2021 yil 1 apreldan boshlab Prezidentning 14.03.2007 yildagi «Ishlab chiqarishni modernizasiyalash, texnik va texnologik qayta jihozlashni rag‘batlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PF-3860-son Farmoni o‘z kuchini yo‘qotadi. Tegishli ravishda, ushbu sanadan boshlab unda nazarda tutilgan soliq imtiyozlarining amal qilishi to‘xtatiladi. Xususan, xo‘jalik yurituvchi sub'ektlarning 5 yil mobaynida ishlab chiqarishni kengaytirishga, ushbu maqsadlar uchun berilgan kreditlarni so‘ndirish xarajatlariga hamda lizing ob'ekti qiymatini to‘lashga yo‘naltirilgan investisiya summalariga foyda solig‘i bo‘yicha soliq bazasini kamaytirish huquqiga doir imtiyoz bekor qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, yangi tahrirdagi Soliq kodeksida foyda solig‘i doirasida quyidagi miqdorlardagi investisiyaviy chegirma nazarda tutilgan:
- yangi texnologik uskunalar qiymatining, ishlab chiqarishni modernizasiya qilish, texnik va (yoki) texnologik jihatdan qayta jihozlash xarajatlarining va (yoki) axborot tizimlarini yaratishga doir investisiya loyihalari doirasida mahalliy ishlab chiqarishning dasturiy ta'minotini sotib olishga yo‘naltiriladigan mablag‘lar summalarining 10%i miqdorida;
- ishlab chiqarishni yangi qurilish shaklida kengaytirishga, ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun foydalaniladigan binolar va inshootlarni rekonstruksiya qilishga yo‘naltiriladigan mablag‘lar summasining 5%i miqdorida.
SK 317-m. 17-bandiga muvofiq chegirib tashlanmaydigan xarajatlar bo‘yicha investisiyaviy chegirma berilmaydi, u quyidagilar amalga oshirilgan hisobot (soliq) davrida qo‘llaniladi:
- yangi texnologik uskunani ishga tushirilgan;
- o‘z ishlab chiqarishini modernizasiya qilish, texnik va (yoki) texnologik jihatdan qayta jihozlash amalga oshirilgan, ishlab chiqarish yangi qurilish shaklida kengaytirilgan, ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun foydalaniladigan binolar va inshootlarni rekonstruksiya qilish amalga oshirilgan, axborot tizimlarini yaratish bo‘yicha investisiya loyihalari doirasida mahalliy ishlab chiqarishning dasturiy ta'minoti sotib olinga

Какие льготы отменяются с 1 апреля 2021 года
С 1 апреля 2021 года утратит силу Указ Президента от 14.03.2007 г. № УП-3860 «О дополнительных мерах по стимулированию модернизации, технического и технологического перевооружения производства». Следовательно, с этой даты перестанут действовать предусмотренные им налоговые льготы. В частности, право хозсубъектов уменьшать в течение 5 лет налоговую базу по налогу на прибыль на сумму инвестиций в производственные мощности, расходов на погашение кредитов, выданных на эти цели, и возмещение стоимости объекта лизинга.
Напомним, новой редакцией Налогового кодекса в рамках налога на прибыль предусмотрен инвестиционный вычет в размере:
- 10% от стоимости нового технологического оборудования, расходов на модернизацию, техническое и (или) технологическое перевооружение производства и (или) суммы средств, направляемых на приобретение программного обеспечения отечественного производства в рамках инвестиционных проектов по созданию информационных систем;
- 5% от суммы средств, направляемых на расширение производства в форме нового строительства, реконструкцию зданий и сооружений, используемых для производственных нужд.
Он не предоставляется по расходам, не подлежащим вычету в соответствии с п. 17 ст. 317 НК, и применяется в том отчетном (налоговом) периоде, в котором:
- введено в эксплуатацию новое технологическое оборудование;
- произведены модернизация, техническое и (или) технологическое перевооружение собственного производства, расширение производства в форме нового строительства, реконструкция зданий и сооружений, используемых для производственных нужд, отечественное ПО в рамках инвестиционных проектов по созданию инфосистем (см. ст. 308 НК).