Tadbirkorlar talabalar uchun DXSh asosida turar joylar quradi
• loyihalarni tadbirkorlik subyektining oʼz mablagʼlari hisobidan erkin kelishiladigan shartlar asosida moliyalashtirish;
• loyihalarni tadbirkorlik subyekti va Davlat byudjeti mablagʼlari hisobidan aralash moliyalashtirish (kamida 200 oʼrinli turar joyni barpo etish uchun);
• loyihalarni tadbirkorlik subyektining toʼliq oʼz mablagʼlari hisobidan moliyalashtirish (kamida 400 oʼrinli turar joyni barpo etish sharti bilan).
Hokimliklar turar joylar qurilishi uchun OTMga 0,5 gektargacha boʼlgan yer maydonlarini unga yaqin joylardan ajratadi.
Tadbirkorga tegishli yer maydoni yoki binoda kamida 50 oʼrinli turar joylarni tashkil etish tizimi joriy etiladi. Bunda, talabalardan har oy yashash uchun yigʼiladigan toʼlov OTM bilan kelishiladi. Turar joyda yashagan har bir talaba uchun tadbirkorga bir oʼquv yili uchun Toshkent shahrida BHMning 10 baravari, boshqa hududlarda esa 5 baravari miqdorida subsidiya taqdim etiladi.
Moliya vazirligi DSQ bilan birgalikda jismoniy shaxslarning uy-joylarini talabalarga ijaraga berish faoliyati boʼyicha olgan daromadlarini soliqdan ozod etish yuzasidan Soliq kodeksiga oʼzgartirish kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini tayyorlash topshirildi.
OTMda oshxona va bufetlar ochadigan tadbirkorlarga davlat koʼchmas mulkidan foydalanganlik uchun ijara toʼlovining eng kam stavkalari qoʼllaniladi. Bunda, tadbirkorlar talabalar uchun sifatli oziq-ovqat mahsulotlari va taomlar tayyorlash hamda ularni arzon narxlarda sotish majburiyatini oʼz zimmasiga oladi.
2021 yil 1 sentyabrdan boshlab talabalar bilan ishlash boʼyicha “guruh murabbiyi” instituti bekor qilinadi. 1-3-kurs talabalari holatini doimiy ravishda tahlil qilib boruvchi, mavjud muammolarni bartaraf etishda yaqindan yordam koʼrsatuvchi tyutorlarni biriktirish amaliyoti yoʼlga qoʼyiladi.  Har 120-150 nafar talabaga 1 ta shtat birligi hisobida “tyutor” lavozimi kiritiladi hamda uning oylik maoshi oʼqituvchi-stajor bazaviy lavozim maoshiga tenglashtiriladi.

Предприниматели построят жилье для студентов на основе ГЧП
Принято Постановление Кабинета Министров от 09.09.2021 г. № 563 «О мерах по повышению уровня охвата жильем студентов высших учебных заведений республики».
Документом установлено, что студенческие общежития будут строиться на основе государственно-частного партнерства в следующих формах:
- финансирование проектов из собственных средств предпринимателя на согласованных условиях;
- смешанное финансирование проектов за счет средств бюджета предпринимателя и государства (на строительство жилья не менее чем на 200 мест);
- финансирование проектов полностью за счет собственных средств предпринимателя (при условии строительства жилого комплекса не менее чем на 400 мест).
Хокимияты выделят вузам до 0,5 га земли из близлежащих земель для строительства жилых домов.
На земельном участке или в здании, принадлежащем предпринимателю, будет внедрена система предоставления жилья не менее чем на 50 человек. При этом оплата за жилье согласовывается с вузом. За каждого проживающего там студента предпринимателю предоставляется субсидия в 10 БРВ в г. Ташкенте и 5 БРВ в других регионах за один учебный год.
Министерству финансов поручено совместно с ГНК подготовить проект закона о внесении изменений в Налоговый кодекс об освобождении от налогообложения доходов физических лиц, сдающих жилье в аренду студентам.
К предпринимателям, открывающим столовые и буфеты вузов, применяются минимальные ставки арендной платы за пользование государственной недвижимостью. При этом предприниматели берут на себя обязательство готовить и продавать качественные продукты питания и блюда для студентов и продавать их по низким ценам.
С 1 сентября 2021 года упраздняется институт куратора групп по работе со студентами. Для студентов 1–3 курсов вводится практика прикрепления к группам «тьюторов», которые будут заниматься мониторингом и помощью в решении социальных проблем. Должность «тьютор» вводится за счет 1 штатной единицы на каждые 120–150 студентов по ставке, приравненной к ставке учителя-стажера.
Всего в стране планируется построить 228 студенческих общежитий, в том числе в 2022 году – 47, в 2023 – 67, в 2024 – 62, в 2025 году – 52 студенческих общежитий.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 10.09.2021 г.