Tashqi savdo operatsiyalari hajmini oshirish, ombor logistika sohasiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, Oʼzbekiston tadbirkorlari uchun biznes yuritish uchun qulay shart-sharoit yaratish, ombor binolarini qidirish, yuk va tovarlarni saqlashni soddalashtirish va yengillashtirish maqsadida Oʼzbekiston logistika assotsiatsiyasi zamonaviy axborot texnologiyalari asosida www.skladi.uz "Oʼzbekiston omborlari va logistika markazlari" raqamli platformasi yaratildi.
Raqamli platformaning asosiy vazifasi:
Milliy va xorijiy kompaniyalarning Oʼzbekistondagi ombor va logistika markazlari xizmatlariga doimiy ravishda ortib borayotgan talabini qondirish;
Tovarlar va xizmatlarning yakuniy narxiga taʼsir koʼrsatadigan xarajatlarni kamaytirish;
Oʼzbekiston hududida faoliyat yuritayotgan omborlar va logistika markazlarining salohiyati va imkoniyatlari haqida ishbilarmonlarga maʼlumot berish.
Ushbu platforma ham omborlar, ham logistika markazlari egalari (boʼsh joy yukini koʼpaytirish) va tovarlarni joylashtirish va saqlash uchun boʼsh joy qidirayotgan tadbirkorlar (qoʼshimcha xarajatlarni qidirish va yoʼq qilish vaqtini qisqartirish) manfaatlariga teng darajada xizmat qiladi.

В целях увеличения объёмов внешнеторговых операций, привлечения иностранных инвестиций в сферу складской логистики, а так же создания для предпринимателей Узбекистана благоприятных условий для ведения бизнеса, упрощения и облегчения поиска складских помещений, для хранения груза и товаров, Ассоциацией Логистики Узбекистана на основе современных информационных технологий создана цифровая платформа «Склады и Логистические Центры Узбекистана» www.skladi.uz .
Основная задача цифровой платформы:
Удовлетворение постоянно возрастающего спроса со стороны национальных и зарубежных компаний на услуги складских и логистических центров Узбекистана;
Сокращение расходов, влияющих на конечную стоимость товаров и услуг;
Информирование предпринимательского сообщества о потенциале и возможностях действующих на территории Узбекистана складов и логистических центров.
Данная платформа в равной степени будет служить интересам как владельцев складов и логистических центров (увеличение загрузки свободных площадей), так и предпринимателям которые ищут свободные площади для размещения и хранения товаров (сокращение времени на поиск и исключение дополнительных расходов).