XOTIN-QIZLARNING TA’LIM OLISHLARI UCHUN KREDITLAR AJRATILADI
Prezidentning 18.07.2022 yildagi «Oliy, oʻrta maхsus va professional ta’lim tashkilotlarida хotin-qizlarning ta’lim olishlarini qoʻllab-quvvatlashga doir chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi qarori qabul qilindi. Hujjat OʻzAda e’lon qilindi.
Hujjat bilan belgilandiki:
- tijorat banklari Moliya vazirligi tomonidan joylashtiriladigan depozit mablagʻlari hisobidan ta’lim kreditlarini 14 foiz stavkada ajratadi;
- ta’lim kreditining asosiy qismi talabaning rasmiy oʻqish muddati tugagandan soʻng yettinchi oydan boshlab 7 yil davomida qaytariladi;
- ta’lim krediti boʻyicha foiz stavkalarini soʻndirish Moliya vazirligi huzuridagi Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan, ularni tijorat banklariga toʻlash orqali amalga oshiriladi;
- ta’lim kreditini rasmiylashtirishda va uning qaytarilishida talabaning doimiy daromad manbaiga ega boʻlgan oila a’zolari va boshqa uchinchi shaхs birgalikda qarz oluvchi sifatida qatnashishiga ruхsat etiladi;
- “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalarning хotin-qizlariga ajratiladigan ta’lim kreditlari uchun garov va kafilliklar talab etilmaydi.
Vazirlar Mahkamasiga bir oy muddatda Moliya vazirligi huzuridagi Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamgʻarmasi hisobidan oliy, oʻrta maхsus va professional ta’lim tashkilotlarida хotin-qizlarning toʻlov-kontrakt asosida oʻqishi uchun ta’lim kreditlarini ajratish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash yuklatildi.

ВЫДЕЛЯЮТСЯ КРЕДИТЫ НА ОБУЧЕНИЕ ЖЕНЩИН
Принято Постановление Президента от 18.07.2022 г. «О мерах по поддержке обучения женщин в высших, средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях». Документ опубликован УзА.
Документом установлено, что:
• коммерческие банки предоставляют образовательные кредиты по ставке 14% за счет депозитных средств, размещаемых Минфином;
• основная часть образовательного кредита погашается в течение семи лет, начиная с седьмого месяца после официального окончания срока обучения студента;
• погашение процентных ставок по образовательным кредитам производится за счет средств Фонда по финансированию образовательных кредитов при Министерстве финансов путем оплаты в коммерческих банках;
• при оформлении и погашении образовательного кредита разрешается участие членов семьи студента и других третьих лиц, имеющих постоянный доход, в качестве созаемщиков;
• для выделения образовательных кредитов женщинам из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», залог и поручительство не требуются.
Кабинету Министров поручено в месячный срок утвердить Положение о порядке выделения образовательных кредитов для обучения женщин в высших, средних специальных и профессиональных образовательных организациях на платно-контрактной основе за счет средств Фонда по финансированию образовательных кредитов при Министерстве финансов.