Turkiya-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirishda yangi istiqbollar
Joriy yilning 24 noyabr kuni “Wyndham Tashkent” mehmonxonasida Turkiya Iqtisodiy tadqiqotlar fondi va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan "Turkiya-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirishda yangi istiqbollar" simpoziumi bo‘lib o‘tdi.
Simpoziumning ochilish marosimida, Turkiya Iqtisodiy tadqiqotlar fondi prezidenti Professor Axmet Indjekara, O‘zbekiston Respublikasi Senati Raisining Birinchi O‘rinbosari Sodiq Safoyev, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov, Turk hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA) Koordinatori Jemalettin Tunay, Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Olgan Bekar, Turkiya Savdo vazirining o‘rinbosari Sezay Ucharmak ishtirok etdi.
Davron Vahobov o‘z chiqishlarida, bugungi kunda Turkiya O‘zbekistonning 5ta eng yirik savdo hamkorlaridan biri ekanligini va 2022 yilning yanvar-oktabr oyida O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi tovar aylanmasi 2690,5 mln.dollarni, shu jumladan eksport – 1286,7 mln.doll. (-5,5%), import – 1403,7 mln.doll. (+4,1%) tashkil etganini taʼkidladi.
Turkiya Respublikasi O‘zbekistonning mintaqadagi yirik va muhim iqtisodiy hamkori hisoblanadi. Bugungi kunda Turkiya tadbirkorlari birinchilardan bo‘lib O‘zbekistondagi investitsion loyihalarda ishtirok etmoqda.
2022 yil 1 noyabr holatiga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasida Turkiya sarmoyalari ishtirokida 2 130 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Shundan 811 ta qo‘shma korxona va 1319 ta 100% turk kapitali asosida faoliyat olib borayotgan xorijiy korxonalar.
Ushbu korxonalar faoliyatining asosiy yo‘nalishlari: to‘qimachilik sanoati, savdo, transport va logistika, turli xizmatlar ko‘rsatish, qurilish, mebel ishlab chiqarish va boshqalar.
Mazkur simpoziumdan maqsad – O‘zbekiston va Turkiyaning Iqtisodiy profili va o‘zaro potensial hamkorlik imkoniyatlarini, shu jumladan, ikki mamalakat o‘rtasidagi tashqi savdo istiqbollarini bugungi va kelajakdagi o‘rni va ahamiyatini o‘rganishdan iborat.
Panel sessiyalar doirasida, vazirlik va idoralar mutasaddilari hamda Turkiya va O‘zbekiston tashkilotlari va oliy taʼlim muassasalari vakillari ishtirokida, O‘zbekistonda mehnat erkinligi va rivojlanish istiqbollari, chorvachilik sohasida sunʼiy intellektdan foydalanish, biznes va nodavlat tashkilotlarning mamlakat iqtisodiyotiga qo‘shgan hissasi, kriptovalyutalar va raqamli valyutalarning jahon iqtisodiyoti va savdosiga taʼsiri,  Turkiyaga eksport qilayotgan O‘zbekiston kompaniyalarining muvaffaqiyat tarixi, shuningdek, O‘zbekistonga investitsiya kiritayotgan kompaniyalarning muvaffaqiyati kabi mavzularida taqdimot va maʼruzalar tinglandi.
Shuningdek, simpozium doirasida qishloq xo‘jaligi, qurilish, suv taʼminoti, mebel ishlab chiqarish va yuridik xizmatlar sohasida faoliyat olib boruvchi ishbilarmon doira vakillari o‘rtasida B2B uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Taʼkidlash joizki, bu kabi simpoziumlar ikki mamlakat o‘rtasidagi investitsion muhitni yaxshilashda katta ahamiyatga ega, qolaversa, tadbirkorlar faoliyatiga foydali va yangicha turtki berib, mamlakatimiz iqtisodiyotiga ijobiy taʼsir ko‘rsatadi.

Новые горизонты экономического сотрудничества между Турцией и Узбекистаном
24 ноября этого года в гостинице «Wyndham Tashkent» состоялся симпозиум «Новые горизонты экономического сотрудничества между Турцией и Узбекистаном», организованный Турецким фондом экономических исследований и Торгово-промышленной палатой Узбекистана.
Мероприятие с приветственным словом открыли Президент Турецкого Фонда экономических исследований профессор Ахмет Инджекара, первый заместитель Председателя Сената Республики Узбекистан Садык Сафаев, Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахабов, Координатор Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) Джемалеттин Тунай, Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Узбекистане Олган Бекар, а также Заместитель министра торговли Турции Сезай Учармак.
В своем выступлении Даврон Вахабов отметил, что на сегодняшний день Турция входит в число 5 крупнейших торговых партнеров Узбекистана, также он напомнил, что в январе-октябре 2022 года товарооборот между Узбекистаном и Турцией составил 2690,5 млн долларов, в частности, экспорт – 1286,7 млн ​​долларов (-5,5%), импорт – 1403,7 млн ​​долларов (+4,1%).
Турецкая Республика является крупным и важным экономическим партнером Узбекистана. На сегодняшний день турецкие предприниматели одними из первых участвуют в инвестиционных проектах нашей страны.
По состоянию на 1 ноября 2022 года в Республике Узбекистан действуют 2130 предприятий при участии турецких инвесторов. Из них 811 совместных предприятий и 1319 иностранных предприятий, работающих на основе 100% турецкого капитала.
Основными направлениями деятельности этих предприятий являются: текстильная промышленность, торговля, транспорт и логистика, оказание различных услуг, строительство, производство мебели и другие.
Целью данного симпозиума является изучение экономического профиля Узбекистана и Турции, в частности, потенциальных возможностей для взаимного сотрудничества, включая текущую и будущую роль внешней торговли между двумя странами.
В рамках панельных сессий с участием должностных лиц министерств, ведомств, представителей турецких и узбекских организаций, а также высших учебных заведений, были заслушаны презентации и лекции на такие темы, как свобода труда и перспективы развития в Узбекистане, использование искусственного интеллекта в животноводстве, вклад бизнеса и неправительственных организаций в экономику страны, мировая экономика и торговля криптовалютами и цифровыми валютами, история успеха узбекских компаний экспортирующих в Турцию, а также успех компаний инвестирующих в Узбекистан.
Также в рамках симпозиума были проведены встречи в формате B2B между представителями деловых кругов, работающих в сферах сельского хозяйства, строительства, водоснабжения, производства мебели и юридических услуг.
Следует отметить, что подобные симпозиумы имеют большое значение в улучшении инвестиционного климата между двумя странами, кроме того, они придают новый и полезный импульс деятельности предпринимателей и положительно влияют на экономику нашей страны.