Savdo qoidalarini buzganlik uchun javobgarlikni yumshatish rejalashtirilmoqda
"Tadbirkorlik subyektlari tomonidan savdo yoki xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlik maʼmuriy yurisdiksiyaga o‘tkazilayotganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi muhokamaga qo‘yildi.
Loyihaga muvofiq, savdo va xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlikni bekor qilish rejalashtirilmoqda.
Shu bilan birga, savdo va xizmat ko‘rsatish qoidalarini juda ko‘p miqdorda (BHMning 500 baravari) buzganlik uchun maʼmuriy javobgarlik o‘rnatish taklif etilmoqda.

Наказание за нарушение правил торговли планируют смягчить
На обсуждение вынесен проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с переводом уголовной ответственности за нарушение правил торговли или оказания услуг в административную юрисдикцию».
В соответствии с проектом предполагается исключение уголовной ответственности за нарушение правил торговли или оказания услуг.
Вместе с тем предлагается установить административную ответственность за нарушение правил торговли или оказания услуг в особо крупном размере (от 500 БРВ и выше).