Sud huquq sohasidagi va qonunchilikda boʼlgan oʼzgarishlarni tadbirkorlik subʼektlariga yetkazish boʼyicha navbatdagi seminar tashkil etildi.
Joriy yilning 12 avgust kuni Savdo-sanoat palatasi Qashqadaryo viloyat hududiy boshqarmasi va Qarshi tumanlararo iqtisodiy sudi bilan hamkorlikda Sud huquq sohasidagi va qonunchilikda boʼlgan oʼzgarishlarni tadbirkorlik subʼektlariga yetkazish boʼyicha navbatdagi seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda Qonunchilik palatasi tomonidan 2021 yil 15 iyunda qabul qilingan "Sudlar" toʼgʼrisidagi qonundagi yangiliklar va oʼzgarishlar boʼyicha davra ishtirokchilariga maʼlumot va tushunchalar berildi.
Unda hududiy boshqarma boshligʼi oʼrinbosari, Qarshi tumanlararo iqtisodiy sudi raisi, tuman iqtisodiy sudi sudьyalari va viloyatdagi faol tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Seminarda soʼzga chiqqanlar yangi qonundagi oʼzgarishlar toʼgʼrisida soʼz yuritdilar.
Sud-huquq sohasidagi islohotlar xususida soʼz yuritilganda, Oʼzbekistonda oʼtgan qisqa davr mobaynida yaxlit sud hokimiyati tizimini shakllantirish vazifasi muvaffaqiyatli hal etilganiga toʼxtalmaslikning iloji yoʼq.
Sudyalarning mustaqilligi va huquqiy kafolatlari tizimining huquqiy asoslari Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, «Sudlar toʼgʼrisida»gi qonuni va boshqa qonun hujjatlarida mustahkamlab qoʼyildi.
Sudyalar maqomi, ularning mustaqilligi kafolatlari va sudьya lavozimiga nomzodlar va saylangan shaxslarga qoʼyilgan talablar xalqaro standartlarga muvofiq ishlab chiqilgan. Hujjatda sudyalarning intizomiy javobgarligi qayta koʼrib chiqilgan, sudyalarning vakolatlarini bekor qilish asoslari va tartibi aniqlashtirilib, ularning sudyalarning ijtimoiy himoyasi taʼminlandi.
Tuman yoki shahar sudining sudyasi etib tayinlash yoki saylash uchun yuridik kasb boʼyicha eng kam ish staji 5 yil oʼrniga 7 yil, viloyat sudyaligiga — 7 yil oʼrniga 10 yil, Oliy sud sudyaligiga — 10 yil oʼrniga 15 yil etib belgilandi.
Muxtasar aytganda, mamlakatimizda sud-huquq tizimini demokratlashtirish, odil sudlovning sifat va samaradorligini oshirish, sudlarning mustaqilligini, masʼuliyatini kuchaytirish, bir soʼz bilan aytganda, ushbu muhim sohadagi islohotlar izchillik bilan amalga oshirib kelinmoqda.

Организован очередной семинар для информирования предпринимательских субъектов об изменениях в сфере судебного права и законодательства.
12 августа Кашкадарьинское региональное отделение Торгово-промышленной палаты совместно с Каршинским межрайонным экономическим судом организовали семинар по информированию предпринимательских субъектов об изменениях в сфере судебного права и законодательства.
Семинар предоставил участникам информацию и инсайты о нововведениях и изменениях в Законе «О судах», принятом Законодательной палатой 15 июня 2021 года.
В нем приняли участие заместитель главы регионального отделения, председатель Каршинского межрайонного экономического суда, судьи межрайонного экономического суда и действующие предприниматели области.
Выступающие на семинаре говорили об изменениях в новом законе.
Что касается судебной реформы, важно отметить, что в недавнем прошлом Узбекистан успешно справился с задачей формирования единой судебной системы.
Правовые основы системы независимости и правовых гарантий судей закреплены в Конституции Республики Узбекистан, Законе «О судах» и других законодательных актах.
Статус судей, гарантии их независимости, требования к кандидатам и выборным должностным лицам разработаны в соответствии с международными стандартами. В документе были внесены изменения в дисциплинарную ответственность судей, уточнены основания и порядок прекращения полномочий судей, а также предусмотрена социальная защита судей.
Для назначения или избрания судьей районного или городского суда минимальный стаж работы по юридической профессии устанавливается в размере 7 лет вместо 5 лет, для регионального судьи - 10 лет вместо 7 лет, для судьи Верховного суда - 15 лет вместо 10 лет.
Словом, демократизация судебной системы, повышение качества и эффективности правосудия, укрепление независимости и подотчетности судебной власти, словом, реформы в этой важной сфере последовательно осуществляются в нашей стране.