Turkiy davlatlar Savdo-sanoat palatalari Ittifoqining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3 iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tashabbusi bilan "Yangi O‘zbekiston: investitsiya va tadbirkorlikning yangi istiqbollari" mavzusida Turkiy davlatlar Savdo-sanoat palatalari Ittifoqining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Turkiy davlatlar Savdo-sanoat palatalari Ittifoqi Turkiy Savdo-sanoat palatasi negizida 2023-yilda tashkil etilgan bo‘lib, shu kungacha Turkiy davlatlar Savdo-sanoat palatalari Ittifoqi Bosh Assambleyasining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu palatalar Ittifoqi turk dunyosi mamlakatlari o‘zaro munosabatlarini va hamkorligini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan xalqaro platforma hisoblanadi. Bugungi kunda kengashga beshta davlat ─ Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya, O‘zbekiston a’zo bo‘lgan. Vengriya va Turkmaniston Ittifoqda kuzatuvchi davlat maqomiga ega.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev kirish so‘zi bilan ochib berdi, u o‘z chiqishida iqtisodiyotning barcha jabhalarida, jumladan, savdo, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi, sanoat, shuningdek, davlatlararo munosabatlarni chuqurlashtirish muhimligi haqida, qolaversa, O‘zbekiston Turkiy Davlatlar Tashkilotiga a’zo davlatlar hamda kuzatuvchilar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga o‘z hissasini qo‘shishda davom etishga tayyorligi to‘g‘risida ta’kidladi.
Shuningdek, tadbirda Turkiy investitsiya fondi prezidenti Bag‘dod Amreyev, Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi o‘rinbosari Omer Kochaman, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Prezidiumi raisi Adxam Ikromov, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxabov, Ozarbayjon Respublikasi Tadbirkorlar (ish beruvchilar) tashkilotlari milliy konfederatsiyasi (ASK) prezidenti Mamed Musayev, Qirg‘iziston Respublikasi Savdo-sanot palatasining prezidenti Temir Sariyev, Turkiya Savdo-sanoat palatasi va savdo birjalari ittifoqi vitse-prezidenti Ali Korpuz, Qozog‘iston Respublikasi "Atameken" milliy tadbirkorlar palatasi raisinig maslahatchisi Murat Karimsakov va Turkmaniston Savdo-sanoat palatasining boshqarma boshlig‘i Kemal Veliyev ​​​​o‘z chiqishlari bilan ishtirok etdi.
Ishtirokchilar turkiy dunyo ishbilarmonlari nomidan so‘nggi yillarda biznes bilan shug‘ullanishga mamlakatda yaratilayotgan qulay investitsiya sharoitlar uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorchilik bildirdi.
Shuningdek, so‘zga chiquvchilar Yangi O‘zbekistonda  izchillik va qatyatlilik bilan amalga oshirilayotgan islohatlar natijasida biznes  jadal rivojlanishi uchun  keng imkoniyatlar yaratilganligi, xorijiy  investitsiyalar uchun jozibadorlik keskin oshib, xorijiy kapital ishtirokidagi korxonalar soni qariyib to‘rt barobarga kupayganligini ta’kidlab o‘tishdi.
Yig‘ilishda Turkiy kengashga a’zo mamlakatlar tomonidan savdo-iqtisodiy, ishbilarmonlik aloqalarini yanada rivojlantirish, savdo, sanoat va tadbirkorlik sohalarida ikki va ko‘p tomonlama sheriklikni mustahkamlash masalalari bo‘yicha ma’ruzalari tinglandi. Turkiy Savdo-sanoat palatalari Ittifoqi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Turkiy Savdo-sanoat palatalari Ittifoqiga a’zo davlatlar o‘rtasida ko‘p tomonlama hamkorlikni, jumladan, savdo, investitsiya, transport, energetika, turizm, madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirishda ko‘maklashuvchi samarali platforma ekani ta’kidlandi.
Tadbir doirasida turkiy tilli davlatlar ishbilarmon doiralarining “B2B” shaklidagi uchrashuvlari ham bo‘lib o‘tdi.

Состоялось внеочередное заседание Союза Тюркских Торгово-промышленных палат
3 июля т.г. в г.Ташкенте по инициативе Торгово-промышленной палаты Узбекистана состоялось внеочередное заседание Союза Тюркских Торгово-промышленных палат на тему «Новый Узбекистан: новые перспективы для бизнеса и инвестиций».
Союз Торгово-промышленных палат Тюркских Стран создан в 2023 году на базе Тюркской торгово-промышленной палаты. На сегодняшний день проведено Первое заседание Генеральной Ассамблеи Союза Торгово-промышленных палат Тюркских Стран. Данный Союз Палат является международной площадкой, созданной с целью развития взаимоотношений и сотрудничества между странами тюркского мира. На сегодняшний день членами Совета являются пять стран ─ Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция, Узбекистан. Венгрия и Туркменистан имеют статус наблюдателя.
На мероприятии с приветственной речью выступил заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, в ходе которой отметил важность углубления межгосударственных отношений во всех сферах экономики, в том числе торговля, транспорт, энергетика, сельское хозяйство, промышленность, а также готовность Узбекистана продолжения введения вклада в дальнейшее развитие и укрепление кооперации между странами-членами и наблюдателями Организации Тюркских Государств.
Также на мероприятии выступили Президент Тюркского инвестиционного фонда Багдад Амреев, Заместитель Генерального секретаря ОТГ Омер Кочаман, Председатель Президиума Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов, Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахабов, Президент Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики Мамед Мусаев, Президент Торгово-промышленной палаты Кыргызской Республики Темир Сариев, первый вице-президент Союза Торгово-промышленных палат и товарных бирж Турции Али Корпуз, Советник Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан «Атамекен» Мурат Каримсаков и Начальник Управления Торгово-промышленной палаты Туркменистана Кемаль Велиев.
Участники поблагодарили руководство Узбекистана от имени предпринимателей тюркского мира за созданные в стране за последние годы благоприятные инвестиционные условия для ведения бизнеса.
Также спикеры отметили, что в результате последовательных реформ в Новом Узбекистане созданы широкие возможности для быстрого развития бизнеса, резко возросла инвестиционная привлекательность страны, почти в четыре раза увеличилось количество предприятий с участием иностранного капитала.
На встрече были заслушаны доклады членов Союза Тюркских Торгово-промышленных палат о дальнейшем развитии торгово-экономических и деловых отношений, укреплении двустороннего и многостороннего партнерства в сферах торговли, промышленности и предпринимательства. Были обсуждены основные направления Союза Тюркских Торгово-промышленных палат.
Отмечалось, что Союз Тюркских Торгово-промышленных палат является эффективной площадкой, способствующей расширению многостороннего сотрудничества между государствами-членами, включая торговлю, инвестиции, транспорт, энергетику, туризм, культурно-гуманитарный обмен.