Oʻzbekiston SSP delegatsiyasining Leyptsig ishbilarmon doiralari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi delegatsiyasi uchun Germaniyaning Leypsig shahri Savdo-sanoat palatasi tomonidan ishbilarmon doiralar ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Leypsig Germaniyaning sanoat markazi hisoblanadi. Bu yerda BMW, Volkswagen va Porsche 3 ta asosiy zavodidan tashqari yana 760 ta korxona mavjud. Korxonalarning asosiy yoʻnalishlari bu mashinasozlik, logistika, sogʻliqni saqlash, energetika, ijodiy iqtisodiyot va boshqalar.
Uchrashuvda Oʻzbekiston delegatsiyasi nemis tadbirkorlarini Savdo-sanoat palatasi faoliyati, mamlakatimiz iqtisodiy salohiyati va investitsiyaviy muhiti bilan yaqindan tanishtirdi.
Shu bilan birga, nemis tadbirkorlari potensial hamkorlarni izlash boʻyicha hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga qiziqish bildirdi.
Leypsig Savdo-sanoat palatasi vakillari hamkorlik yoʻnalishlari, jumladan, Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi aʼzolariga rahbarlik lavozimlari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish, shuningdek, maslahat xizmatlarini koʻrsatish boʻyicha qator takliflarni ilgari surdi.
Uchrashuv yakunida Germaniya tomoniga hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalalarini batafsilroq muhokama qilish uchun Berlin shahrida boʻlib oʻtadigan biznes-forumda ishtirok etish taklif qilindi.

Состоялась встреча делегации ТПП Узбекистана с деловыми кругами Лейпцига
Торгово-промышленная палата Лейпцига (Германия) организовала встречу с участием деловых кругов Лейпцига для делегации Торгово-промышленной палаты Узбекистана в рамках визита в Германию по проекту “Институциональное развитие ТПП”.
Лейпциг является центром индустриальной сферы Германии. Помимо 3 основных заводов BMW, Volkswagen и Porsche, действуют еще 760 предприятий. Основные направления предприятий, это машиностроение, логистика, здравоохранение, энергетика, креативная экономика и пр.
В ходе встречи делегация Узбекистана ознакомила предпринимателей Германии с деятельностью ТПП Узбекистана, а также о потенциале и инвестиционном климате страны.
Вместе с тем, со стороны предпринимателей Германии была проявлена заинтересованность в установлении сотрудничества для поиска потенциальных партнеров.
Представители ТПП Лейпцига выдвинули ряд предложений по направлениям сотрудничества, в том числе в организации курсов по повышению квалификации для руководящих должностей членов ТПП Узбекистана, а также оказание консалтинговых услуг при инвестировании в предприятия Германии.
По итогам встречи, немецкая сторона была приглашена для участия в предстоящем бизнес-форуме в г.Берлин, для более детального обсуждения вопросов установления сотрудничества.