Savdo-sanoat palatasi raisi А.I.Ikromov Ukrainaning Favqulodda va muxtor elchisi bilan uchrashdi.
18 yanvar kuni Savdo-sanoat palatasi raisi А.I.Ikromov Ukrainaning Favqulodda va muxtor elchisi N.P. Doroshenko bilan uchrashdi.
Shuningdek, uchrashuvda - Ukrainaning iqtisodiy masalalar boʼyicha favqulodda va muxtor elchisining ikkinchi kotibi Yu.А. Kolinko, hamda Savdo-sanoat palatasi raisi oʼrinbosari F. Usmonov ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida tomonlar savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik Oʼzbekiston va Ukraina oʼrtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning muhim tarkibiy qismi ekanligini alohida taʼkidlab oʼtdilar.
Tadbirda Savdo-sanoat palatasi raisi А.Ikromov oʼz nutqidavomida bugungi kunda Oʼzbekiston va Ukrainaning biznes vakillari oʼrtasida oʼzaro manfaatli va uzoq muddatli munosabatlarni rivojlantirish uchun qoʼshimcha imkoniyatlar yaratilayotganiga eʼtibor qaratdi.
Maʼlumot uchun: 2020 yil yanvar-sentyabr oylarida oʼzaro tovar ayirboshlash hajmi 307,4 million dollarni (+ 9%) tashkil etdi, shu jumladan eksport - 83,5 million dollar (-11%) va import - 223,9 million dollar. dollar (+ 19%).
Аsosiy eksport turlari, oziq-ovqat mahsulotlari, toʼqimachilik mahsulotlari, rangli metallar va ulardan ishlab chiqarilgan mahsulotlar, elektr jihozlari, transport vositalari va ehtiyot qismlar, xizmatlar va boshqalar.
Import: oziq-ovqat mahsulotlari, farmatsevtika, yogʼoch va yogʼoch buyumlar, mexanik uskunalar, elektr jihozlari va boshqalar.

Прошла встреча Председателя ТПП А.И.Икрамова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Украины.
18 января прошла встреча Председателя ТПП А.И. Икрамова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Украины Н.П. Дорошенко.
На встрече также приняли участие Ю.А. Колинко – второй секретарь Чрезвычайного и Полномочного Посла Украины по экономическим вопросам, а также заместитель Председателя ТПП Ф.Усманов.
В ходе беседы стороны отметили, что Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество является важным составляющим двусторонних отношений между Узбекистаном и Украиной.
На мероприятии Председатель ТПП А.Икрамов акцентировал внимание на то, что на сегодняшний день создаются дополнительные возможности для развития взаимовыгодных и долгосрочных отношений между представителями бизнеса Узбекистана и Украины.
Справочно: За январь-сентябрь 2020 г. двусторонний товарооборот составил 307,4 млн. долл. (+9%), в том числе экспорт – 83,5 млн. долл. (-11%) и импорт – 223,9 млн. долл. (+19%).
Основные статьи экспорта: продовольственные товары, текстильная продукция, цветные металлы и изделия из них, электрическое оборудование, транспортные средства и запасные части, услуги и прочие.
Импорт: продовольственные товары, фармацевтическая продукция, древесина и изделия из неё, механическое оборудование, электрическое оборудование и другие.