Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan kompensatsiya va kafillik taqdim etish shartlari o‘zgarmoqda
Prezident tomonidan 25.03.2023 yildagi “Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi faoliyati takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi PF-43-son Farmon imzolandi.
Hujjatga muvofiq:
Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) tomonidan kichik tadbirkorlik subʼektlari loyihalariga tijorat banklarining milliy valyutada ajratiladigan, qiymati 5 mlrd so‘mdan, foiz stavkasi Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravaridan oshmagan kredit (lizing)lari bo‘yicha:
• 1-3 toifadagi tuman (shahar)larda joylashgan kichik tadbirkorlik subʼektlari loyihalari bo‘yicha foiz stavkasining asosiy stavkadan oshgan, biroq Markaziy bank asosiy stavkasining 30 % ko‘p bo‘lmagan qismini;
• 4-5 toifadagi tuman (shahar)larda joylashgan kichik tadbirkorlik subʼektlari loyihalari bo‘yicha foiz stavkasining asosiy stavkadan oshgan, biroq Markaziy bank asosiy stavkasining 40 % ko‘p bo‘lmagan qismini qoplash uchun uch yil muddatgacha kompensatsiya taqdim etiladi.
Farg‘ona viloyati So‘x tumanida ro‘yxatga olingan va faoliyat yuritayotgan kichik tadbirkorlik subʼektlari loyihalariga tijorat banklarining milliy valyutada ajratiladigan, qiymati 10 mlrd so‘mdan, foiz stavkasi Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravaridan oshmagan kredit (lizing)lari bo‘yicha foiz stavkasining 10 foizlik punktidan yuqori qismini qoplash uchun 3 yil muddatgacha kompensatsiya taqdim etiladi.
Maʼlumot uchun: kompensatsiya «2+1” tamoyili asosida avval kredit (lizing)ning dastlabki ikki yiliga taqdim etiladi, tadbirkorlar tomonidan biznes-rejada ko‘zda tutilgan mahsulot (xizmat)larni sotish hamda ish o‘rinlari yaratish ko‘rsatkichlari to‘liq bajarilgan taqdirda, qo‘shimcha bir yilga uzaytiriladi.
Shuningdek Jamg‘arma tomonidan tijorat banklari kredit (lizing)lariga kafillik:
• 1-3 toifadagi tuman (shahar)larda joylashgan kichik tadbirkorlik subʼektlari loyihalariga ajratiladigan kredit summasining 50 foizigacha (50 foizi ham kiradi), biroq umumiy qiymati 2,5 mlrd so‘mdan oshmagan miqdorda;
• 4-5 toifadagi tuman (shahar)larda joylashgan kichik tadbirkorlik subʼektlari loyihalariga ajratiladigan kredit summasining 75 foizigacha (75 foizi ham kiradi), biroq umumiy qiymati 2,5 milliard so‘mdan oshmagan miqdorda taqdim etiladi.
Maʼlumot uchun: «aʼlo» kredit tarixiga ega bo‘lgan kichik tadbirkorlik subʼektlariga, ular avval olgan kreditlari bo‘yicha Jamg‘arma kafilligidan foydalanayotgan bo‘lishidan qatʼiy nazar qo‘shimcha kreditlar bo‘yicha belgilangan umumiy miqdor va shartlar doirasida kafilliklar taqdim etiladi.

Изменены условия предоставления компенсаций и поручительств госфонда поддержки предпринимательской деятельности
Президент подписал Указ от 25.03.2023 г. №УП-43 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием деятельности Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности».
В соответствии с документом:
Госфондом поддержки предпринимательской деятельности (далее – Фонд) предоставляется компенсация на срок до 3 лет по кредитам (лизингам) коммерческих банков, выделяемых в нацвалюте на проекты субъектов малого предпринимательства в размере не более 5 млрд сум. с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера основной ставки ЦБ для покрытия:
- части процентной ставки, превышающей основную ставку, но не более 30% основной ставки ЦБ – по проектам субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 1-3 категории;
- части процентной ставки, превышающей основную ставку, но не более 40% основной ставки ЦБ – по проектам субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 4-5 категории.
В целях покрытия части, превышающей 10 процентных пунктов процентной ставки по кредитам (лизингам) коммерческих банков, выделяемым в национальной валюте на проекты субъектов малого предпринимательства, зарегистрированных и осуществляющих деятельность в Сохском районе Ферганской области, в размере не более 10 млрд сум. с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера основной ставки ЦБ, предоставляется компенсация на срок до 3 лет.
Справочно: компенсация предоставляется по принципу «2+1» первоначально на первые 2 года кредита (лизинга). При полном выполнении предпринимателями показателей реализации продукции (услуг) и создания рабочих мест, предусмотренных бизнес-планом, компенсация продлевается дополнительно еще на 1 год.
Также Фондом предоставляется поручительство по кредитам (лизингам) коммерческих банков:
- в размере до 50% (включительно) суммы кредитов, выделяемых на проекты субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 1-3 категории, общая сумма которых не превышает 2,5 млрд сум.;
- в размере до 75 процентов (включительно) суммы кредитов, выделяемых на проекты субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 4-5 категории, общая сумма которых не превышает 2,5 млрд сум.
Справочно: Субъектам малого предпринимательства, имеющим отличную кредитную историю, предоставляется поручительство по дополнительным кредитам в рамках определенных общего размера и условий независимо от используемых ими поручительств Фонда по ранее полученным кредитам.