Poytaxtimizda “O‘zbekiston – Sloveniya” biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
8-fevral kuni Toshkentda “O‘zbekiston – Sloveniya” biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Unda tegishli vazirlik, idoralar, tarmoq birlashmalari rahbarlari va ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 100 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Forumda Oʻzbekiston delegatsiyasiga Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Jamshid Xodjaev, Sloveniya delegatsiyasiga esa Sloveniya Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari — tashqi ishlar vaziri Tanya Fayon boshchilik qildi. Shuningdek, tadbirda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o‘rinbosari Islom Jasimov ham ishtirok etdi.
Delegatsiyalar rahbarlari o‘z qutlov so‘zlarida ikki tomonlama hamkorlikni, jumladan, o‘zaro savdo munosabatlari faollashayotgani, bu borada ishbilarmon doiralarning faol hamkorligi muhim rol o‘ynashini ta’kidladilar.
Islom Jasimov o‘z nutqida O‘zbekiston-Sloveniya munosabatlari savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida izchil rivojlanib borayotganini aytib o‘tdi. Shu bilan birga, tadbirda energetika, ogʻir sanoat, yengil sanoat, qurilish, qishloq xoʻjaligi, logistika va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan 50 dan ortiq Oʻzbekistonning ilgʻor kompaniyalari ishtirok etayotganini va o‘z navbatida, O‘zbekiston ishbilarmon doiralari, Sloveniya bilan hamkorlik qilishga ham alohida e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
O‘tgan yil davomida hajmi qariyb 40 foizga oshgan tashqi savdo aylanmasining ijobiy dinamikasi alohida ta’kidlandi. Bu ko’p jihatdan O‘zbekistonning “GSP+” preferensiyalar tizimining benefitsiari maqomini olishi tufayli mumkin bo‘ldi. Tashqi savdodagi ko‘rsatkichlarni oshirish uchun tomonlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari uchun zarur qo‘shimcha shart-sharoitlarni yaratib berish masalalari bo‘yicha kelishib oldilar. Erishilgan kelishuvlar biznes-forum davomida imzolangan O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasida Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitimda o‘z aksini topdi.
Bundan tashqari, taqdimot va ishbilarmon doiralari vakillari ortasida kechgan muloqotlarda avtomobilsozlik, butlovchi qismlar, metall buyumlar, gidravlik turbinalar, nasoslar, farmatsevtika mahsulotlari birgalikda ishlab chiqarishda sheriklik munosabatlarini o‘rnatish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Chorvachilik, bog‘dorchilik va urug‘chilikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun agrosanoat kompleksini yaratish, shuningdek, Sloveniyaning Mercator Group yirik savdo tarmog‘i filialining O‘zbekistonda faoliyatini tashkil etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, mustahkam ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish, qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishda tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdilar.
Forum “B2B” va “G2B” muzokaralari sessiyasi bilan davom etdi, unda tomonlar yangi investitsiyaviy loyihalarni ishlab chiqish hamda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yangi darajaga chiqarish va rivojlantirishga qaratilgan mustahkam savdo aloqalarini o‘rnatish yuzasidan fikr va takliflar almashdilar.

В Ташкенте состоялся бизнес-форум «Узбекистан – Словения»
8 февраля в Ташкенте состоялся бизнес-форум «Узбекистан – Словения» с участием руководителей ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений и более 100 представителей деловых сообществ двух стран.
Узбекскую делегацию на Форуме возглавил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, а словенскую - заместитель Премьер-министра Республики Словения – министр иностранных дел Таня Файон. Также на мероприятии принял участие первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Жасимов.
Выступая с приветственной речью, главы делегаций отметили своевременность активизации двустороннего сотрудничества, в том числе во взаимной торговле, и ведущую роль активного взаимодействия бизнес-кругов в данном контексте.
Ислам Жасимов в своём выступлении отметил что Узбекско-словенские отношения последовательно развиваются во всех сферах торгово-экономического, инвестиционного и культурного сотрудничества. Вместе с тем, он сообщил что на мероприятии участвуют более 50 передовых узбекских компаний, занятых в таких сферах как энергетика, тяжелая промышленность, легкая промышленность, строительство, сельское хозяйство, логистика и другие. Также он отметил, что деловые круги Узбекистана, в свою очередь уделяют особое внимание сотрудничеству с партнерами в Словении.
Подчеркнута положительная динамика внешнеторгового оборота, объем которого за последний год увеличился почти на 40%. Это стало возможным во многом благодаря получению Узбекистаном статуса бенефициара Всеобщей системы преференций «GSP+». Для увеличения показателей во внешней торговле стороны согласовали вопросы предоставления необходимых дополнительных условий для деловых кругов двух стран. Договоренности скреплены подписанным в ходе нынешнего бизнес-форума Соглашением об экономическом сотрудничестве между Узбекистаном и Словенией.
Кроме того, в ходе презентаций и диалогов деловых кругов были рассмотрены перспективы налаживания партнерства в автомобильной промышленности, выпуске комплектующих, металлической продукции, гидротурбин, насосов и совместном производстве фармацевтических препаратов. Обсуждены возможности создания агропромышленного комплекса для реализации совместных проектов по развитию животноводства, садоводства и семеноводства, а также организации деятельности филиала крупной словенской розничной торговой сети Mercator Group в Узбекистане.
В завершении мероприятия участники выразили приверженность дальнейшему укреплению экономического сотрудничества между Узбекистаном и Словенией, установлению прочных деловых контактов и обеспечению всесторонней поддержки предпринимателям в реализации совместных проектов и инициатив.
Форум продолжился сессией «B2B» и «B2G» переговоров, в ходе которых стороны смогли обменяться мнениями и предложениями в контексте разработки новых инвестиционных проектов и налаживании тесных торговых отношений, что призвано вывести сотрудничество между нашими странами на новый уровень практического взаимодействия.