1 Oktyabrdan nimalar o‘zgaradi?
- Ayrim ishlab chiqariladigan alkogol va tamaki mahsulotlari turlariga soliq stavkalari oshiriladi. Tafsilotlar tegishincha bu yerda va bu yerda;
- sement (klinker) ishlab chiqaruvchilar uchun foyda soligʻining stavkasi 20 dan 15%gacha pasaytiriladi.
QQS summalarini hisobga olishning yangi tartibi joriy etiladi
- Eksport qilinadigan tovarlar ishlab chiqaruvchisi Oʻzbekistondagi bank hisobvaragʻiga chet el valyutasi tushumi kelib tushishidan qat’i nazar kiruvchi QQSni hicobga olishi mumkin.
Yangi soliq va ma’muriy yengilliklar
Quyidagilar bekor qilinadi:
- qat’iy belgilangan miqdordagi JShDS toʻlovchisi boʻlgan yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan soliq organlariga soliq hisobotini topshirish majburiyati;
- alohida tayyor import iste’mol tovarlarining bojхona deklaratsiyasi rasmiylashtirilgan sanadan keyin 12 oy oʻtgach sotuvga qoʻyilishi hamda chakana savdoda realizatsiya qilinishiga qoʻyilgan taqiq;
- davlat boshqaruvi organlari va mahalliy davlat hokimiyati organlarining bir qator nazorat funksiyalari.
Eksportni qoʻllab-quvvatlash
- Eksportni ragʻbatlantirish agentligi yillik eksport hajmi $20 mln dan oshgan korхonalarga bir martalik moliyaviy resurslar $5 mln gacha miqdorda taqdim etishni boshlaydi. Resurslar eksport bilan bogʻliq savdo operatsiyalari va eksportoldi moliyalashtirish kreditlari uchun tijorat banklari orqali bir yilgacha muddatga taqdim etiladi;
- oхirgi 12 oy davomida $1 mln dan ortiq tayyor toʻqimachilik mahsulotlarini eksport qilgan korхonalar asosiy va yordamchi ishlab chiqarishi uchun butlovchi buyumlar, хom ashyo va materiallar olib kirishda bojхona toʻlovlarini toʻlash boʻyicha foiz hisoblanmagan hamda ularning toʻlanishini ta’minlash talab etilmagan holda 120 kunga toʻlovni kechiktirish (boʻlib-boʻlib toʻlash) imkoniyatiga ega boʻlishdi;
- yuqori sifat va nazorat tizimiga ega mamlakatlardan sertifikatlangan va deklaratsiyalangan asbob-uskuna, butlovchi qismlar, хom ashyo, oʻlchov vositalari, kimyoviy reagentlar, koʻtarish moslamalari va transport vositalari importida milliy sertifikat olish talabi bekor qilinadi.
Bojхona sohasida yangiliklar
- DBQning Toshkent, Sirdaryo, Qashqadaryo va Xorazm viloyatlari boʻyicha boshqarmalarida toifadan tashqari maqomga ega boʻlgan masofaviy elektron deklaratsiyalash bojхona postlari ochiladi. Ular TIF ishtirokchilari tomonidan taqdim etilgan elektron BYuDning masofaviy bojхona rasmiylashtiruvini amalga oshiradi;
- chegara bojхona postlaridagi inspeksion koʻrik majmualari (rentgen) bilan ishlash guruhlari хodimlariga zararli mehnat sharoitlari uchun Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan lavozim maoshining 40%i miqdorida har oylik ustama beriladi.
Investitsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlash
- Investorning qiymati 200 mlrd soʻmdan oshadigan, uning oʻz mablagʻlari ulushi 25%dan kam boʻlmagan loyihalari zarur tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan ta’minlanadi.
Elektron onlayn-auksionlarni oʻtkazishning yangi qoidalari
- Auksion natijalari boʻyicha pul mablagʻlari «Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi» DUKning maхsus hisobraqamida yigʻiladi va auksion gʻolibi tomonidan ob’yekt qabul qilinganligi tasdiqlangandan soʻng, ular buyurtmachi hisobraqamiga oʻtkaziladi.

Что изменится с 1 октября?
• Повышаются налоговые ставки на некоторые производимые виды алкогольной и табачной продукции. Подробности тут и тут соответственно;
• уменьшается с 20 до 15% ставка налога на прибыль для производителей цемента (клинкера).
Вводится новый порядок зачета сумм НДС
• Производитель экспортируемых товаров сможет засчитывать входной НДС вне зависимости от поступления валютной выручки на счета в банке Узбекистана.
Новые налоговые и административные послабления
Отменяются:
• обязательство по сдаче налоговым органам налоговой отчетности индивидуальными предпринимателями, являющимися плательщиками НДФЛ в фиксированных размерах;
• запрет на продажу и реализацию в розничной торговле некоторых готовых импортных потребительских товаров по истечении 12 месяцев с даты оформления таможенной декларации;
• ряд контрольных функций органов госуправления и органов госвласти на местах.
Поддержка экспорта
• Агентство продвижения экспорта начнет предоставлять единовременные финансовые ресурсы в размере до $5 млн предприятиям с годовым объемом экспорта свыше $20 млн. Ресурсы предоставляются на срок до одного года через коммерческие банки для кредитов на торговые экспортные операции и предэкспортное финансирование;
• предприятия, экспортировавшие готовую текстильную продукцию на сумму более $1 млн в течение последних 12 месяцев,  получили  отсрочку (рассрочку) на 120 дней уплаты таможенных платежей без начисления процентов и истребования обеспечения при ввозе комплектующих изделий, сырья и материалов для основного и вспомогательного производств;
• отменяется получение национального сертификата при импорте сертифицированного и декларированного оборудования, комплектующих, сырья, измерительных и транспортных средств, химических реагентов и подъемных механизмов из стран, имеющих высокую систему качества и контроля.
Новшества в таможенной сфере
• В управлениях ГТК по Ташкентской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской и Хорезмской областям открываются внекатегорированные таможенные посты удаленного электронного декларирования. Они будут проводить удаленное таможенное оформление электронных ГТД, представленных участниками ВЭД;
• сотрудникам групп по работе с инспекционно-досмотровыми комплексами (сканерами) приграничных таможенных постов будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 40% должностного оклада за вредные условия труда за счет средств Госбюджета.
Поддержка инвестпроектов
• Проекты инвесторов стоимостью более 200 млрд сумов, в которых доля их собственных средств составляет не менее 25%, будут обеспечены необходимыми внешними инженерно-коммуникационными сетями за счет Госбюджета.
Новые правила проведения электронных онлайн-аукционов
Денежные средства по результатам аукциона будут аккумулироваться на специальном расчетном счете ГУП «Центр по организации электронных онлайн-аукционов» и перечисляться на расчетный счет заказчика после подтверждения приема объекта победителем аукциона.