O‘zbekiston – Xitoy savdo-iqtisodiy munosabatlari muhokama qilindi
Joriy yilning 18-aprel kuni Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi oʻrinbosari M.Adilov va Xitoyning “Hubei Fuxing Technology Co., Ltd.” kompaniyasi vakillari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Xorijiy kompaniya vakillari Oʻzbekistonning investitsiyaviy salohiyati, xususan, taʼlim, xizmat koʻrsatish va turar joy majmualari qurilishi sohalariga qiziqish bildirdi. Oʻz navbatida, M.Adilov respublikamizdagi sanoat zonalari faoliyati, shuningdek, mamlakatda xorijiy korxonalarga berilayotgan imtiyozlar haqida batafsil maʼlumot berdi.
Xitoy kompaniyasi vakillari O‘zbekiston bank tizimiga, shuningdek, O‘zbekistonda xorijiy banklarni ochish imkoniyatlariga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha tomonlar investitsiya loyihalari, shuningdek, Xitoy biznesining Oʻzbekistonda tatbiq etilishini koʻrib chiqish maqsadida ikkinchi uchrashuv oʻtkazish masalalarini muhokama qildi.

Обсуждены торгово-экономические отношения между Узбекистаном и Китаем
18 апреля т.г состоялась встреча заместителя председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана М.Адилова с представителями китайской компании «Hubei Fuxing Technology Co., Ltd.».
Представители иностранной компании проявили интерес к инвестиционному потенциалу Узбекистана, в частности, в сферах образования, оказания услуг и строительства жилых комплексов. В свою очередь заместителем председателя была дана подробная информация о деятельности промышленных зон Узбекистана, а также о предоставляемых льготах для иностранных предприятий.
Также компания интересовалась банковской системой Узбекистана, а также возможностях открытия иностранных банков на территории Узбекистана.
По итогам встречи стороны обговорили повторную встречу в целях обсуждения проектов по инвестированию, а также реализации китайского бизнеса в Узбекистане.