Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun dala chetlari o‘zlashtiriladi
Prezidentning 12.04.2023 yildagi “Qishloq xo‘jaligi korxonalari dala chetlaridagi yer maydonlarida mahsulot yetishtirish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida xizmatlar ko‘rsatish agentligiga fermer xo‘jaliklarining dala chetlarini o‘zlashtirish, ularda mahsulotlar yetishtirish va yetishtirilgan mahsulotlarning ishonchli xaridini tashkil qilish vazifasi yuklatildi.
Agentlikka Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti va Akademik M.Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti biriktirildi. Ularga quyidagi vazifalar yuklatildi:
• fermer xo‘jaliklarining dala chetlaridan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha ilmiy asoslarni ishlab chiqish, sabzavot, poliz va kartoshka ekinlari seleksiyasi yutuqlarini har bir hududning iqlim sharoitlaridan kelib chiqib qo‘llash;
• fermer xo‘jaliklarining dala chetlarida qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish, hosilini saqlash, ularni kasallik va zararkunandalardan himoya qilishning samarali, uyg‘unlashgan innovatsion uslublarini joriy qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish hamda har bir tumanda seminar va treninglar o‘tkazib borish.
Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasiga 2023 yilda ajratilishi ko‘zda tutilgan 400 mlrd so‘m budjet ssudasi hisobidan 100 mlrd so‘m yillik 10% stavkada quyidagi maqsadlar uchun sarflanadi:
• dala chetini o‘zlashtirish va mahsulot yetishtirish uchun zarur bo‘lgan urug‘, ko‘chatlar, mineral o‘g‘itlar, kimyoviy preparatlar, moddiy-texnik resurslar bilan taʼminlash;
• suv bilan taʼminlash uchun nasos va quvurlarni o‘rnatishga qarz shartnomasi asosida, naqd pul shaklida qishloq xo‘jaligi korxonalari va dala cheti yer egalariga 6 oygacha imtiyozli davr bilan 12 oy muddatga yillik 14% stavkada qarz ajratish.
Bunda, berilayotgan qarz mablag‘lari olinayotgan daromadning 50 foizidan oshib ketishi mumkin emas.
Hujjat bilan fermer xo‘jaliklarining dala chetida ekiladigan ekin va yetishtiriladigan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, boqiladigan parranda va asalari uyalari hamda sovitkichli omborxona va quritish uskunalarini joylashtirish bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlar ham tasdiqlandi.

Для выращивания сельхозпродукции освоят края полей
Принято Постановление Президента от 12.04.2023 г. «О мерах по совершенствованию системы выращивания продукции на земельных площадях по краям полей сельскохозяйственных предприятий».
На Агентство по оказанию услуг в сельском хозяйстве при Минсельхозе возложена задача по освоению земель по краям полей фермерских хозяйств, выращиванию на них продукции и организации ее гарантированной закупки.
За Агентством закреплены Научно-исследовательский институт овощебахчевых культур и картофеля и Научно-исследовательский институт садоводства, виноградарства и виноделия им. академика М. Мирзаева. На них возложены задачи:
• разработка научных основ повышения эффективности использования земель по краям полей фермерских хозяйств, применение достижений селекции овощебахчевых культур и картофеля исходя из климатических условий каждого региона;
• разработка предложений по внедрению эффективных, комбинированных инновационных методов выращивания, сохранения урожая, защиты от болезней и вредителей сельхозкультур по краям полей фермерских хозяйств, а также регулярное проведение семинаров и тренингов в каждом районе.
Из 400 млрд сум. бюджетной ссуды, выделение которой предусмотрено в 2023 году Фонду развития садоводства и тепличного хозяйства, 100 млрд сум. будет выделено по ставке 10% годовых на:
• обеспечение семенами, саженцами, минеральными удобрениями, химическими препаратами и материально-техническими ресурсами, необходимыми для освоения и выращивания продукции по краям полей;
• выделение сельхозпредприятиям и владельцам земель по краям полей займа на срок 12 месяцев, включая льготный период до 6 месяцев, по ставке 14% годовых в форме наличных денежных средств на основании договора займа на установку насосов и труб для обеспечения водой.
При этом выделяемые заемные средства не могут превышать 50% получаемого дохода.
Документом также утверждены прогнозные показатели размещения по краям полей фермерских хозяйств посевов и выращиваемой сель­скохозяйственной продукции, разводимой птицы и пчелиных ульев, а также холодильных хранилищ и сушильного оборудования.