Misrning yetakchi kompaniyalari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Oʻzbekiston SSP raisi Misrga tashrifi doirasida 14-fevral kuni Investitsiyalar va erkin zonalar bosh boshqarmasi (GAFI) direktori Xossam Xeyba bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Shuningdek, Misr ishbilarmonlar uyushmasi (EBA) boshqaruvi raisi Ali Helmi Eissa bilan uchrashuv tashkil etildi.
Ikki davlat ishbilarmon doiralari oʻrtasida B2B formatida uchrashuvlar oʻtkazish va Oʻzbekiston-Misr biznes-forumidagi ishtiroki masalalari muhokama qilindi.
GAFI Misrda investitsiyalarni tartibga solish va ragʻbatlantirish bilan shugʻullanadigan asosiy davlat organi hisoblanadi. Boshqarma xorijiy investitsiyalar va reinvestitsiyalarni jalb qilish uchun Misrning potensial tarmoqlarini ragʻbatlantirish vazifasini bajaradi.
EBA 1975-yilda tashkil etilgan va nodavlat notijorat tashkilot boʻlib, Misrning mahsuldorligi va samarali milliy iqtisodiy hamda ijtimoiy rivojlanishini ragʻbatlantirish uchun xususiy misrlik tadbirkorlarni birlashtiradi.

Состоялись встречи с руководством ведущих компаний Египта
14 февраля в ходе визита председателя ТПП Узбекистана в Египет проведена встреча с генеральным директором Главного управления по инвестициям и свободным зонам Египта (GAFI) Хоссамом Хейба.
Вместе с тем, организованна встреча с Председателем правления Ассоциации предпринимателей Египта (EBA) Али Хельми Эйсса.
Были осуждены вопросы проведения двухсторонних встреч в формате В2В между деловыми кругами двух стран и их участие в работе Узбекско-Египетского бизнес-форума.
GAFI является основным государственным органом, занимающимся регулированием и содействием инвестициям в Египте. Продвижение потенциальных секторов Египта для привлечения иностранных инвестиций, реинвестирования.
EBA была основана в 1975 году и является неправительственной, некоммерческой организацией, которая стремится объединить усилия частных египетских бизнесменов в целях содействия производительности и эффективному национальному экономическому и социальному развитию Египта.