Palataning soʼngi 3 yildagi faoliyati raqamlarda
Oʼzbekiston Respublikasining “Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi toʼgʼrisida”gi Qonuni bilan Palataga tadbirkorlik subyektlarining huquqlarini himoya qilish, ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash, tashqi iqtisodiy faoliyat va chet el investitsiyalarini jalb etish sohalarida bir qator vazifa va vakolatlar berilgan.
Shuningdek, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 17 noyabrdagi PF-5242-son Farmoni bilan Oʼzbekiston Respublikasi “Hunarmand” Uyushmasining vakolatlari ham kengaytirilib, respublikada hunarmandchilik faoliyatini rivojlantirish va hunarmandlarni qoʼllab-quvvatlash boʼyicha yangi vazifalar yuklatilgan.
Oʼtgan yillar davomi Palata tomonidan tadbirkorlik subyektlari hamda hunarmandlar faoliyatini qoʼllab-quvvatlash sohasida sezilarli ijobiy koʼrsatgichlarga erishildi.
Xususan, 2018-2020 yillarda tadbirkorlik subyektlarini qoʼllab-quvvatlash, ularning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, xalqaro hamkorlik va hunarmandchilik faoliyati rivojlantirish boʼyicha amalga oshirilgan ishlar tahlil qilingan boʼlib, ushbu koʼrsatgichlarni eʼtiboringizga havola qilamiz.

Деятельность Палаты за последние 3 года в цифрах
Законом Республики Узбекистан «О Торгово-промышленной палате Республики Узбекистана» на Палату возложены ряд задач и полномочий в сфере защиты прав субъектов предпринимательства, улучшения деловой среды и инвестиционного климата, внешнеэкономической деятельности и привлечения иностранных инвестиций.
Кроме того, Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5242 от 17.11.2018 г. «О мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и всесторонней поддержке ремесленников» полномочия ассоциации «Хунарманд» были расширены и поставлены новые задачи по развитию ремесел и поддержке ремесленников в стране.
За прошедшие годы Палата достигла значительных положительных результатов в сфере поддержки бизнеса и развития ремесленничества в стране.
В частности, Палата проанализировала проделанные в 2018-2020 годах работы по поддержке субъектов предпринимательства, защите их прав и законных интересов, развитию международного сотрудничества и ремесленнической деятельности и предлагает вашему вниманию эти показатели в нижеследующих слайдах.