O‘zbekiston – Xitoy o‘rtasida savdo aloqalarini kengaytirishga bag‘ishlangan biznes muloqot
Joriy yilning 4 aprel kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi ko‘magida O‘zbekiston va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirish istiqbollariga qaratilgan ishbilarmon doiralari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada Xitoyning Ninbo shahrining Syanshan tumani maʼmuriyati delegatsiyasi va Syanshan tumanidagi turli sohalardagi 10 ta Xitoy kompaniyasi vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston tomonidan Xitoyning Syanshan tumani korxonalari bilan o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga tayyor 80 dan ortiq tadbirkorlik subʼekti qatnashdi.
Tadbir davomida Xitoy tomoni Syanshan tumanining iqtisodiy salohiyati hamda O‘zbekiston korxonalari bilan qurilish materiallari ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi, shuningdek, oziq-ovqat, to‘qimachilik, elektrotexnika, plastik va kimyo sanoati korxonalari bilan ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlariga bag‘ishlangan taqdimotlar o‘tkazdi.
Taʼkidlash joizki, Syanshan Xitoyning eng ilg‘or 100 tumanidan biri hisoblanadi. Tumanda mahsulotlarning keng assortimenti hamda qayta ishlash va ishlab chiqarish imkoniyatlariga ega bo‘lgan ko‘plab kuchli korxonalari mavjud.
So‘nggi yillarda Xitoy O‘zbekistonning yetakchi tashqi savdo sherigi bo‘lib kelmoqda. 2022-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilga nisbatan 1,2 baravar ko‘payib, 8,9 milliard dollardan oshdi.
Tadbir o‘zaro tovar ayirboshlashni faollashtirish, O‘zbekistondan Xitoyga mahsulot eksporti hajmini oshirish, shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi texnologik hamkorlikni kengaytirish maqsadida tashkil etildi.
Ushbu tadbirda ishtirokchilar savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida Xitoy kompaniyalari faoliyati bilan to‘liq tanishish, shuningdek, tomonlar o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash istiqbollarini muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldilar.
Tadbir yakunida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasida "B2B" formatida muzokaralar bo‘lib o‘tdi, bu esa o‘z navbatida kichik va xususiy tadbirkorlik sohasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, kelgusida o‘zaro manfaatli savdo bitimlari va shartnomalarini tuzish uchun qo‘shimcha omil bo‘lib xizmat qiladi.

Бизнес-диалог посвященный расширению торговых отношений между Узбекистаном и Китаем
4 апреля этого года в при поддержке Торгово-промышленной палаты Узбекистана состоялась бизнес встреча, посвященная перспективам развития торгово-экономических отношений Узбекистана с Китайской Народной Республикой.
В конференции приняла участие делегация администрации округа Сяншань города Нинбо Китая и представители 10 китайских компаний указанного района, представляющих различные отрасли промышленности округа Сяншань.
С узбекской стороны приняли участие более 80 субъектов предпринимательства, готовых к расширению взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества с предприятиями округа Сяншань.
В ходе мероприятия китайская сторона провела презентацию об экономическом потенциале округа Сяншань Китая и возможностях расширения двухстороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с предприятиями Узбекистана в таких сферах, как производство строительных материалов, сельское хозяйство, а также пищевая, текстильная, электротехническая, пластмассовая и химическая промышленность.
Необходимо отметить, что Сяншань входит в число 100 лучших округов Китая. В округе имеется большое количество перерабатывающих и производственных предприятий с широким ассортиментом продукции и мощными перерабатывающими и производственными возможностями.
За последние годы Китай является ведущим внешнеторговым партнером Узбекистана. По итогам 2022 года объем взаимного товарооборота между Узбекистаном и Китаем достиг более 8,9 млрд.долларов, по сравнению с прошлым годом выросло 1,2 раза.
Мероприятие организовано в целях активизации взаимного товарооборота, увеличения объема экспорта продукции из Узбекистана в Китай, а также расширения технологического сотрудничества между двумя странами.
На мероприятии участники получили возможность всесторонне ознакомиться с деятельностью китайских компаний с целью дальнейшего расширения торгово-экономического сотрудничества, а также обсудить возможности и перспективы укрепления деловых связей между сторонами.
По итогам мероприятия также состоялись встречи в формате «B2B» с участием представителей деловых кругов двух стран, которые послужат дополнительным стимулом для развития сотрудничества в сфере малого и частного бизнеса, а также последующего заключения взаимовыгодных торговых соглашений и контрактов.