XV xalqaro “Ta’lim va mutaxassislik” ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo'lib o'tdi
Joriy yilning 22-24 sentyabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, Oliy va o‘rta maxsus kasb-hunar ta’limi vazirligi, Mehnat vazirligi hamda “Expocontact” MChJ bilan hamkorlikda “Yoshlar ijod saroyi”da XV xalqaro “Ta’lim va mutaxassislik” ko‘rgazmasi o‘tkaziladi.
O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan barcha oliy ta’lim muassasalari, xorijdagi nufuzli oliy o‘quv yurtlari va ularning O‘zbekistondagi filiallari, xorijda ta’lim olishga ko‘maklashuvchi tashkilotlar, o‘quv kurslari hamda bandlikka ko‘maklashuvchi markazlar ishtirok etadilar.
Shuningdek, ko‘rgazmada Toshkent shahridagi bandlikka ko‘maklashuvchi markazlar hamda respublikamizda faoliyat yuritayotgan davlat va nodavlat tashkilotlar, yirik kompaniyalarda mavjud bo‘sh ish o‘rinlari haqida ma’lumotlar beriladi.
Mamlakatimizdagi hamda dunyodagi etakchi oliy ta’lim muassasalarida mavjud bo‘lgan kasb va mutaxassislik yo‘nalishlari bilan yoshlarni tanishtirish, kasb tanlashga ko‘maklashish, hukumatimiz tomonidan ta’lim sohasida yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlarni targ‘ib qilish, bo‘sh ish o‘rinlari haqida yoshlarga ma’lumotlar berish, ularning bandligini ta’minlash maqsadida tashkil etiladi.
Bugungi kungacha o‘tkazilgan “Ta’lim va mutaxassislik” xalqaro ko‘rgazmasiga tashrif buyuruvchilar soni qariyib 200 ming nafarni tashkil etmoqda. Ko‘rgazmaga tashrif buyuruvchilarning asosiy qismini 14-25 yoshdagi yoshlar xisoblanadi.
Zamonaviy ta’lim vaqt va masofa bilan bog‘liq to‘siqlarni bartaraf etishga intilmoqda. Jumladan, Toshkent temiryo‘l transporti muxandislari instituti, Toshkent avtomobilь-yo‘l instituti, Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti hamda ko‘plab shu kabi mahalliy oliy ta’lim muassasalari qatorida Malayziya, Latviya, Polьsha, Buyuk Britaniya, Yaponiya singari davlatlarning xorijiy ta’lim dargohlari ham mazkur ko‘rgazmada faol ishtirok etmoqda. Ko‘rgazmada bugungi bozor sharoitlarida eng ko‘p talabga ega bo‘lgan mutaxassisliklar bilan tanishtiruvchi o‘ziga xos ta’lim dasturlari taqdim etilgan.
Bundan tashqari, kollejlar va litseylarning bitiruvchilari, shuningdek, alohining keng qatlamlari O‘zbekiston mehnat bozoridagi bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Aytish joizki, 4000 dan ziyod amaldagi ish o‘rinlarini taqdim etish maqsadida, Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligining hududiy bo‘limlari hamda boshqa ko‘plab korxonalar tomonidan yosh mutaxassislar bilan suhbatlar tashkil etiladi.

Состоялось торжественное открытие XV Международной выставки «Образование и карьера»
22-24 сентября 2016 года Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан, Общественное движение молодежи «Камолот», Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство труда, ООО «Expocontact» организуют XV-ую Международную выставку «Образование и Карьера».
Основная цель проведения мероприятия – ознакомление с современными методами обучения в Республике Узбекистан и зарубежных странах, обмен опыта между ними, а также оказание содействия молодежи и широким слоям населения в выборе образовательных учреждений по интересующих их специальностям, а также предоставление возможности выбора работы по разным направлениям профессиональной деятельности.
Международная выставка «Образование и карьера» - это уникальное и самое масштабное профессиональное мероприятие на рынке образовательных и кадровых услуг Узбекистана, которое организуется уже в тринадцатый раз. Ежегодно основными участниками выставки являются ведущие местные и зарубежные ВУЗы. На XV-ой выставке «Образование и Карьера» преимущественно будут принимать участие местные ВУЗы, профилирующиеся на сельском хозяйстве, информационных технологиях и других наиболее актуальных для Узбекистана профессиях и специальностях, а также зарубежные ВУЗы, обучающие языковым навыкам по современным программам. Общее число посетителей выставки «Образование и Карьера» составило около 200.000 человек (большая часть – молодые люди в возрасте от 14 до 25 лет).
Современное образование стремится к преодолению временных и пространственных границ. Местные ВУЗы, такие как Ташкентский институт инженеров железнодорожного транспорта, Ташкентский автомобильно-дорожный институт, Сингапурский институт развития менеджмента в Ташкенте и многие другие активно принимают участие на данной выставке. Кроме того, иностранные учебные заведения Малайзии, Латвии, Польши, Великобритании, Японии принимают активное участие в данном мероприятии. На выставке представлены уникальные обучающие программы, которые ознакомят со специальностями, наиболее востребованными специальностями в рыночных условиях.
Кроме того, выпускники колледжей и лицеев, а также широкие слои населения получат уникальную возможность ознакомиться с вакансиями рынка Узбекистана. Со стороны региональных подразделений Министерства труда и социальной защиты населения, а также многих других предприятий будет организовано интервьюирование молодых специалистов с целью предоставления имеющихся более 4000 актуальных вакансий.