Qirg‘iziston-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashining ikkinchi yig‘ilishi
Joriy yilning 26 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Qirg‘iziston Respublikasiga tashrifi doirasida Bishkek shahrida Qirg‘iziston-O‘zbekiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Biznes-forum doirasida ikki mamlakat Savdo-sanoat palatalari boshchiligida ushbu davlatlar vazirliklari, idoralari va yetakchi sanoat birlashmalari va kompaniyalari ishtirokida Qirg‘iziston-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Qirg‘iziston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi prezidenti T.Sariyev va O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisining o‘rinbosari J.O‘rakov kirish so‘zi bilan ochdi.
O‘zbekiston-Qirg‘iziston ishbilarmonlar kengashi raisining o‘rinbosarlari sifatida O‘zbekiston tomonidan O‘zbekiston tadbirkorlik va sanoat kengashi (UZBIC) raisi Abduqayumov Anvar G‘ayratovich, Qirg‘iziston tomonidan esa Qirg‘izistonning "Agrosooda" (USAID) loyihasi rahbari Qidirbayev Uluk Asankariyevich tayinlandi.
Tadbirda chorvachilik, logistika, yengil sanoat va farmatsevtika sohalaridagi O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va ishbilarmonlik hamkorligini kengaytirishda muhim o‘rin tutadigan masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining o‘rinbosari J.O‘rakov so‘zga chiqib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi faol hamkorlik tufayli Qirg‘iziston va O‘zbekiston ishbilarmon doiralari investitsiya va savdo-iqtisodiy sohalarda qo‘shma hamkorlikni jadal oshirayotganini ta’kidladi.
Uchrashuv chogʻida mehmonlar Qirgʻiziston va Oʻzbekistonning investitsiyaviy salohiyati, shuningdek, ushbu mamlakatlarda biznes yuritish uchun yaratilgan barcha sharoitlar haqidagi taqdimot materiallari bilan tanishtirildi.
Tomonlar barcha yo‘nalishlarda chora-tadbirlarni amalga oshirish, shuningdek, davlatlarimiz o‘rtasidagi hududlararo hamkorlikka alohida e’tibor qaratishga kelishib oldilar. Savdo-sanoat palatalari tomonidan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida muntazam ravishda yirik shartnomalar imzolash va qo‘shma biznes g‘oyalarni amalga oshirish uchun o‘ziga xos platformaga aylanadigan o‘zaro biznes missiyalar, korxonalarga tashriflar, biznes-forumlar va B2B muzokaralarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha yettita memorandum imzolandi:
- Qirgʻiziston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi “Oʻsh viloyati hududiy boʻlimi” muassasasi va Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi oʻrtasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
- Qirg'iziston zargarlar va tadbirkorlar uyushmasi va O'zbekiston "O'zbekzargarsanoati" uyushmasi o'rtasidagi hamkorlik to'g'risida;
- JIA biznes assotsiatsiyasi va O'zbekiston eksportchilar assotsiatsiyasi o'rtasidagi o'zaro anglashuv to'g'risida;
- Qirg'iziston farmatsevtika ittifoqi va O'zbekiston farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi o'rtasidagi hamkorlik to'g'risida;
- Qirgʻiziston Respublikasining “Ekoeksport” MChJ va Oʻzbekiston yaylov xoʻjaliklarini rivojlantirish uyushmasi oʻrtasidagi oʻzaro anglashuv toʻgʻrisida;
- Qirg'iziston turoperatorlari assotsiatsiyasi va O'zbekiston turizm investorlari assotsiatsiyasi o'rtasidagi hamkorlik to'g'risida;

Второе заседание Кыргызско-Узбекского Делового совета
26 января текущего года в ходе визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Кыргызскую Республику состоялся Кыргызско-Узбекский Бизнес-форум в г.Бишкек. В рамках Бизнес-форума Торгово-промышленными палатами двух стран было проведено Второе заседание Кыргызско-Узбекского Делового совета с участием министерств, ведомств и ведущих отраслевых ассоциации и компаний двух стран.
Со вступительным словом выступили Президент Торгово-промышленной палаты Кыргызской Республики Т.Сариев и заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан  Ж.Ураков
Заместителями председателей Узбекско-Кыргызского Делового Совета от узбекской стороны назначены председатель бизнес и промышленного совета Узбекистана (UZBIC) Абдукаюмов Анвар Гайратович, а от кыргызской стороны Руководитель проекта «Агросоода» (USAID) Кыргызстана Кыдырбаев Улук Асанкарыевич.
Ключевыми темами мероприятия стали вопросы по линии животноводства, логистики, легкой промышленности и фармацевтики, которые имеют важную роль в расширении торгово-экономического и делового сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Выступая заместитель председателя ТПП Узбекистана Ж.Ураков отметил, что благодаря активному сотрудничеству между нашими странами деловые круги Киргизии и Узбекистана быстрыми темпами наращивают совместное взаимодействие в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
В ходе Заседания гости были ознакомлены с презентационными материалами об инвестиционном потенциале Кыргизыстана и Узбекистана, а также со всеми условиями для ведения бизнеса в этих странах.
Стороны договорились о ведении деятельности по всем сферам, а также об уделении особого внимания на межрегиональное сотрудничество наших государств. В целях развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничеств Торгово-промышленные палаты запланировали на постоянной основе организовывать взаимные бизнес-миссии, посещения предприятий, бизнес-форумы и переговоры в формате В2В, которые станут уникальными площадками для подписаний крупных контрактов и реализации совместных бизнес-идей.
По итогам заседания Делового совета между Кыргызстаном и Узбекистаном подписано семь меморандумов о сотрудничестве:
• о сотрудничестве между учреждением «Ошское областное отделение» Торгово-промышленной палаты КР и Андижанской территориальной Торгово-промышленной палаты РУз;
• о сотрудничестве между Союзом ювелиров и предпринимателей Кыргызстана и ассоциацией «Узбекзаргарсаноати» Узбекистана;
• о взаимопонимании между бизнес-ассоциацией JIA и Ассоциацией экспортеров Узбекистана;
• о сотрудничестве между Фармацевтическим союзом Кыргызстана и Агентством по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана;
• о взаимопонимании между ОсОО «Экоэкспорт» КР и Ассоциацией по развитию пастбищных хозяйств Узбекистана;
• о сотрудничестве между Ассоциацией туроператоров Кыргызстана и Ассоциацией инвесторов туризма Узбекистана;
• о сотрудничестве между компанией Basalt wool и ОсОО «Фаст групп» на $20 миллионов. между ассоциациями и компаниями двух стран в сферах ювелирных изделий, товарооборота, сельского хозяйства, текстиля и другие.