O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari mustahkamlanmoqda
Joriy yilning 19 aprel kuni Toshkent shahrida Xitoy Xalq Respublikasining “Shandong Port Group” kompaniyasi rahbariyati boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida O‘zbekiston va Xitoy ishbilarmon doiralari o‘rtasida transport-logistika sohasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tadbir O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi ko‘magida Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi va “Shandong Port Group” kompaniyasi tomonidan tashkil etildi.
Tadbirda Shandun provinsiyasining yirik portlari rahbarlari, Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston xalqaro avtomobilda tashuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston iqtisodiyot assambleyasi, Toshkent shahar hokimligi va boshqa tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida “Shandong Port Group” kompaniyasining Xitoyning Shandon viloyatidagi dengiz portlari salohiyati to'g'risida yurtimiz tadbirkorlari uchun taqdimot bo'lib o'tdi.
Shandun port guruhi 2019 yil avgust oyida Shandun provinsiyasining asosiy portlari: Sindao, Jichjao, Yantay i gruppы portov Boxay port guruhini birlashtirish orqali tashkil etilgan. Xolding 12 biznes segmentida faoliyat yuritadi: yuk tashish, savdo, logistika, ilmiy-texnik taraqqiyot, asbob-uskunalar ishlab chiqarish, xorijda rivojlanish, investitsiyalarni boshqarish, port qurilishi, shahar va sanoat integratsiyasi, kruizlar, madaniyat va turizm, kasb-hunar taʼlim i va sog‘liqni saqlash.
2022-yil oxirida guruh terminallarining o‘tkazish quvvati 1,6 milliard tonna yukga yetdi, konteynerlarni tashish hajmi esa 37 million TEU dan oshdi. Kompaniyaning 21 ta yirik port hududi, 360 ta ishlab chiqarish joylari va 320 dan ortiq konteyner tashish yo‘nalishlari mavjud. Bosh qarorgohi Sindao shahrida joylashgan bo‘lib, guruh xodimlari soni 60 ming kishidan oshadi.
Tadbirda O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati va tadbirkorlik faoliyati uchun yaratilgan keng imkoniyatlar, iqtisodiy erkinlik yaratish va tadbirkorlikni huquqiy qo‘llab-quvvatlash borasidagi islohotlar, respublikamizning turizm salohiyati, logistika va transport sohalarida Xitoy bilan hamkorlik istiqbollari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Shuningdek, forum ishtirokchilari eʼtiboriga Shandun portlari va O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati to‘g‘risida taqdimot va videoroliklar namoyish etildi.
Bundan tashqari, biznes-forum doirasida B2B muzokaralari ham bo‘lib o‘tdi, unda tadbirkor va investorlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish, manfaatlar kesishgan nuqtalarni topish va logistika sohasida yangi istiqbolli loyihalarni muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldi.
Taʼkidlash joizki, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi tashqi savdo aylanmasi 2017-yilda 4,8 milliard AQSH dollarini tashkil etgan bo‘lsa, 2022-yilda 8,9 milliard AQSH dollariga yetdi va shu orqali 185 foizga o‘sdi. Jumladan, eksport hajmi 23,4 foizni, import hajmi esa 134,7 foizni tashkil etdi.

Деловые связи между Узбекистаном и Китаем укрепляются
19 апреля т.г. в рамках визита в нашу страну делегации во главе с руководителем компании “Shandong Port Group” Китайской Народной Республики, в Ташкенте cостоялась встреча деловых кругов Узбекистана и Китая, направленная на развитие сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
Организаторами мероприятия выступают Посольство Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан и компания “Shandong Port Group” при содействии Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
В мероприятии приняли участие руководители крупнейших портов провинции Шаньдун, представители Посольства Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан, Торгово-промышленной палаты Узбекистана, Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Узбекистана, Ассамблеи Экономики Узбекистана, хокимията Ташкента и других организаций.
На мероприятии для предпринимателей нашей страны состоялась презентация компании “Shandong Port Group” о потенциале морских портов китайского региона Шаньдун.
Шаньдунская портовая группа была создана в августе 2019 года путем объединения основных портов провинции Шаньдун: Циндао, Жичжао, Яньтай и группы портов Бохайского залива. Холдинг работает в 12 сегментах бизнеса: судоходство, торговля, логистика, научно-технические разработки, производство оборудования, зарубежное развитие, инвестиционное управление, строительство портов, интеграция города и промышленности, круизы, культура и туризм, профессиональное образование и здравоохранение.
По итогам 2022 года пропускная способность терминалов группы достигла 1,6 млрд тонн грузов, мощности по перевалке контейнеров превысили 37 млн TEU. У компании есть 21 крупный портовый район, более 360 производственных причалов и более 320 маршрутов контейнерных перевозок. Штаб-квартира расположена в Циндао, численность сотрудников группы превышает 60 тыс. человек.
В ходе мероприятия была представлена подробная информация о широких возможностях, созданных для предпринимательской и инвестиционной деятельности в Узбекистане, реформах по созданию экономической свободы и правового обеспечения предпринимательства, туристическом потенциале нашей республики и перспективах сотрудничества с Китаем в логистической и транспортной сферах.
Также вниманию участников форума были представлены презентации и видеоролики о Шаньдунских портах и об инвестиционном потенциале Узбекистана.
Кроме того, в рамках программы бизнес-форума также состоялись B2B переговоры, в ходе которых предприниматели и инвесторы смогли наладить прямые связи, найти точки пересечения интересов и обсудить новые перспективные проекты в логистическом секторе.
Стоит отметить, что внешнеторговый оборот между Узбекистаном и Китаем составил 4,8 млрд. долл. США в 2017 г. и достиг 8,9 млрд. долл. США в 2022 году, увеличившись тем самым на 185%. В частности, прирост экспорта составил 23,4%, а импорта 134,7%.