O‘zbekiston-Mongoliya biznes-forumi
Forumda O‘zbekiston tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari F.Siddiqov, O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o‘rinbosari I. Jasimov, shuningdek, O‘zbekiston ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdilar.
Mongoliya tarafidan Mongoliya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Batsumber Munxina, Mo‘g‘uliston Milliy savdo-sanoat palatasi Prezidenti Otgondavaa Amartuvshin va Mo‘g‘ulistonning biznes doiralari ishtirok etdi.
Forum o‘zida O‘zbekiston va Mongoliyaning 50 ga yaqin biznes vakillarini to‘pladi.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad - ikki tomonlama savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida tadbirkorlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish borasidagi hamkorlikni mustahkamlashdan iborat. Ikki mamlakat delegasiyalari rahbarlari o‘tgan davrda O‘zbekiston-Mongoliya munosabatlari izchil kengayib, mustahkamlanib borayotganini ta'kidladilar. Siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda o‘zaro hamkorlik faollashgani aytib o‘tildi.
Tadbir avvalida O‘zR SSP raisining birinchi o‘rinbosari I. Jasimov O‘zbekiston bilan Mongoliya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar va hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari an'anaviy do‘stlik, tenglik va o‘zaro manfaatdorlik tamoyillariga asoslanishini ta'kidladi. Biroq, iqtisodiyot sohasida to‘liq amalga oshirilmagan salohiyat ham mavjud ekanligi ta'kidlab o‘tildi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Mongoliya uzoq muddatli manfaatlarning yaqinligi va tasodifiyligidan kelib chiqib, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari manfaati uchun ochiq muloqot, qo‘shma amaliy ishlar va hamkorlikni davom ettirishlari ta'kidlandi.
Mongoliyaning Milliy savdo-sanoat palatasi Prezidenti Otgondavaa Amartuvshin so‘zga chiqib, o‘tgan yillarda Mongoliya bilan O‘zbekiston o‘rtasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari manfaatlariga javob beradigan iliq do‘stona munosabatlar o‘rnatilgani, iqtisodiyotning ko‘plab sohalarida hamkorlikni rivojlantirish uchun yaxshi istiqbollar ochilganini ta'kidladi.
Janob Otdondavaa Amartuvshin biznes vakillari o‘rtasida izchil muloqotni yanada faollashtirish mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Mehmonlar O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi faoliyati, shuningdek, mamlakatimizda xususiy sektorni faol rivojlantirish va uning ro'lini oshirish borasida amalga oshirilayotgan yangiliklar bilan tanishdilar. Davlatimiz rahbari va hukumat tomonidan investisiya va ishbilarmonlik muhitini takomillashtirish, biznesga soliq yukini kamaytirish, xususiy mulk va xorijiy kapitalni huquqiy himoya qilish mexanizmlarini mustahkamlash bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni faol ishlab chiqish va amalga oshirishga katta e'tibor qaratilayotgani ta'kidlandi.
Forum davomida tomonlar ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida ishbilarmonlik hamkorligini yo‘lga qo‘yishning ustuvor yo‘nalishlari sanab o‘tildi. Shuningdek, forum ishtirokchilari diqqatiga Mongoliya ishbilarmonlari bilan yanada ko‘proq ishlash uchun manzilli tartibda ishlab chiqilgan istiqbolli loyiha takliflari taqdim etildi.
Tadbir yakunida ikki mamlakat delegasiyalari rahbarlari ishbilarmon doiralarni ikki tomonlama iqtisodiy sheriklikning yangi "o‘sish nuqtalari" ni ishlab chiqish uchun faol hamkorlik qilish va konstruktiv muloqotni yo‘lga qo‘yishga chaqirdi.
Ma'lumot uchun: O‘zbekistonda Mongoliya kapitali ishtirokidagi 4 ta korxona, jumladan, 3 tasi xorijiy kapital ishtirokidagi korxonalar faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularning faoliyat sohasi: pillachilik, chorvachilik, savdo, xizmatlar.

Узбекско-Монгольский бизнес-форум
На форуме с узбекской стороны приняли участие заместитель министра иностраныых дел РУз Ф.Сиддиков, первый заместитель Председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана И.Жасимов, а также представители деловых кругов Узбекистана.
С монгольской стороны также приняли участие заместитель министра иностраныых дел Монголии Батсумбэр Мунхжина, Президент национальной Торгово-промышленной палаты Монголии Отгондаваа Амартувшин и бизнес круги Монголии.
На форуме собрались около 50 представителей бизнеса Узбекистана И Монголии.
Основная цель мероприятия - обсуждение перспектив двустороннего торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества, а также укрепление сотрудничества между двумя странами в создании дополнительных возможностей для предпринимателей. Главы делегаций двух стран отметили, что за прошедший период узбекско-монгольские отношения последовательно расширялись и укреплялись. Наметилась активизация взаимодействия в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
В начале мероприятия  первый заместитель председателя ТПП РУз И.Жасимов отметил, что двусторонние отношения и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и Монголией строятся на принципах традиционной дружбы, равноправия и взаимной выгоды. Но также имеется не в полной мере реализованный потенциал в сфере экономики.
Также отмечалось, что исходя из близости и совпадения долгосрочных интересов, Узбекистан и Монголия продолжат открытый диалог, совместную практическую работу и взаимодействие на благо деловых кругов двух стран.
Выступая, Президент национальной Торгово-промышленной палаты Монголии Отгондаваа Амартувшин подчеркнул, что за истекшие годы между Монголией и Узбекистаном были установлены теплые дружественные взаимоотношения, отвечающие интересам бизнес кругов обеих стран, открываются хорошие перспективы развития сотрудничества во многих областях экономики.
Г-н Отгондаваа Амартувшин выразил уверенность в том, что дальнейшая активизация последовательного диалога между представителями бизнеса послужит подъему взаимоотношений наших стран на новый уровень.
Гости были ознакомлены деятельностью Торгово-промышленной Палаты Узбекистана, а также нововведениями, осуществляемые для активного развития и повышения роли частного сектора в стране. Отмечалось, что Главой государства и правительством уделяется большое внимание для активной разработки и реализации практических мер по совершенствованию инвестиционного и делового климата, снижению налоговой нагрузки на бизнес, укреплению механизмов правовой защиты частной собственности и иностранного капитала.
В ходе форума сторонами были перечислены приоритетные направления для налаживания делового партнерства между предпринимателями двух стран. Также вниманию участников форума были представлены перспективные проектные предложения, разработанные в адресном порядке для дальнейшей проработки с заинтересованными монгольскими представителями бизнеса.
В завершении мероприятия главы делегаций двух стран призвали деловые круги к активному взаимодействию и налаживанию конструктивного диалога для выработки новых «точек роста» двустороннего экономического партнерства.
К сведению: В Узбекистане действуют 4 предприятия с участием монгольского капитала, в том числе 3 – со 100% иностранным капиталом. Сфера их деятельности: шелководство, животноводство, торговля, услуги.