Meva-sabzavot mahsulotlari eksporti soddalashtirildi
Prezidentning 09.11.2022 yildagi “Yakka tartibdagi tadbirkorlarga meva-sabzavot mahsulotlari eksportini amalga oshirishda mulkiy huquqlar daхlsizligini ta’minlash hamda shu munosabat bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining va Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi PQ-417-son qarori qabul qilindi.
Prezidentning 2022 yil 24 avgustdagi "Mulk huquqining daхlsizligini ishonchli himoya qilish, mulkiy munosabatlarga asossiz aralashuvga yoʻl qoʻymaslik, хususiy mulkning kapitallashuv darajasini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi PF-198-son Farmoniga muvofiq:
2022 yil 10 noyabrdan boshlab yakka tartibdagi tadbirkorlarga oldindan toʻlov, ochilgan akkreditiv, rasmiylashtirilgan bank kafolati va eksport shartnomasini siyosiy va tijorat tavakkalchiliklaridan sugʻurta qilish boʻyicha polis mavjud boʻlmasdan meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish huquqi beriladi.

Упрощен экспорт овощей и фруктов
Принято постановление Президента от 09.11.2022 г. №ПП-417 «Об обеспечении неприкосновенности прав собственности индивидуальных предпринимателей при экспорте плодоовощной продукции и внесении в связи с этим изменений и дополнений в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан».
В соответствии с Указом Президента от 24 августа 2022 года №УП-198 «О мерах по надежной защите неприкосновенности права собственности, недопущению необоснованного вмешательства в имущественные отношения, повышению уровня капитализации частной собственности»:
с 10 ноября 2022 года индивидуальным предпринимателям предоставляется право на осуществление экспорта плодоовощной продукции без предварительной оплаты, открытия аккредитива, оформления банковской гарантии и наличия полиса по страхованию экспортного контракта от политических и коммерческих рисков.