O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi va BMTTDning "Biznesni uyg’unlashgan holda qo'llab-quvvatlash" tashabbusi doirasida Qashqadaryo viloyati tadbirkorlariga texnik qurilmalar topshirildi
COVID-19 pandemiyasining salbiy oqibatlarini yumshatish maqsadida O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi va BMTTD tomonidan kichik biznes sub'ektlariga raqobatbardosh bo'lishga yordam berish, samaradorlikni oshirish va ularning o'sishiga ko'maklashish orqali biznes ko'nikmalarini o'rgatish, maslahat yordami va texnik qurilmalari ko'rinishida texnik yordam ko'rsatishni ichiga qamrab olgan "Biznesni integratsiyalashgan holda qo'llab-quvvatlash" dasturi ishga tushirildi.
Ushbu dastur doirasida tanlov natijasida saralab olingan tadbirkorlar uchun yakka tartibdagi biznes muammolarini hal qilish maqsadida strategik rejalashtirish, marketing, operatsion va moliyaviy menejment yo’nalishlari bo’yicha to'rt haftalik o'quv mashg’ulotlari va konsalting xizmatlari, shuningdek, O'zbekistonlik tajribali mutaxassislar tomonidan shaxsiy murabbiylik tashkil etildi.
Joriy yilning 13 iyun kuni Qarshi shahrida Qashqadaryo viloyati tadbirkorlariga texnik qurilmalarning birinchi qismini topshirish marosimi bo’lib o’tdi. Tadbirda Savdo-sanoat palatasi bo’limi boshlig’i B. Xolboyev, Savdo-sanoat palatasi hududiy boshqarmasi boshlig’i U.Jo’rayev, BMTTD “O’zbekistonda yoshlar bandligiga ko’makashish” loyihasi component menejeri U.Rakhimdjanov, hamkor tashkilotlar vakillari hamda qurilma oluvchi tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Qurilma oluvchilardan biri Mamayunus Allayorov quyidagilarni ta'kidladi:
“BMTTD va Palataning “Biznesni uyg’unlashgan holda qo‘llab-quvvatlash” dasturi haqida eshitib, O‘zbekiston Ko‘zi ojizlar jamiyati Qarshi o‘quv-ishlab chiqarish kombinati nomidan ishtirok etish uchun ariza berdik. Tanlovdan muvaffaqiyatli o'tib, buning natijasida treninglarda qatnashishdik va matraslar tikish uchun bepul jihozlarga ega bo’ldik. Yangi jihozlar olgach, qo‘shimcha 10 kishini ish bilan ta’minlashga muvaffaq bo‘ldik. Dastur tashkilotchilariga yordam uchun rahmat”.
Tadbirkorlarga beg’araz yordam sifatida umumiy qiymati 459 mln so’mga teng 16 dona qurilmalar topshirildi. Ushbu tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish natijasida Qashqadaryo viloyatida jami 33 ta yangi ish o'rinlari yaratildi (ulardan 15 tasi ayollar) va 87 nafar yoshlarga (ulardan 65 tasi ayollar) zamonaviy kasb-hunarlarni o'rganishi hamda tadbirkorlik qobiliyatlarini rivojlantirish imkoniyati yaratiladi.
Ma’lumot uchun:
"Biznesni integratsiyalashgan holda qo'llab-quvvatlash" dasturi O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va BMT Taraqqiyot Dasturining "O'zbekistonda yoshlar bandligiga ko'maklashish" qo'shma loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda. Tashabbusni amalga oshirish uchun qo'shimcha grant mablag'lari Yaponiya hukumati tomonidan ajratildi.
Ushbu tashabbus doirasida qishloq xo'jaligi, novvoyxona, tikuvchilik, qurilish, chiqindilarni qayta ishlash, axborot texnologiyalari va shu kabi sohalarda mamlakatimizning 5 ta viloyatlaridan saralab olingan 43 nafar tadbirkorlariga (Samarqand - 12, Jizzax - 7, Namangan -9, Farg’ona - 9, Qashqadaryo - 6) umumiy qiymati 4 092 919 455 so’mlik jami 478 qurilmalar ko'rinishidagi grant mablag'lari topshirildi.
Ushbu tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish natijasida respublika doirasida 398ta yangi ish o'rinlari yaratildi (ulardan 267 tasi ayollar) va 715 yoshlarga (ulardan 526tasi ayollar) zamonaviy kasb-hunarlarni o'rganishi hamda tadbirkorlik qobiliyatlarini rivojlantirish imkoniyati yaratiladi.

В рамках инициативы ТПП и ПРООН «Интегрированная поддержка бизнеса» предпринимателям из Кашкадарьинской области было вручено оборудование
В целях смягчения негативных последствий пандемии COVID-19, со стороны Торгово-промышленной палаты совместно с ПРООН была запущена программа «Интегрированная поддержка бизнеса», направленная на оказание помощи малым предприятиям в повышении конкурентоспособности, улучшению эффективности и содействие их росту путем предоставления технического содействия в виде обучения бизнес-навыкам, консультативной поддержки и предоставления оборудования.
В рамках этой программы для отобранных в результате конкурса предпринимателей были организованы четырехнедельные тренинги и консалтинговые услуги, а также персональный коучинг со стороны опытных экспертов из Узбекистана для решения индивидуальных бизнес-задач в таких областях как стратегическое планирование, маркетинг, операционный и финансовый менеджмент.
13 июня 2022 года в г. Карши состоялась церемония передачи второй части оборудования предпринимателям Кашкадарьинской области. На мероприятии приняли участие Начальник отдела Торгово-промышленной палаты Б.Холбоев, Начальник территориального управления Торгово-промышленной палаты У.Жураев, Менеджер компонента проекта ПРООН «Содействие занятости молодёжи в Узбекистане» У.Рахимджанов, представители партнерских организаций, а также предприниматели, получающие оборудование.
Один из бенефициаров Мамаюнус Аллаёров отметил:
«Услышав про программу Интегрированной поддержки бизнеса ПРООН и Палаты, мы подали заявление на участие от имени Каршинского учебно-производственного комбината Общества слепых Узбекистана. Успешно прошли отбор, благодаря чему смогли принять участие на тренингах, а также получить бесплатно оборудование для окантовочной сшивки матрасов. С получением нового оборудования мы смогли трудоустроить дополнительно 10 человек. Благодарим за поддержку организаторов программы».
Предпринимателям на безвозмездной основе было передано 16 единиц оборудования на общую сумму 459 млн сум. В результате реализации данных предпринимательских инициатив в Кашкадарьинской области будет дополнительно создано 33 новых рабочих мест, из них 15 для женщин, и 87 представителей молодежи получат возможность обучения современным профессиям и развития навыков предпринимательства, из них 65 для женщин.
Для справки:
Инициатива «Интегрированная поддержка бизнеса» осуществляется в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой и в рамках совместного проекта ПРООН и Министерства занятости и трудовых отношений «Содействие занятости молодежи в Узбекистане». Дополнительные грантовые средства для реализации инициативы предоставлены Правительством Японии.
Всего в рамках данной инициативы предоставлено грантовых средств на общую сумму 4 092 919 455 сумов в виде оборудования в количестве 478 единиц 43 предпринимателям из 5 регионов Узбекистана (Самаркандской (12), Джизакской (7), Наманганской (9), Ферганской (9) и Кашкадарьинской (6) областях) в таких сферах, как сельское хозяйство, производство хлебобулочных изделий, производство швейных изделий, строительство, переработка отходов, информационные технологии и др.
В результате реализации данных предпринимательских инициатив в республике дополнительно создано 398 новых рабочих мест, из них 267 для женщин, и 715 представителей молодежи получат возможность обучения современным профессиям и развития навыков предпринимательства, из них 526 для женщин.