Eksportni yanada rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlashga bag‘ishlangan xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2021 yil 16 mart kuni “O‘zbekiston Respublikasida eksportni yanada rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash: mavjud muammolar va ularni hal qilishda qonunchilikni takomillashtirish” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis Senati a'zolari, Savdo-sanoat palatasi Raisi A.Ikramov hamda tegishli vazirlik va idoralar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati tomonidan Konrad Adenauer fondi bilan birgalikda qonunchilikni takomillashtirish va eksportni cheklovchi salbiy omillarni bartaraf etish orqali O‘zbekiston eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish maqsadida tashkil etildi.
Ta'kidlanganidek, O‘zbekiston iqtisodiy siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bu ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va kichik biznes hamda xususiy tadbirkorlik sub'ektlarining eksport salohiyatini kengaytirish uchun qulay sharoit yaratishdir.
Buning uchun so‘nggi yillarda davlat va hukumat rahbari tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlovchi milliy institutlar tashkil etish to‘g‘risida qator huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Tashqi savdo va eksport ko‘rsatkichlari sur'atining umumiy ijobiy dinamikasidan kelib chiqib, uning hajmlari, shuningdek tarmoqlardagi eksport hajmlarining amalda o‘sish sur'atlarini oshirishni davom ettirish tavsiya etildi.
Bundan tashqari, investisiya faoliyati va eksport sub'ektlarini qo‘llab-quvvatlash sohasida tadbirkorlar biznes rejalari va rivojlanish strategiyasini amalga oshirishi uchun ularga qulay sharoitlar yaratish maqsadida investisiya faoliyati va eksport sub'ektlarini qo‘llab-quvvatlash sohasidagi qonunchilik takomillashtirilmoqda. Eksport nazoratini o‘tkazishda, ya'ni zarur eksport sertifikatlarini olish va eksport bojxona rasmiylashtiruvi uchun ham muhim o‘zgarishlar yuz bermoqda. Sohani rivojlantirish uchun chuqur marketing tadqiqotlari o‘tkazishga, uzoq muddatli barqaror savdo bozorlarini shakllantirishga, tashqi savdo infratuzilmasini, shu jumladan chet ellarda yaratishga lozim darajada e'tibor qaratish tavsiya etildi.
Tadbir davomida davlatimiz rahbari tomonidan Oliy Majlisga Murojaatnomasida belgilangan ustuvor yo‘nalishlarni hisobga olgan holda eksport bo‘yicha qonunchilik islohotlarining asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi, O‘zbekistonda eksportni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar va takliflar ishlab chiqildi.

Состоялся международный «круглый стол» по дальнейшему развитию и поддержке экспорта
16 марта 2021 года состоялся международный «круглый стол» на тему «Дальнейшее развитие и поддержка экспорта в Республике Узбекистан: имеющиеся проблемы и совершенствование законодательства при их решении».
В нем приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, Председатель Торгово-промышленной палаты А.Икрамов, а также представители соответствующих министерств и ведомств, и средств массовой информации.
Мероприятие организовано Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с Фондом имени Конрада Аденауэра в целях выработки предложений по повышению экспортного потенциала Узбекистана путем совершенствования законодательства и устранения негативных факторов, сдерживающих экспорт.
Отмечено, что одним из приоритетных направлений экономической политики Узбекистана является совершенствование делового климата и создание благоприятных условий для расширения экспортного потенциала субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
Для этого в последние годы принят ряд правовых документов главы государства и правительства по созданию национальных институтов поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
Исходя из общей положительной динамики показателей внешней торговли и экспорта было рекомендовано продолжить увеличение темпов фактического прироста его объемов, а также объемов экспорта в отраслях.
Помимо этого, совершенствуется законодательство в сфере инвестиционной деятельности и поддержки субъектов экспорта для создания благоприятных условий предпринимателям, чтобы они могли реализовать свои бизнес-планы и стратегию развития. Значительные изменения происходят и в проведении экспортного контроля, а именно для получения необходимых экспортных сертификатов и экспортного таможенного оформления. Для развития сферы рекомендовано уделить должное внимание проведению глубоких маркетинговых исследований, формированию долгосрочных стабильных рынков сбыта, созданию внешнеторговой инфраструктуры, в том числе за рубежом.
В ходе мероприятия, принимая во внимание приоритеты, обозначенные главой государства в Послании Олий Мажлису определены основные направления законодательных реформ по экспорту, выработаны рекомендации и предложения по дальнейшему развитию системы поддержки экспорта в Узбекистане.