Oʼzbekiston-Saudiya Аrabistoni Ishbilarmonlar kengashining 2-yigʼlishi boʼlib oʼtdi
2021 yil 3 sentyabr kuni Savdo-sanoat palatasida Oʼzbekiston-Saudiya Аrabistoni Ishbilarmonlar kengashining 2-yigʼlishi boʼlib oʼtdi.
Mazkur tadbirda Savdo-sanoat palatasi raisi, Oʼzbekiston-Saudiya Аrabistoni Ishbilarmonlar kengashining hamraisi А.Ikramov,  ACWA Power kompaniyasi raisi, Saudiya Аrabistoni-Oʼzbekiston Ishbilarmonlar kengashining hamraisi M.Аbbunayn ishtirok etdi. Shu bilan birga tadbirda har ikki mamlakatning ishbilarmon doira vakillari oʼz taqdimotlari bilan ishtirok etishdi.
Ishbilarmonlar kengashini kirish soʼzi bilan Savdo-sanoat palatasi raisi А.Ikramov ochib berdi. Palata raisi oʼz nutqi davomida Oʼzbekiston va Saudiya Аrabistoni oʼrtasidagi ikki tomonlama siyosiy, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik aloqalari soʼnggi 2 yil ichida nihoyatda jadal rivojlanib borayotganini taʼkidlab, bu borada Saudiya Аrabistonining Investitsiyalar vaziri Xolid al-Falih javnoblarining yanvar oyida Oʼzbekistonga tashrifi hamda Oʼzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʼrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning may oyida Saudiya Аrabistoniga tashriflari ikki tomonlama aloqalarimizni yanada yuqori bosqichga olib chiqishga zamin yaratib berganini qayd etib oʼtdi.
Shu bilan birga, qisqa muddat ichida ikki mamlakat tadbirkorlari oʼrtasida manfaatli loyihalar amalga oshirilgani alohida taʼkidlandi.
Bunga misol qilib, “Uzbekistan Airways” АJ va “Flynas” aviakompaniyasi oʼrtasida tuzilgan hamkorlik memorandumi natijasida 2021 yil 5 avgust kuni saudiya aviakompaniyasi tomonidan Riyoz-Toshkent aviareysini birinchi marotaba yoʼlga qoʼyish imkoni yaratilganini keltirish mumkin.
Shuningdek tadbir davomida ikki mamlakat ishbilarmon vakillari tomonidan turli tarmoqlarda investitsiyaviy hamkorlik masalalari, transport, avtomobil yoʼllari qurish va rekonstruktsiya qilish borasidagi infratuzilmaviy loyihalar, turizm, tibbiyot sohasida hamkorlik masalalari atroflicha koʼrib chiqildi.
ACWA Power kompaniyasi raisi M.Аbbunayn oʼz nutqi davomida Oʼzbekistonda soʼngi 5 yilda amalga oshirilgan islohotlar, tadbirkorlar uchun yaratilgan imkoniyatlarni yuqori baholab, Oʼzbekiston bilan hamkorlik qilish ulkan sharaf va chin maʼnoda masʼuliyat ekanligini qayd etdi.
Tadbir davomida mutasaddi tashkilotlar vakillari tomonidan mamlakatlarning investitsion salohiyati va sohalar kesimida hamkorlik qilish boʼyicha mavjud imkoniyatlar taqdimoti oʼtkazildi.
Taqdimotlar davomida ochiq muloqotlar tashkil qilinib, qator savollarga yechim topildi, loyihalarni amalga oshirish borasida ogʼzaki kelishuvlarga erishildi.
Maʼlumot uchun: 2020 yilda savdo aylanmasi hajmi $27,4 mln.ga, eksport – $596,2 ming, import – $26,8 mln.ga teng boʼldi. 2021 yil yanvar-may oylarida savdo aylanmasi hajmi $4,5 mln.ga teng boʼldi (eksport – $1,0 mln., import – $3,5 mln.).
Saudiyalik ishbilarmonlar ishtirokida Oʼzbekistonda 38 ta qoʼshma korxona faoliyat koʼrsatmoqda. Jumladan, ulardan 14 tasi 100% Saudiya kapitali asosida faoliyat yuritadi.

В Торгово-промышленной палате состоялось 2-е заседание Узбекско-Саудовского Делового Совета
3 сентября 2021 года в Торгово-промышленной палате состоялось 2-е заседание Узбекско-Саудовского Делового Совета.
На мероприятии приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты, сопредседатель Узбекско-Саудовского Делового Совета А.Икрамов, председатель ACWA Power, сопредседатель Саудовско-Узбекского Делового Совета М. Аббунаин, а также представители деловых кругов двух стран.
Деловой Совет открыл председатель Торгово-промышленной палаты А. Икрамов. В своем выступлении Председатель ТПП Узбекистана отметил, что за последние два года двустороннее сотрудничество между Узбекистаном и Саудовской Аравией в политической, торгово-экономической и инвестиционной сферах стремительно развивается. Также было отмечено, что визит министра инвестиций Саудовской Аравии Халида аль-Фалиха в Узбекистан в январе месяце текущего года и визит заместителя Премьер-министра - Министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана С.Умурзакова в Саудовскую Аравию в мае месяце текущего года стали мостом для продолжения дальнейшего развития двусторонних отношений между странами.
При этом стоит уделить особое внимание на то, что за короткий период времени между предпринимателями двух стран были реализованы выгодные проекты.
К примеру, в результате подписания Меморандума о сотрудничестве между АО “Uzbekistan Airways” и “Flynas” 5 августа 2021 года саудовская авиакомпания впервые смогла запустить рейс Эр-Рияд-Ташкент.
В ходе мероприятия представители бизнеса двух стран подробно обсудили вопросы инвестиционного сотрудничества в различных сферах, инфраструктурных проектов в сфере транспорта, строительства и реконструкции дорог, сотрудничества в сфере туризма и медицины.
В ходе своего выступления председатель ACWA Power М.Аббунайн высоко оценил реформы, реализованные в Узбекистане за последние пять лет, а также возможности, созданные для предпринимателей, отметив, что сотрудничество с Узбекистаном - это большая честь и настоящая ответственность.
В ходе мероприятия представители профильных организаций презентовали инвестиционный потенциал и существующие возможности сотрудничества в различных сферах Узбекистана и Саудовской Аривии.
В ходе презентаций были проведены открытые диалоги, решен ряд вопросов, достигнуты устные договоренности по реализации проектов.
Для справки: в 2020 году товарооборот составил 27,4 миллиона долларов, экспорт - 596,2 тысячи долларов, импорт - 26,8 миллиона долларов.
В январе-мае 2021 года товарооборот составил 4,5 миллиона долларов (экспорт - 1,0 миллион долларов, импорт - 3,5 миллиона долларов).