Budapeshtda Turkiy tilli mamlakatlar hamkorlik kengashiga a'zo davlatlar Savdo-sanoat palatalarining navbatdagi yig‘ilishi va biznes forum bo‘lib o‘tdi
2021 yilning 23 sentyabr' kuni Vengriyaning Budapesht shahrida Turkiy tilli mamlakatlar hamkorlik kengashiga a'zo davlatlar Savdo-sanoat palatalari yig‘ilishi va ushbu davlatlar ishbilarmonlari ishtirokida biznes-forum bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikramov boshchiligidagi O‘zbekiston ishbilarmonlar vakillari ham ishtirok etdilar.
Mazkur yig‘ilishda Ozarbayjon, Turkiya Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Vengriya Savdo-sanoat palatalari rahbarlari, Vengriya Eksportni rivojlantirish agentligi (HEPA) hamda Vengriya Investisiyalarni jalb etish agentligi (HIPA) ijrochi direktorlari ham qatnashdilar.
Tadbir avvalida Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar kotibi T.Varga so‘zga chiqib, Turkiy tilli mamlakatlar kengashiga a'zo va kuzatuvchi sifatida ishtirok etayotgan Vengriya aloqalarni rivojlantirishning ijobiy dinamikasiga e'tibor qaratib o‘tdi. Qolaversa, ushbu davlatlar va Vengriya o‘rtasida iqtisodiy sheriklikni izchil kengaytirishga alohida e'tibor qaratayotganini ta'kidladi, shuningdek, ikki davlat ishbilarmonlarini o‘zaro aloqalarni faollashtirishga chaqirdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A. Ikramov ham o‘z nutqida O‘zbekiston va kengashga a'zo hamda kuzatuvchi davlatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlanib borayotgani, so‘ngi yillarda hamkorlik aloqalarini yanada rivojlanayotganligini ta'kidlab o‘tdi.
Shuningdek, tadbir davomidagi biznes muloqotlar  ham mamlakatlar ishbilarmon doiralari uchun keng va qulay imkoniyat yaratib kelgusida samarali natijalarga erishishda asosiy vazifasini o‘tashiga ishonch bildirdi.
Uchrashuv davomida Ozarbayjon, Turkiya Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Vengriya Savdo-sanoat palatalari hamda Vengriya Investisiyalarni jalb etish agentligining (HIPA) Kengash davlatlari bilan o‘zaro savdo hamda iqtisodiy hamkorlikning ustvor yo‘nalishlari bo‘yicha ma'ruza va taqdimotlari bilan tanishtirildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Vengriya davlatlarning 100 nafardan ortiq tadbirkorlari va investorlari jalb etilgan tarmoqlar taqdimoti va B2B formatidagi sessiyalari hamda manzilli uchrashuvlari tashkil etildi.
Bu esa Kengashga a'zo davlatlar vakillariga qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun biznes g‘oya almashish va aloqa o‘rnatish imkonini beradi.

В Будапеште прошли очередное заседание Торгово-промышленной палаты Совета сотрудничества тюркоязычных государств и бизнес-форум.
23 сентября 2021 года в Будапеште (Венгрия) прошли очередное заседание и Бизнес форум Торгово-промышленной палаты Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
На мероприятии также приняли участие представители бизнес-сообщества Узбекистана во главе с председателем Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамовым.
Также приняли участие руководители Торгово-промышленных палат Азербайджана, Турецкой Республики, Кыргызской Республики, Республики Казахстан и Венгрии. Также присутствовали исполнительные директоры Венгерского агентства по развитию экспорта (HEPA) и Венгерского агентства по продвижению инвестиций (HIPA).
В начале мероприятия Государственный секретарь внешнеэкономических связей и иностранных дел Венгрии Т.Варга рассказал о положительной динамике развития отношений между государствами-членами Совета тюркоязычных государств и Венгрией, которая участвует в качестве наблюдателя. Он также отметил, что особое внимание уделяется постепенному расширению экономического партнерства между этими странами и Венгрией, и призвал бизнесменов двух стран активизировать сотрудничество.
В своем выступлении председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов также отметил, что торгово-экономические отношения и сотрудничество между Узбекистаном и странами-членами и странами-наблюдателями Совета в последние годы стремительно развиваются.
Он также выразил уверенность, что бизнес-диалог в рамках данного заседания сыграет ключевую роль в достижении эффективных результатов в будущем, создав широкую и благоприятную среду для бизнес-сообщества двух стран.
В ходе встречи были представлены отчеты и презентации Торгово-промышленных палат Азербайджана, Турецкой Республики, Кыргызской Республики, Республики Казахстан, Венгрии, а также Венгерского агентства по продвижению инвестиций (HIPA) о приоритетах взаимного торгово-экономического сотрудничества с Советом.
Мероприятие включало в себя сетевые презентации, B2B-сессии и целевые встречи с участием более 100 предпринимателей и инвесторов из Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Венгрии.
В свою очередь это позволит представителям стран-участниц Совета обменяться бизнес-идеями и наладить контакты для реализации совместных инициатив.