O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar mustahkamlanmoqda
O'zbekiston-Germaniya biznes-forumiga tashrif doirasida Arton va Wehrhahn Gmbh kompaniyalari O‘zbekistonda avtoklavlangan gazobeton ishlab chiqarish bo‘yicha ikkita yangi zavod uchun Germaniya ishlab chiqarish liniyalarini yetkazib berish bo‘yicha shartnomani imzoladilar.
Joriy yilning 2-may kuni O‘zbekistonning Berlindagi elchixonasida Arton hamda Wehrhahn GmbH vakillari uchrashishdi, unda ishlab chiqarish liniyasini yetkazib berish 2023-yilda, ishga tushirilishi esa 2024-yil oxiriga mo‘ljallangan Urganch hamda Andijon shaharlaridagi avtoklavlangan gazbeton ishlab chiqaruvchi ikkita yangi zavod uchun Germaniya ishlab chiqarish liniyalarini yetkazib berish bo’yicha shartnoma imzolandi. Shuningdek, kompaniya vakillari 2024-2025-yillarda Navoiy hamda Termiz shaharlarida ikkita yangi zavod qurish, ishlab chiqarish liniyasini yetkazib berish va zavodlarni ishga tushirish bo‘yicha memorandumni ham imzoladilar.
Andijon shahridagi zavodning ishlab chiqarish quvvati yiliga 600 000 m3ni, Urganch shahrida 300 000 m3ni, umumiy qiymati esa 46 million yevroni tashkil etdi. Termiz hamda Navoiy shaharlaridagi gazobeton ishlab chiqaruvchi yangi zavodlar ham Germaniya ishlab chiqarish liniyalari bilan jihozlanadi.
Termiz shahrida yiliga 300 000 m3 ishlab chiqarish quvvatiga ega bo’lgan gazbeton zavodi, Navoiy shahrida esa yiliga 600 000 m3 ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan gazbeton zavodi hamda 2 250 000 m2 fibrosement panellari zavodi quriladi. Memorandumning umumiy qiymati 75 million yevroni tashkil qildi.
Memorandumni imzolashda kompaniyalarning bosh rahbarlari ishtirok etishdi: Wehrhahn Gmbh prezidenti janob Dr. Klaus Boneman va Arton kompaniyalar guruhi bosh direktori janob Aripov Z.Z. Mazkur shartnoma O‘zbekiston hamda Germaniya o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, O‘zbekistonda ishlab chiqarish sanoatini rivojlantirishga ham xizmat qilmoqda.

Экономические связи между Узбекистаном и Германией укрепляются
В рамках узбекско-германского бизнес-форума, компании Arton и Wehrhahn Gmbh заключили контракт на поставку немецких производственных линий для двух новых заводов по производству автоклавного газобетона в Узбекистане.
В посольстве Узбекистана в Берлине 2 мая текущего года прошла встреча представителей Arton и Wehrhahn GmbH, на которой был заключен контракт на поставку немецких производственных линий для двух новых заводов по производству автоклавного газобетона в городах Ургенч и Андижан, поставка производственной линии которой осуществится в 2023 году, а запуск планируется к концу 2024 года. Представители компаний также подписали меморандум о намерениях на строительство двух новых заводов в городах Навои и Термез, с поставкой производственной линии и запуском заводов в 2024-2025 гг.
Производственная мощность завода в городе Андижан составит 600 000 м3 в год, а также 300 000 м3 в городе Ургенч, с общей стоимостью 46 миллионов евро. Новые заводы по производству газобетона в городах Термез и Навои также будут оснащены немецкими производственными линиями.
В городе Термез будет построен завод по производству газобетона с производительной мощностью 300 000 м3/год, а в городе Навои - завод по производству газобетона с производительной мощностью 600 000 м3/год и завод по производству фиброцементных панелей производительной мощностью 2 250 000 м2/год . Общая стоимость меморандума о намерениях составляет 75 миллионов евро.
На подписании меморандума присутствовали главные руководители компаний: президент Wehrhahn Gmbh, г-н Др. Клаус Бонеман, ген директор группы компаний Arton, г-н Арипов З.З. Этот контракт является важным шагом для укрепления экономических связей между Узбекистаном и Германией, а также способствует развитию производственной отрасли Узбекистана.