, формы и порядок оформления документов Карнет АТА, а также применение возможных санкций в случае нарушения условий Конвенции.
По итогам проведенной презентации состоялся обстоятельный обмен мнениями участников вебинара с зарубежным экспертом по реализации положений Стамбульской конвенции о временном ввозе в Республике Узбекистан.