Tadbirkorlar uchun qulayliklarni oshirish choralari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoevga tadbirkorlik faoliyatini soddalashtirish bo‘yicha qilinayotgan ishlar haqida axborot berildi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish davlatimiz iqtisodiy siyosatining ustuvor yo‘nalishi. Bu borada yaratilayotgan sharoitlar tufayli ishbilarmonlar ko‘payib bormoqda. Mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotining yarmidan ko‘pi kichik biznes subʼyektlari tomonidan ishlab chiqarilmoqda. Eksportda ham ularning o‘rni yuqori.
Bugungi kunda biznesni tartibga soluvchi 6 mingdan ortiq meʼyoriy-huquqiy va 40 mingta texnik hujjatlar mavjud. Ayrim eski talablar yangi mahsulotlar, texnologiyalar va xizmatlarni joriy etishni qiyinlashtirmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlik faoliyatini davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq, Taraqqiyot strategiyasini “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturidan kelib chiqqan holda, tadbirkorlarning zamonaviy faoliyat yuritishiga to‘sqinlik qilayotgan talablar qayta ko‘rib chiqilib, bir qator yengilliklar joriy qilindi.
Xususan, tadbirkorlikni davlat tomonidan tartibga solish vositalari aniq belgilandi. Bular davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, litsenziyalash va ruxsat berish, texnik tartibga solish, tarif va notarif tartibga solish, majburiy sug‘urta, davlat nazorati, raqobatni himoya qilish, javobgarlik o‘rnatish kabilardir.
Tahlillardan kelib chiqib, ko‘plab tartib-taomillar ham qisqartirildi. Masalan, tadbirkorlik subʼyektining ustav fondi kamaytirilayotganida kreditorlarni yozma ravishda xabardor qilish, elektr energiyasi ortiqcha isteʼmol qilinganida uni uzib qo‘yish, yakka tartibdagi tadbirkor tomonidan yollangan xodimlarni soliq organlarida alohida hisobga qo‘yish kabi jarayonlar ko‘p ovoragarchilikka sabab bo‘layapti. 2023 yil 1 yanvardan bunday majburiy talablar bekor qilinadi.
Shuningdek, tadbirkorlik sohasidagi majburiy talablarning yagona ryestrini joriy qilish mo‘ljallangan. U ikki bosqichda shakllantirilib, 2025 yil 1 iyuldan to‘liq ishga tushiriladi. Bu ryestrga kiritilmagan talablar bo‘yicha tadbirkorga nisbatan javobgarlik belgilash taqiqlanadi.
Prezidentimiz shu yil 22 avgust kuni bo‘lgan tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda sohani raqamlashtirish, hujjatlarni qog‘oz shaklida saqlashni kamaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Ilgari amal qilgan tartibga ko‘ra, yuridik shaxsning ish haqlari va boshqa daromadlari, ular bo‘yicha hisoblangan soliq summalari to‘g‘risidagi hujjatlar 75 yil davomida qog‘oz holida saqlanishi kerak edi. Ular soliq idoralari bazasida borligi uchun, yangi farmon bilan ularni qog‘ozda saqlash bekor qilindi. Shuningdek, tadbirkorlik subʼektlari o‘zlarining ichki buxgalteriya birlamchi hujjatlarini axborot tizimlari orqali tuzganda, ularni qog‘oz shaklida yuritishdan ozod etildi. Bu o‘zgarishlar natijasida 587 mingta korxona qog‘ozbozlikdan qutulib, ishi yengillashadi.

Обсуждены меры по упрощению ведения предпринимательской деятельности
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о проводимой работе по упрощению предпринимательской деятельности.
Развитие предпринимательства является приоритетным направлением экономической политики нашей страны. Благодаря созданным в связи с этим условиям количество предпринимателей увеличивается. Более половины национального валового внутреннего продукта создается субъектами малого предпринимательства. Они имеют высокую долю и в экспорте.
На сегодняшний день существует более 6 тысяч нормативных и 40 тысяч технических документов, упорядочивающих деятельность бизнеса. Некоторые устаревшие требования затрудняют внедрение новых продуктов, технологий и услуг.
Указом Президента Республики Узбекистан “О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности”, исходя из Государственной программой по реализации Стратегии развития в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли», пересмотрены требования, препятствующие деятельности предпринимателей в современных условиях, введен ряд послаблений.
В частности, четко определены средства государственного регулирования предпринимательства. Это государственная регистрация, лицензирование, разрешительные процедуры, техническое, тарифное и нетарифное регулирование, обязательное страхование, государственный контроль, защита конкуренции, установление ответственности.
На основе анализа сокращены многие процедуры. Например, такие процессы, как письменное уведомление кредиторов при уменьшении уставного капитала хозяйствующего субъекта, приостановление подачи электроэнергии при потреблении сверх объемов, постановка работников, нанятых индивидуальными предпринимателями, на отдельный учет в налоговых органах доставляют немало хлопот. Эти обязательные требования будут отменены с 1 января 2023 года.
Также, предусмотрено создание Единого реестра обязательных требований в сфере предпринимательства. Реестр будет формироваться в два этапа и полностью запущен с 1 июля 2025 года. Будет запрещено привлекать предпринимателей к ответственности по требованиям, не включенным в этот реестр.
В ходе открытого диалога с предпринимателями 22 августа текущего года Президент дал поручения по цифровизации и сокращению бумажного документооборота в сфере.
Согласно действовавшему ранее порядку, документы о заработной плате и иных доходах юридического лица, а также исчисленных по ним налогам должны были храниться в бумажной форме в течение 75 лет. Поскольку эти данные имеются и в базе данных налоговых органов, новым указом отменено требование о хранении их в бумажном виде. Также субъекты предпринимательства освобождены от ведения в бумажной форме внутренних первичных документов бухгалтерского учета, если они передаются через информационные системы. В результате этих изменений снизится бюрократическая нагрузка и облегчится работа 587 тысяч предприятий.
Кроме того, с 1 января 2023 года отменяется практика представления в налоговые органы ежеквартальной финансовой отчетности и 9 различных статистических отчетов.
Заслушав информацию ответственных лиц, глава государства поручил организовать эффективное исполнение указа, а также последовательно продолжить работу по упрощению ведения предпринимательской деятельности и созданию в стране максимально комфортной бизнес-среды.