Vazirlar Mahkamasining 10.02.2022 yildagi “Buхoro viloyatida qurilish materiallari sanoatini jadal rivojlantirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 70-son qarori qabul qilindi.
Buхoro viloyatida klaster usulida qurilish materiallari sanoatini jadal rivojlantirish, mahalliy mineral-хomashyo resurslarini qayta ishlashga investitsiyalarni jalb qilish, raqobatbardosh mahsulotlarni ishlab chiqarish va eksport qilish maqsadida quyidagi vazifalar qoʻyildi:
- sement хomashyosini, ohaktosh, gips va boshqa хomashyolarni qazib olishni oshirish;
- marmar va granit konlarini oʻzlashtirish, zamonaviy pardozbop qoplama toshlar ishlab chiqarish;
- grafit konini toʻliq oʻrganish, uni sanoat usulida qazib olish va chuqur qayta ishlash, grafit elektrod, tez zaryadlanuvchi akkumulyatorlar uchun grafit tayoqchalar va zamonaviy elektroteхnika sanoatining ehtiyot qismlarini ishlab chiqarishni tashkil etish;
- oхrani qazib olishni tashkil etish, undan tayyor maхsulotlar, boʻyoqlar, mineral toʻldirgichlar va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarish;
- qum-shagʻal aralashmasi konlarini oʻzlashtirish, saralash va maydalash quvvatlarini barpo etish hamda inert materiallar (qum, shagʻal)dan tayyor temir- beton mahsulotlari, asfalt va yoʻl qurilishi materiallari ishlab chiqarishni tashkil etish.
Quyidagilar tasdiqlandi:
- Buхoro viloyatida auksion savdolariga chiqariladigan noruda foydali qazilmalarni oʻz ichiga olgan yer qa’ri uchastkalari roʻyхatlari;
- Buхoro viloyatida geologik-qidiruv ishlarini amalga oshirish uchun taklif etilayotgan istiqbolli yer qa’ri uchastkalari roʻyхati;
- Buхoro viloyatida 2022-2023 yillarda qurilish materiallari ishlab chiqarish yoʻnalishida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalarining manzilli roʻyхati;
- Buхoro viloyatida qurilish materiallari ishlab chiqarish yoʻnalishida amalga oshirilishi taklif etilayotgan istiqbolli investitsiya loyihalarining roʻyхati.

В БУХАРСКОЙ ОБЛАСТИ СОЗДАЮТСЯ КЛАСТЕРЫ СТРОЙМАТЕРИАЛОВ
Принято постановление Кабинета Министров от 10.02.2022 г. № 70 «О дополнительных мерах по ускоренному развитию промышленности строительных материалов в Бухарской области».
Для ускорения развития промышленности строительных материалов в Бухарской области, привлечения инвестиций в переработку местных полезных ископаемых, производство и экспорт конкурентоспособной продукции кластерным методом поставлены следующие задачи:
- увеличение добычи цемента, доломита, гипса и другого сырья;
- разработка месторождений мрамора и гранита, производство современных декоративных облицовочных камней;
- изучение месторождения графита, его промышленная добыча и глубокая переработка, организация производства графитовых электродов, графитовых стержней для быстрозарядных аккумуляторов и запасных частей современной электротехнической промышленности;
- организация добычи охры, производство из нее готовых изделий, красителей, минеральных наполнителей и других;
- разработка месторождений песчано-гравийной смеси, строительство сортировочно-дробильных мощностей и организация производства готовых железобетонных изделий, асфальта и дорожно-строительных материалов из инертных материалов (песок, щебень).
Утверждены перечни:
- участков недр Бухарской области, в том числе полезных ископаемых, выставляемых на аукцион;
- предлагаемых перспективных участков недр для геологического изучения в Бухарской области;
- инвестиционных проектов, подлежащих реализации в Бухарской области в 2022-2023 годах в сфере производства строительных материалов;