Investitsiya loyihalari davlat hisobidan infratuzilma bilan taʼminlanadi
Prezident tomonidan 25.08.2021 yildagi “Investitsiya loyihalarini tashqi infratuzilma bilan taʼminlash chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-5233-son qaror imzolandi.
Hujjat 2021 yil 20 avgust kuni oʼtkazilgan Prezidentning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti doirasida belgilangan masalalar ijrosi yuzasidan qabul qilingan.
2021 yil 1 oktyabrdan boshlab investorning qiymati 200 mlrd soʼmdan oshadigan, uning oʼz mablagʼlari ulushi 25%dan kam boʼlmagan loyihalarini zarur tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan taʼminlash Davlat byudjeti mablagʼlari hisobidan amalga oshirilishi nazarda tutilmoqda.
Tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan taʼminlash ishlari boʼyicha moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar belgilandi:
• kirish avtomobil yoʼllari, ichimlik suvi va oqova suv tarmoqlarini qurish, rekonstruktsiya qilish va taʼmirlash ishlarining 90%i boʼyicha - Oʼzbekiston Respublikasi ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzimasini rivojlantirish dasturi mablagʼlari, 10%i boʼyicha- Qoraqalpogʼiston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetining qoʼshimcha manbalari;
• elektr energiyasi va gaz tarmogʼini qurish, rekonstruktsiya qilish va taʼmirlash ishlari boʼyicha - respublika byudjeti mablagʼlari hisobidan taʼminotchi korxonalarga 5% stavkada uch yil muddatda qaytarish sharti bilan ajratiladigan byudjet ssudasi mablagʼlari;
• aloqa tarmoqlarini qurish, rekonstruktsiya qilish va taʼmirlash ishlari boʼyicha - taʼminotchi korxonalar va tadbirkorlarning oʼz mablagʼlari.
Quyidagilar:
• ichimlik suvi va oqova suv tarmoqlarini qurish, rekonstruktsiya qilish va taʼmirlash ishlari boʼyicha - "Suv taʼminoti va kanalizatsiya obʼektlarini qurish boʼyicha injiniring kompaniyasi" unitar korxonasi;
• kirish avtomobil yoʼllarini qurish, rekonstruktsiya qilish va taʼmirlash ishlari boʼyicha - Аvtomobilь yoʼllari qoʼmitasi huzuridagi "Mintaqaviy yoʼllarga buyurtmachi xizmati" DUK, Toshkent shahrida Toshkent shahar hokimligining "Yagona buyurtmachi xizmati" injiniring kompaniyasi;
• elektr energiyasi bilan taʼminlash ishlari boʼyicha - "Hududiy elektr tarmoqlari" АJ va "Oʼzbekiston milliy elektr tarmoqlari" АJning hududiy filiallari;
• tabiiy gaz yetkazib berish ishlari boʼyicha - "Oʼztransgaz" АJ va "Hududgaztaʼminot" АJning hududiy filiallari;
• aloqa tarmoqlarini yetkazib berish ishlari boʼyicha - "Oʼzbektelekom" АK va uning hududiy tashkilotlari buyurtmachi etib belgilandi.
Belgilanishicha, mazkur qaror TIАga koʼra investorlarning oʼz mablagʼlari hisobidan muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini qurish oʼzini oqlamaydigan investitsiya loyihalariga tatbiq etiladi.

Инвестпроекты обеспечат инфраструктурой за счет государства
Президент подписал постановление от 25.08.2021 г. № ПП-5233 «О мерах по обеспечению инвестиционных проектов внешней инфраструктурой».
Документ принят в целях исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога с предпринимателями, проведенного Президентом 20 августа 2021 года.
С 1 октября 2021 года предусматривается за счет Госбюджета обеспечивать необходимыми внешними инженерно-коммуникационными сетями проекты инвесторов стоимостью более 200 млрд сумов, в которых доля их собственных средств составляет не менее 25%.
В части работ по обеспечению внешними инженерно-коммуникационными сетями определены источники финансирования:
• работ по строительству, реконструкции и ремонту подъездных автомобильных дорог, сетей питьевой воды и канализации – на 90% – средства Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан, на 10% – дополнительные источники бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента;
• работ по строительству, реконструкции и ремонту сетей электроэнергии и газа – средства бюджетной ссуды, выделяемые снабжающим предприятиям за счет республиканского бюджета по ставке 5% с условием возврата в трехлетний срок;
• работ по строительству, реконструкции и ремонту линий связи – собственные средства снабжающих предприятий и предпринимателей.
Заказчиками определены:
• работ по строительству, реконструкции и ремонту сетей питьевой воды и канализации – унитарное предприятие «Инжиниринговая компания по строительству объектов водоснабжения и канализации»;
• работ по строительству, реконструкции и ремонту подъездных автомобильных дорог – ГУП «Служба заказчика по региональным дорогам» при Комитете по автомобильным дорогам, в городе Ташкенте – инжиниринговая компания «Служба единого заказчика» хокимията г. Ташкента;
• работ по обеспечению электрической энергией – региональные филиалы АО «Региональные электрические сети» и АО «Национальные электрические сети Узбекистана»;
• работ по поставке природного газа – региональные филиалы АО «Узтрансгаз» и АО «Худудгазтаъминот»;
• работ по проведению линий связи – АК «Узбектелеком» и ее региональные организации.
Определено, что настоящее постановление распространяется на инвестиционные проекты, по ТЭО которых строительство инженерно-коммуникационных сетей за счет собственных средств инвесторов не оправдывает себя.